موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/45918 :کد

0

انتقال آب از خزر به سمنان نظر محیط زیست را تأمین نکرده است

  جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۱:۰۰
تعداد بازدید : ۴۳۱   
 تحلیل ایران -انتقال آب از خزر به سمنان نظر محیط زیست را تأمین نکرده است

معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح انتقال آب از دریاچه خزر به استان سمنان گفت: این کار در بخش دریایی نظرات ما را تامین نکرده است.

معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح انتقال آب از دریاچه خزر به استان سمنان گفت: این کار در بخش دریایی نظرات ما را تامین نکرده است.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شهرام فداکار افزود: این طرح نظرات کارشناسی ما را تامین نکرده و ضرورت اجرای آن را وزارت نیرو باید تشخیص دهد.


وی ادامه داد: هزینه‌هایی که در این باره انجام می‌گیرد می تواند در جای دیگری خرج شود و به گونه‌ای دیگر تامین آب سمنان انجام پذیرد و راه‌های دیگری مد نظر قرار گیرد.


معاون دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی تصریح کرد: باید در این رویکرد اصلاح الگوهای مصرف آب مورد توجه واقع شود؛ اینکه بخواهند با انتقال 180 کیلومتر خط لوله میان این مسیر و اختلاف ارتفاعی حدود2200 متر  آب صنعت را تامین کنند و بخشی را نیز در اختیار مردم قرار دهند نیاز به ارایه دلایل توجیهی از جمله سود و زیان زیست محیطی دارد.


فداکار خاطرنشان کرد: فرضا می‌توان در مناطقی که محدویت آب دارند از صنایعی استفاده کرد که داری سیستم‌های بسته آب هستند؛ تجربه استفاده از صنایع آب‌بر در استان‌های خشک در گذشته هزینه‌های زیادی را بر منابع آب این سرزمین وارد کرده است.


وی در راهکاری دیگر اظهار داشت: کارشناسان و مسئولان منابع آب می‌توانند پسآب فاضلاب‌های سمنان را مورد استفاده قرار دهند؛ همان‌طور که مشخص است میزان مصرف آب در بخش شرب حدود سه برابر (تا حدود350 لیتر به ازای هرنفر در روز در شهر تهران) و در بخش کشاورزی بیش از دو برابر متوسط مصرف جهانی است. 


فداکار تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر هزینه در خصوص اصلاح الگوهای مصرف منتقی‌تر از هزینه در خصوص انتقال بین حوزه‌ای آب است.


وی اظهار داشت: انتقال آب دریاچه خزر به سمنان هزینه بر خواهد بود و به غیر از هزینه، انرژی زیادی در این موضوع مصرف خواهد شد که می‌توان از راهکارهای دیگری نیز بهره برد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :