موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ها

a/46549 :کد

0

بانک مرکزی شفاف‌سازی کند/ "مبادلات دلاری" هنوز متوقف است؟

  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۶
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -بانک مرکزی شفاف‌سازی کند/ "مبادلات دلاری" هنوز متوقف است؟

در حالی بیش از ۲۰ روز از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها می‌گذرد که خبرها از گوشه و کنار دنیا حاکی از توقف مبادلات دلاری ایران علی‌رغم لغو تحریم بانکی است.

در حالی بیش از ۲۰ روز از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها می‌گذرد که خبرها از گوشه و کنار دنیا حاکی از توقف مبادلات دلاری ایران علی‌رغم لغو تحریم بانکی است.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته یکی از مقامات بانکی در جمعی اعلام کرد که هنوز مبادلات دلاری ایران متوقف است و تحریم‌ها در این حوزه هنوز لغو نشده است.


علی‌رغم پیگیری متعدد این موضوع از مسئولان بانک مرکزی، متأسفانه مسئولان این بانک حاضر به پاسخگویی نشدند.


روز گذشته خبرگزاری رویترز خبری اعلام کرد، دلار از مبادلات نفتی ایران حذف شد. یک مقام آگاه شرکت ملی نفت در این باره به رویترز گفت: ایران خواستار دریافت میلیاردها دلار از بدهی‌های نفتی خود از هند و دیگر مشتریان نفتی‌اش به یورو شد و در حال فروش محموله‌های جدید خود به یورو است تا به این طریق وابستگی خود به دلار آمریکا را بعد از لغو تحریم‌ها کاهش دهد.


یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت ایران گفت، ایران پول قراردادهای نفتی اخیراً منعقد شده خود با شرکت‌های مختلف از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت کپسای اسپانیا و لیتاسکو، بازوی تجاری شرکت لوک اویل روسیه را به یورو دریافت خواهد کرد.


این منبع که به‌صورت مستقیم از موضوع اطلاع دارد، گفت، ایران همچنین به شرکای تجاری‌اش که میلیاردها دلار به این کشور بدهکارند گفته که می‌خواهد این پولها را به یورو و نه دلار آمریکا دریافت کند.


هرچند در نگاه اول، قطع وابستگی ایران به دلار مثبت به نظر می‌رسد، ولی وقتی خبر هفته گذشته مقام بانکی کشورمان با خبر دیروز رویترز را کنار خبر جدیدی که یک خبرگزاری هندی امروز منتشر کرد، کنار هم قرار می‌دهیم، گویای این مطلب می‌شود که ظاهراً با گذشت 20 روز از اجرایی شدن برجام، مبادلات ارزی دلاری ایران هنوز متوقف است.


پایگاه خبری ایندیا تایمز امروز گزارش داد، "ایران از پالایشگاه‌های هندی نظیر اسار اویل و مانگالور خواسته تا بدهی‌های نفتی قبلی‌شان را که به بیش از 6 میلیارد دلار می‌رسد، طی 6 ماه آینده به یورو تسویه کنند".


بر اساس گزارش این رسانه هندی، "غلامعلی کامیاب، معاون رئیس کل بانک مرکزی ایران به مقامات هندی گفته که بدهی‌های نفتی ایران از حالا به یورو پرداخت خواهد شد، زیرا ایران قادر به دریافت پول به دلار از طریق سیستم مالی آمریکا نیست".

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :