موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و شهر سازی

a/45890 :کد

0

ورود تکنولوژی ودانش با لغو تحریم ها

  جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۹:۲۷
تعداد بازدید : ۱۶۱   
 تحلیل ایران -ورود تکنولوژی ودانش با لغو تحریم ها

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بدون شک لغو تحریم ها باعث ورود تکنولوژی و دانش جدید در همه حوزه ها به کشور می شود و سازمان هواشناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس سازمان هواشناسی کشور بر توسعه تجهیزات هواشناسی در دوره پسا تحریم تاکید کرد و گفت: بدون شک لغو تحریم ها باعث ورود تکنولوژی و دانش جدید در همه حوزه ها به کشور می شود و سازمان هواشناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش تحلیل ایران ، داود پرهیزکار افزود: با ارتقای توسعه حمل و نقل ریلی قطعا شاهد کاهش تولید گازهای گلخانه ای در کشور خواهیم بود که خود تأثیر چشمگیری در روند کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.


وی یاداورشد: از آنجا که بیشتر تجهیزات سازمان هواشناسی از سایر کشورهای خارجی وارد کشور می شود، لذا با لغو تحریم ها این امر تسهیل و توانایی ما برای ارتقای سیستم های نرم افزاری و سخت افزارهای ارتقا خواهد یافت.


این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش درخصوص مساله بلند مرتبه سازی و آثار مخرب آن در کشور اظهارداشت: بلند مرتبه سازی بدون شک بر روی باد به ویژه بادهای محلی تأثیر منفی می گذارد، چرا که این بادها تنها سرعتی بالغ بر 40 کیلومتر بر ساعت داشته و ضعیف هستند.


رئیس سازمان هواشناسی کشور بیان کرد: این در حالی است که بادهای محلی در خود منطقه شکل گرفته و سیستماتیک نیستند، بنابراین می توانند به راحتی تحت تأثیر ساختمان های بلند قرار گیرند.


پرهیزکار طراحی و چینش ساختمان ها در فضای شهری را نیز یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر این حوزه اعلام کرد و گفت: در این بخش نه تنها ساختمان های بلند بلکه طراحی و چینش نادرست ساختمان ها و بناها نیز می تواند بر روی وزش باد تأثیرگذار بوده و منجر به سکون هوا و آلودگی شود.


رئیس سازمان هواشناسی افزود: چینش نامناسب ساختمان ها می تواند وزش باد را تقویت و یا تضعیف کند که هر دو مورد در نتیجه آثاری مخرب برجای می گذارد.


پرهیزکار چینش نامناسب ساختمان ها را یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی تهویه طبیعی شهر اعلام کرد و گفت: درحال حاضر با توجه به نتایج به دست آمده در آخرین جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی قرار شد تا با مدل سازی مناسب از تهران و سایر کلانشهرها تأثیرات بلندمرتبه سازی بر آلودگی هوا به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا در تصمیم گیری ها از آن بهره برداری شود.


بسیاری از کارشناسان حوزه هواشناسی معتقدند بلند مرتبه سازی در کلانشهر بر سرعت وزش باد تاثیرگذار هستند و این در افزایش آلاینده ها و آلوگی ها هوا در کلانشهرها تاثیر مثبت دارد.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :