a/46573 :کد

0

یک نفتکش اروپایی نخستین بار محموله نفتی ایران رابارگیری کرد

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۲
تعداد بازدید : ۳۹۵   
 تحلیل ایران -یک نفتکش اروپایی نخستین بار محموله نفتی ایران رابارگیری کرد

قام های شرکت کشتیرانی گلنگور سوییس گفتند که یک نفتکش تحت اجاره این شرکت به عنوان نخستین شرکت غربی، جمعه شب یک محموله فرآورده نفتی ایران را برای تحویل به مشتریان بارگیری کرده است.

قام های شرکت کشتیرانی گلنگور سوییس گفتند که یک نفتکش تحت اجاره این شرکت به عنوان نخستین شرکت غربی، جمعه شب یک محموله فرآورده نفتی ایران را برای تحویل به مشتریان بارگیری کرده است.


به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های کشتیرانی و پایگاه ردیابی کشتی های «فلیت مان»، یک تانکر تحت اجاره شرکت گلنکور 80 هزار تن نفت کوره ایران را در پایانه صدور فرآورده های نفتی بندر ماهشهر بارگیری و عازم امارات متحده عربی شد.


شرکت گلنکور از اظهارنظر در باره جزییات این خبر خودداری کرد.
پیش از این، بسیاری از شرکت های مالک کشتی های نفتکش به علت نگرانی از رفتارهای ناگهانی آمریکا و نیز نظام معاملاتی با دلار، با شرکت ها، نهادها و موسسات ایرانی، در باره بارگیری و حمل نفت ایران مردد بوده اند.


این گزارش افزوده است: از آنجا که بهای بیشتر نفت ایران با دلار پرداخت می شود و بسیاری از شرکت های بیمه گر اروپایی از نظام مالی آمریکا استفاده می کنند و یا منابع خود را با شرکت های آمریکایی تجمیع می کنند، بیمه کردن شناورهای حامل محصولات و فرآورده های نفتی ایران نیز تا حدود زیادی باید منطبق بر این اساس باشد.


به گفته یک شرکت بیمه گر انگلیسی که مشتریانش شامل یک مالک تانکر نفتکش اجاره شده برای حمل نفت ایران می شوند، گفت: با حمل چنین محموله هایی مخالف نیستم، اما شرکت های بیمه گر باید خسارت های حوادث احتمالی را به طور کامل پوشش دهند.


حمل فرآورده های نفتی ایران توسط گلنکور نخستین مورد در موج خرید نفت ایران توسط کشورها و شرکت های اروپایی است که هنوز بارگیری نشده است.


به گفته مقام های کشتیرانی، شرکت فرانسوی نفت توتال فرانسه نیز یک تانکر با ظرفیت 2 میلیون بشکه برای بارگیری نفت خام ایران در هفته آینده اجاره کرده است.


توتال که پیشتر اعلان کرده بود قصد خرید روزانه 150 هزار تا 200 هزار بشکه نفت ایران را دارد، از اظهار نظر در باره بارگیری این محموله در هفته آینده خودداری کرد. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز شنبه گفت: ایران قصد فروش 300 هزار بشکه خام در روز به مشتریان اروپایی پس از لغو تحریم های غرب علیه ایران را دارد.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :