موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی میراث فرهنگی

a/46237 :کد

0

وقتی با پتک به جان آثار تاریخی کجور می‌افتند

  شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۵۷
تعداد بازدید : ۶۲۷   
 تحلیل ایران -وقتی با پتک به جان آثار تاریخی کجور می‌افتند

آثار تاریخی به جا مانده از قرن‌های گذشته در منطقه کجور سبب شده تا سوداگران و غارت‌گران میراث فرهنگی چشم‌ طمع به آثار چندین هزار ساله تاریخی این دیار بدوزند.

آثار تاریخی به جا مانده از قرن‌های گذشته در منطقه کجور سبب شده تا سوداگران و غارت‌گران میراث فرهنگی چشم‌ طمع به آثار چندین هزار ساله تاریخی این دیار بدوزند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران، کجور واقع در غرب مازندران، منطقه‌ای کوهستانی است که تاریخ کهنی در خود نهفته دارد.

 

این منطقه شامل دشت‌ها و کوهپایه‌های متعددی است و به گواه شواهد باستان شناختی از حدود 7000 سال پیش تا به حال پذیرای جوامع انسانی بود که آثار زیادی از آنها به جا مانده و در جای جای این بخش از خاک ایران به وضوح قابل مشاهده است.

 

به همین سبب توجه بسیاری از باستان‌شناسان و دوستداران تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران و متاسفانه سوداگران و غارت‌گران میراث فرهنگی به این دیار جلب شده است.

 

آثاری از حدود هزاره پنج قبل از میلاد تا عصر حاضر در این منطقه یافت می‌شود که با توجه به کافی نبودن کاوش‌های جسته و گریخته باستانشناسان، هنوز جای بحث و مطالعه فراوان دارد ولی با این حال همان معدود محوطه‌های کاوش شده اطلاعات بسیار خوبی به محققان و باستان‌شناسان داده است.

 

باستان‌شناس غرب مازندران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه این منطقه از معدود مناطق کوهستانی مازندران است که بسیاری از دوره‌های تاریخی در آن دیده می‌شود، اظهار کرد: محوطه‌هایی نظیر شهر تاریخی کجور و یا محوطه ناصرآباد که بقایای یک قلعه تاریخی در آن یافت شد برای نخستین بار در غرب مازندران تدفین گور خمره‌ای از آن به دست آمد.

 

رضاقلی جهانسوز ادامه داد: همین‌طور بقاع متبرکه و مقبره‌های متعددی نظیر بقعه امامزاده ابراهیم روستای شاه ناجر و بقعه دبیر صالحانی روستای صالحان و بقعه و آرامگاه طاهر و مطهر و ملک کیومرث در روستای هزار خال و غیره از مناطق دیدنی این بخش است.

 

وی با اشاره به اینکه محوطه‌های بسیار زیادی نیز وجود دارند که متاسفانه تاکنون کاوش علمی در آن صورت نگرفته است، عنوان کرد: همین غنای فرهنگی و تاریخی سبب تخریب گسترده این آثار توسط جستجوگران گنج و آثار باستانی شده که علی‌رغم تلاش فراوان نیروهای یگان حفاظت و انتظامی منطقه، کماکان به سرعت ادامه دارد.

 

جهانسوز افزود: متاسفانه برخی افراد سودجو با دادن اطلاعات غلط و خرافی به اهالی منطقه، آنان را برای دستیابی به گنج و ثروت بادآورده ترغیب می‌کنند.

 

این باستان‌شناس با اشاره به اینکه به جرأت می‌توان گفت تمامی آثار تاریخی و فرهنگی منطقه مورد صدمات و آسیب این چنینی قرار گرفته است، ادامه داد: این غارت‌گران حتی به منبر سنگی مربوط به حدود 650 سال پیش در روستای صالحان رحم نکرده‌اند و به گمان وجود گوهر و سکه درون این منبر بسیار باارزش، آن را با ضربات پتک و تیشه تا 70 درصد تخریب کرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه آثاری که کاوش باستان‌شناسی در آنها صورت گرفته نیز به سبب شناخته شدن توسط سودجویان و نیز به دلیل آنکه اقدامات مرمتی و حفاظتی انجام نشده، در معرض تخریب و آسیب جدی هستند.

 

جهانسوز ادامه داد: آنطور که پیداست اقدامات حفاظتی و انتظامی برای حفظ آثار باستانی با ارزش کجور تا به حال مکفی نبوده لذا شایسته است اقداماتی نظیر محافظت بیشتر و فرهنگ‌سازی و دادن اطلاعات درست به اهالی منطقه در دستور کار قرار گیرد.

 

وی گفت: کجور با پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی، می‌تواند در صورت برنامه‌ریزی صحیح و توجه بیشتر، پذیرای گردشگران فرهنگی بسیاری باشد که این خود به اقتصاد منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :