موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/46442 :کد

0

همکاری ایران و اتریش برپایه سرمایه‌های انسانی افزایش می‌یابد

  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۹
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -همکاری ایران و اتریش برپایه سرمایه‌های انسانی افزایش می‌یابد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایرمارک اتریش با اشاره به زمینه‌های گسترده همکاری و تعامل بین دو کشور ایران و اتریش بر ضرورت همکاری طرفین برپایه...

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایرمارک اتریش با اشاره به زمینه‌های گسترده همکاری و تعامل بین دو کشور ایران و اتریش بر ضرورت همکاری طرفین برپایه توانمندی‌های انسانی تاکید کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار کریستین بوخمان، وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش با اشاره به افق روشن پیش روی تعاملات دو کشور بر مبنای فناوری، ظرفیت‌های همکاری علمی، فناوری و اقتصادی دو کشور را بر اساس توانمندی‌ها و سرمایه‌های انسانی دو طرف یادآور شد.

 

ستاری با اشاره به این که توانمندی‌های انسانی و فناوری ایران، بستر خوبی برای حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی است، اظهار کرد: ایران و اتریش بر همین اساس می‌توانند همکاری خوبی را در دوره جدید پس از تحریم، بر اساس فناوری و شرکت‌های فعال حوزه‌های گوناگون دو کشور ایجاد کنند.

 

رییس بنیاد ملی نخبگان، توانمندی کشورمان در تربیت نیروی انسانی متخصص را چهره دیگر ایران در مقابل چهره متکی به نفت و منابع زیر زمینی دانست و افزود: توانمندی و ظرفیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به دلیل منابع نفتی آن نیست؛ بلکه برای سرمایه‌ ارزشمند انسانی آن است، به طوری که رتبه سوم جهانی در تربیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، تعداد قابل توجه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نشان‌دهنده این ظرفیت بالاست.

 

وی افزود: فعالیت شرکت‌های توانمند ایران در حوزه فناوری‌های راهبردی همچون زیست فناوری، نانو فناوری، اطلاعات و ارتباطات، هوایی و فضایی، زمینه‌های عالی برای همکاری فناوری دو کشور و بازاری مناسب به منظور سرمایه‌گذاری، تبادل فناوری توسط هر‌ دو طرف است.

 

ستاری همچنین ظرفیت مناسب فناوری اطلاعات و ارتباطات را یکی دیگر از بسترهای مناسب سرمایه گذاری برشمرد و افزود: وجود بیش از 45 میلیون کاربر تلفن‌های همراه هوشمند بازار 60 میلیارد دلاری را در اختیار شرکت‌ها قرار داده است که شرکت‌های ایرانی نقش قابل توجهی در این حوزه دارند.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن پیشنهاد همکاری در بخش ریلی و حمل ونقل، هوافضا، آمادگی این معاونت را برای فراهم‌سازی زمینه استمرار همکاری‌های بین‌المللی بر پایه کارگروه‌های تخصصی و صندوق سرمایه گذاری مشترک تبادل فناوری اعلام کرد.

 

دربخش دیگری از این دیدار وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش، آمادگی این کشور برای تعامل با جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک شرکت‌های دانش بنیان در زمینه‌های یاد شده اعلام کرد و گفت: واقف هستیم که ظرفیت‌های ایران از جمله بازار اقتصادی و نیروی انسانی تحصیل‌کرده، فرصتی مغتنم برای همکاری‌های دوجانبه خواهد بود و حضور اتریش در ایران بر پایه همکاری‌های اقتصادی و فناوری شکل خواهد گرفت.

 

بوخمان با اشاره به تمایل هیات اتریشی برای همکاری و سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های عملی و فناوری ایران همچون پارک فناوری پردیس زیرساخت‌های مناسب توسعه فناوری در ایران را مناسب ارزیابی کرد و گفت: فارغ‌التحصیلان، جوانان و مهندسان دو کشور در موضوع همکاری‌های دانشگاهی و اقتصادی دو طرفه بسیار حائز اهمیت هستند.

 

وی افزود: همکاری ایران و اتریش با شرکت‌AVL در خصوص طراحی و ساخت موتورهای ماشین‌های سواری به عنوان نمونه موفق از همکاری‌های علمی و فناوری است.

 

در ادامه این دیدار محمود شیخ زین الدین، معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های ایران در همکاری‌های دو کشور، به پیشینه تعامل مناسب ایران در روابط با کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: روابط موفق ایران با سایرکشورها یک زمینه بسیار خوب ادامه همکاری‌هاست.

 

شیخ زین‌الدین به جهش قابل اعتنای ایران در عرصه فناوری اشاره و تصریح کرد: شاید تا ده سال پیش، ایران آمادگی چندانی برای حضور در عرصه تولید محصولات فناوری نداشت، اما اکنون این کشور اکنون در زمینه توسعه و ارائه محصولات دانش‌بنیان دارای توانمندی‌های قابل توجهی است.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های ایرانی بسیاری هستند که آمادگی دارند تا بخشی از همکاری اقتصادی و فناوری این کشور با کشورهای اروپایی باشند؛ این امکان برای اغلب شرکت‌های اروپایی وجود دارد که بتوانند ایفاگر نقش توسعه دهنده و تولید کنندگی فناوری‌های اروپایی بر اساس بازار بزرگ آن باشند.

 

در ادامه این نشست، تعدادی از مدیران اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای ایران و اتریش، توانمندی و زمینه‌های تمایل به همکاری خود را ارائه کردند.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :