موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/45870 :کد

0

یوزپلنگ ایرانی، این بار در استان سمنان تلف شد

  جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۲۶
تعداد بازدید : ۵۵۸   
 تحلیل ایران -یوزپلنگ ایرانی، این بار در استان سمنان تلف شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت‌شده توران در اثر ضربات وارده به ناحیه گردن و شکم از بین رفت.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت‌شده توران در اثر ضربات وارده به ناحیه گردن و شکم از بین رفت.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، عباسعلی دامن‌گیر اظهار داشت: چند روز قبل پیکر بی‌جان یک قلاده یوزپلنگ ایرانی با جنسیت نر با سن بیش از 5 سال در حوالی روستایی موسوم به کلاته عبدل واقع در 15 کیلومتری شمالی منطقه حفاظت‌شده توران توسط محیط‌بانان کشف و به‌منظور بررسی‌های کالبدی به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان منتقل شد.

 

وی افزود: بررسی‌های انجام‌شده توسط تیم تخصصی این اداره کل علت مرگ را ضربات مهلک وارده به ناحیه گردن و شکم تشخیص داده که عمدی یا سهوی بودن این اتفاق هنوز مشخص نیست.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان علت تأخیر در اطلاع‌رسانی این حادثه را لزوم بررسی‌های کالبدشکافی و تحقیقات محلی برای یافتن مقصر یا مقصرین احتمالی با اطلاعات حاصله دانست.

 

دامن‌گیر ضمن ابراز تأسف از وقوع چنین اتفاقاتی برای این‌گونه نادر و ارزشمند کشورمان اعلام کرد: اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با جدیت هرچه‌تمام‌تر با یاری جوامع محلی و اخبار مکتسبه، عاملین این واقعه را کشف و مجازات خواهد کرد.

 

به گزارش تسنیم؛ یوزپلنگ آسیایی، یکی از مهم‌ترین گونه‌های در حال انقراض دنیا است که تنها در کشورمان وجود داشته و به همین دلیل از آن به‌عنوان یوز ایرانی نیز نام‌برده می‌شود.

 

در سال‌های اخیر اخبار امیدبخشی از رؤیت و تصویربرداری ازاین‌گونه نادر جانوری در زیست‌کره توران شنیده‌شده و امیدها را برای احیای این‌گونه زنده کرده است؛ اما گاهی نیز اخباری از وقوع سوانح تصادف آن با خودروهای عبوری از این مسیر و اتلاف ناشی از شکار این‌گونه اذهان را مکدر می‌کند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :