موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/45768 :کد

0

عربستان قدرت رویارویی با یمنی‌ها را ندارد چه برسد به سوریه

  جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۴۳
تعداد بازدید : ۲۸۳   
 تحلیل ایران -عربستان قدرت رویارویی با یمنی‌ها را ندارد چه برسد به سوریه

یک تحلیلگر مطرح عرب تاکید کرد عربستان سعودی پیش از آنکه پیشنهاد اعزام نظامیان خود را به سوریه بدهد، بهتر است یمنی‌ها را از خاک خود بیرون کند،‌البته اگر قدرت رویارویی زمینی را داشته باشد.

یک تحلیلگر مطرح عرب تاکید کرد عربستان سعودی پیش از آنکه پیشنهاد اعزام نظامیان خود را به سوریه بدهد، بهتر است یمنی‌ها را از خاک خود بیرون کند،‌البته اگر قدرت رویارویی زمینی را داشته باشد.


به گزارش تحلیل ایران، احمد عسیری سخنگوی ائتلاف جنگ‌ افروزان سعودی و متحدانش علیه کشور عربی فقیر یمن مدعی شده است عربستان آماده اعزام نظامیان خود به سوریه برای مشارکت در جنگ زمینی با داعش است.

 

ادعای عسیری در حالی است که رژیم سعودی بیش از 10 ماه است جنگ ویرانگری را علیه یمن به راه انداخته که تا کنون نه تنها نتوانسته است به اهداف علنی خود که مهمترین آن بازگرداندن مزدور خود‌عبدربه منصور هادی به قدرت در یمن است دست یابد، که حتی بخش‌هایی از اراضی تحت حاکمیتش در نزدیکی مرزهای یمن در کنترل نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است و تا کنون متحمل خسارت‌ها و تلفات زیادی در برابر یمنی‌ها شده‌اند و حتی اخیرا چند نظامی سعودی به اسارت رزمندگان یمنی درآمدند تا ادعای عسیری مبنی بر اعزام نظامیان سعودی به سوریه مورد تمسخر فعالان و تحلیلگران قرار گیرد.

 

امین حطیط تحلیلگر برجسته لبنانی در واکنش به ادعای رژیم سعودی مبنی بر آمادگی برای اعزام نظامی به سوریه در شبکه‌های ارتباط اجتماعی نوشت عربستان سعودی پیش از دادن پیشنهاد اعزام نظامی به سوریه بهتر است اگر قدرت رویارویی زمینی را دارد، یمنی‌ها را از خاک خود بیرون کند.

 

وی تاکید کرد ورود احتمالی نظامیان سعودی به سوریه به معنای جنگ تمام عیار که از نظر زمانی و مکانی محدودیت نخواهد داشت،‌خواهد بود که البته معتقدم غرب آمادگی چنین سناریویی را ندارد، چرا که سوریه قلب امروز جهان است.

 

وی افزود همه باید بدانند که اعزام نظامیان به سوریه بدون درخواست یا مجوز دولت قانونی آن به رهبری رئیس جمهور بشار اسد، پیامدهای سنگینی خواهد داشت و امروز بار دیگر تاکید می‌کنم،‌ادعای این طرف‌ها برای اعزام نظامی به سوریه تنها در راستای تهدید و ایجاد رعب و وحشت و باج‌خواهی برای فشار بر دولت سوریه و همپیمانانش است تا جنگ علیه تروریسم را متوقف کند، تروریسمی که حامیانش از آن سود می‌برند.

 

حطیط تصریح کرد پیش از آنکه وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) اعلام کند که پیشنهاد عربستان سعودی را بررسی می‌کند، من فرضیه دخالت نظامی متجاوزان به سوریه را بررسی کردم و به این نتیجه‌گیری رسیدم که چنین موضوعی یعنی دخالت نظامی در سوریه بعید است.

 

من این نتیجه‌گیری را پیش از آن اعلام کردم که روسیه از نشانه‌های دخالت نظامی ترکیه در سوریه سخن بگوید و پیش از اعلام آمادگی ریاض برای اعزام نیروی زمینی‌اش به سوریه.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :