موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی پزشکی

a/45980 :کد

0

انقلابی در علم پزشکی/خواندن مغز امکانپذیر شد!

  شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۶:۵۸
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -انقلابی در علم پزشکی/خواندن مغز امکانپذیر شد!

محققان الگوریتمی ابداع کرده اند که با آنالیز سیگنال های مغزی نشان می دهد فرد دقیقا در حال مشاهده چه چیزی است.

 

محققان الگوریتمی ابداع کرده اند که با آنالیز سیگنال های مغزی نشان می دهد فرد دقیقا در حال مشاهده چه چیزی است.

به گزارش تحلیل ایران، این نوآوری در واقع چیزی جز رمزگشایی از تجربیات ادراکی انسان نیست.درحقیقت اکنون محققان می توانند با زیر نظر قرار دادن سیگنال های مغزی متوجه شوند که افراد چه چیزهایی را می بینند و یا درک می کنند.

در این بررسی محققان از الکترودهایی برای اندازه گیری سیگنال های مغزی در هفت داوطلب مختلف استفاده کردند.آنها درحالی الکترودها را به سر این افراد متصل کرده بودند که تصاویری از چهره انسانهای مختلف و خانه ها را در فلشهای 400 میلی ثانیه ای برایشان نمایش می دادند.

به گفته محققان، این فرآیند نوعی خواندن مغز است اما نه به آن معنا که ممکن است کاری نادرست به نظر برسد.در ادامه نوعی نرم افزار رایانه ای دو مدل سیگنال مغزی را مورد بررسی قرار می دهد، یعنی سیگنال های مرتبط با رویداد مشاهده شده و همچنین سیگنال های غیرمرتبط با آن.

جام جم آنلاین نوشت: نکته جالب توجه این بررسی به بخش پیش بینی الگوریتم مربوط می شود یعنی جایی که محققان از آن خواستند تا 100 واکنش بعدی هر داوطلب از مشاهده تصاویر مختلف را پیش بینی کند.

این الگوریتم قادر بود که با تأخیر زمانی حدود یک ثانیه و البته با ضریب دقت بالا از روی آنالیز فوری سیگنال های مغزی داوطلب نشان دهد که او در حال مشاهده چه تصویری است.
منبع: تسنیم

 

                               

مغز     انسان     سیگنال     محقق     علم     پزشکی


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :