موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت

a/45815 :کد

0

بیماری«زیکا» در خاورمیانه گزارش نشده است

  جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۰
تعداد بازدید : ۳۴۷   
 تحلیل ایران -بیماری«زیکا» در خاورمیانه گزارش نشده است

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد بیماری زیکا و نگرانی‌هایی که بابت ابتلا به این ویروس وجود دارد، گفت: تاکنون مواردی از این بیماری در خاورمیانه گزارش نشده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد بیماری زیکا و نگرانی‌هایی که بابت ابتلا به این ویروس وجود دارد، گفت: تاکنون مواردی از این بیماری در خاورمیانه گزارش نشده است.


به گزارش تحلیل ایران، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به وجود نظام مراقبت فعال در کشور برای کنترل حشره ناقل این بیماری، گفت: تاکنون موردی از این بیماری در کشور نداشته ایم و نگرانی از این بابت وجود ندارد.


وی با تاکید بر اینکه، این ویروس از ویروس های منتقله از حشرات است و پشه های نوع آئدس می توانند آنرا منتقل نمایند، گفت:این پشه می تواند علاوه بر ویروس زیکا منتقل کننده چند نوع بیماری ویروسی دیگر مانند تب زرد، تب دنگی، چیکن گونیا هم باشد، چون پشه آئدس توانایی انتقال این ویروس ها را دارد معمولا بعد از ورود ویروس تب دنگی به یک منطقه زمانی نمی گذرد که بیماری چیکن گونیا و اخیرا در بعضی مناطق خاص به دنبال آن زیکاویروس هم گزار ش می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی و بخش هایی از مناطق جنوبی ایالات متحده آمریکا در سال های اخیر شاهد رشد و گسترش فراوان پشه های آندس بوده اند.


حریرچی خاطرنشان کرد: پشه ها بعد از خونخواری از انسان های مبتلا به بیماری ناشی از زیکا ویروس می توانند این بیماری را به انسان های دیگر منتقل نمایند.


وی با اشاره به اینکه این ویروس اولین بار حدود ۷۰ سال قبل در میمون های آفریقایی در جنگلی به نام زیکا شناخته شد و بعد از آن نیز موارد انسانی به صورت تک گیر در مرکز آفریقا و سپس آسیای جنوب شرقی گزارش گردید، افزود: اکنون طغیان بزرگی در برزیل (در درجه اول) و برخی کشورهای امریکای جنوبی و مرکزی و جزایر کارائیب در گردش است .


قائم مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: هرچند این بیماری در ۸۰ درصد موارد بی علامت است و اگر بیماری علامتدار شود نیز معمولا خفیف بوده و دوره ۲ تا۷ روزه آن بطور ملایم طی می شود اما از اردیبهشت ماه امسال که این بیماری در برزیل برای اولین بار شناخته شد تاکنون چند هز ار مورد تولد نوزاد با سر کوچک (میکروسفالی) در برزیل ثبت گردید ه است که احتمال داده اند بدنبال ابتلا مادر به این ویروس در دوران بارداری رخ داده باشند و این احتمال در دست بررسی و مطالعه می باشد و هنوز تایید نشده است.


وی افزود: بروز احتمالی گیلن باره در بعضی بیماران و عوارض جنینی فوق الذکر به دنبال ابتلا به زیکاویروس هنوز بطور قطع ثابت نشده اند اما در صورت اثبات می توانند بسیار نگران کننده باشند و سازمان جهانی بهداشت در جلسه روز ۱۲ بهمن ۹۴ به این تصمیم رسیده اند که اعلام فوریت بهداشتی بین المللی نمایند.

به گفته حریرچی، علایم این بیماری ممکن است تب، بدن درد، درد مفاصل، بثورات پوستی و قرمزی چشم بروز نماید. هم چنین دوره نهفتگی یا کمون بیماری هنوز بطور دقیق شناخته نشده است و این بیماری به ندرت به مرگ منجر می شود و اغلب مواردی که در نهایت بیمار فوت شده است دارای بیماری زمینه ای مزمن بوده اند.

وی افزود: تشخیص زیکا با انجام آزمایش پی سی آر و جداسازی ویروس از نمونه خون انجام می شود .

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص راههای انتقال این بیماری گفت:یکی از راههای انتقال این بیماری از طریق انتقال خون است و هرچند راه اصلی انتقال بیماری نمی باشد توصیه جهانی بر این است که کسانی که به مناطق پرخطر سفر نموده اند تا سه هفته بعد از بازگشت از اهدا خون پرهیز نمایند. هم چنین تاکنون فقط یک مورد انتقال جنسی از انسان به انسان گزارش شده است.


وی در ادامه بیان کرد: پشه آئدس در آبهای راکد تخم گذاری می نماید و جمع شدن آب های راکد در اطراف محل زندگی انسان ها محل مناسبی برای تخم گذاری پشه می باشد.


حریرچی راه کارهای کاهش خطر این بیماری گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی کسانی که قصد سفر به مناطق طغیان بیماری زیکا را دارند خصوصا برای زنان باردار و آموزش راه های پیشگیری از گزش پشه فعلا باید انجام شود. هم چنین برقراری و تقویت نظام مراقبت از این بیماری و استقرار روش های تشخیص انتخابی برای شناسایی بیماران سفر کرده به مناطق در خطر و افزایش ظرفیت تشخیصی آزمایشگاه ها اقدام مناسب دیگر است. هم چنین سمپاشی و کاهش محل های مناسب برای تخم گذاری حشره عامل بیماری باید انجام شود.


سخنگوی وزارت بهداشت در پایان افزود: برای این بیماری هیچ واکسن و داروی اختصاصی کشف نشده است.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :