موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انتخابات

a/46628 :کد

0

مهلت انصراف داوطلبین ۷۲ ساعت قبل از برگزاری انتخابات

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۸
تعداد بازدید : ۵۰۸   
 تحلیل ایران -مهلت انصراف داوطلبین ۷۲ ساعت قبل از برگزاری انتخابات

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت:کسانی که می خواهند از عرصه انتخابات انصراف دهند تا ۷۲ ساعت قبل از برگزاری انتخابات فرصت دارند.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت:کسانی که می خواهند از عرصه انتخابات انصراف دهند تا 72 ساعت قبل از برگزاری انتخابات فرصت دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، محمد حسین مقیمی  رئیس ستاد انتخابات کشور در گفتگوی تلویزیونی شبکه خبر سیما به ارائه روند اجرای انتخابات در 7 اسفند ماه جاری پرداخت.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا تبلیغات انتخاباتی پیش از موعد قانونی تخلف نیست اظهار داشت: هر نوع فعالیتی که جنبه تبلیغاتی داشته باشد خلاف است  و باید با آن برخورد شود.
 
مقیمی اضافه کرد:  در حال حاضر اصلاح طلب ها، اصول گرایان، مستقلین و معتدلین در حوزه شهرستان ها  جلساتی را برگزار کرده و منجر به ایجاد یک شور انتخاباتی شده اند طبق گزارشات رسیده نشان داده که مردم در تبلیغات رعایت قانون را خواهند داشت.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان این که تبلیغاتی که امروز شاهد بودیم تخلف بوده اما به صورت عمده نبوده است اظهار داشت: در حوزه های انتخابی شهرستان ها تذکراتی داده شده و با تعامل سعی کرده ایم فضا را به سمت فضای قانونی برگردانیم و اجازه ندهیم که فضا آلوده شود.
 
مقیمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که ستاد انتخابات کشور برای رصد بازیگران انتخابات چه تمهیداتی اندیشده  است اظهار داشت: در فرایند انتخابات یک عامل مردم و عامل دیگر داوطلبان، ناظران و مدیران انتخابات هستند در ماده 60 قانون انتخابات تکلیف ناظران و مجریان انتخاباتی مشخص شده است و در این قانون گفته شده است که حق ندارند در تایید و یا رد داوطلب ورود کنند در این راستا شورای نگهبان و وزارت کشور به عنوان مجریان انتخابات باید این مهم را رعایت کنند.
 
معاون سیاسی وزیر کشور افزود: تعداد نامزدهای ثبت نامی این دوره از انتخابات مجلس بیش از دوره های گذشته بوده و نقدهایی پیرامون این ثبت نام ها وجود داشته است آیا تجدید نظری در شرایط ثبت نام داوطلبین برای دوره های بعد انجام خواهد شد 
 
وی در ادامه اظهار داشت: از زمان ثبت نام داوطلبین در وزارت کشور افراد بسیاری حضور داشتند و این حضور بسیار جدی بود و اما در این راستا از کلمه فله ای استفاده شده که در شان این افراد نبود 
 
وی اضافه کرد:  این که بخواهیم تعداد افراد را محدود کنیم باید قانون اصلاح شود در قانون انتخابات تحصیلات درمقطع ارشد و سابقه ایثارگری و .... وجود دارد که ما می بینیم در مقایسه با 16 سال گذشته میزان تحصیل کرده هایمان افزایش یافته است و این افراد در خود احساس تکلیف کردند تا در کشور مشارکت زیادی داشته باشند.
 
مقیمی با تاکید بر این که با شکل گرفتن مجلس دهم امیدواریم قانون جامع انتخابات در این دوره مورد بررسی قرار گیرد اظهار داشت: مقدمات این قانون باید در دولت بررسی شده و به عنوان لایحه به مجلس برود حضور 12 هزار نفر در زمان ثبت نام انتخابات نشان دهنده این است که ما باید از فرصت به وجود آمده استفاده کنیم. محصلان ما با علاقه آمده اند و ما با داشتن بانک های اطلاعاتی می توانیم سوابق این افراد را بررسی کنیم.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره روند بررسی صلاحیت داوطلبین خبرگان رهبری اظهار داشت: 20 بهمن ماه زمان پایانی بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان رهبری است و در تاریخ 21 بهمن وزارت کشور اسامی این افراد را به فرمانداری های کشور اعلام می کند و از زمان 22 بهمن تا 5 اسفندماه تبلیغات خبرگان رهبری آغاز می شود.
 
وی درباره فرصت اعتراض داوطلبان خبرگان رهبری نیز گفت: دیگر فرصتی برای اعتراض داوطلبین نیست فقط افرادی که می خواهند از پروسه انتخابات انصراف دهند تا 72 ساعت قبل از برگزاری انتخابات می توانند انصراف خود را اعلام کنند.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره تدابیر وزارت کشور در اجرا شدن انتخابات 7 اسفند ماه تصریح کرد: بیش از 1 میلیون نفر در پای صندوق های رای حاضر هستند و اقدامات اجرایی را بر عهده دارند و عده ای از سوی شورای نگهبان کار نظارت را بر عهده داشته و برخی بازرسان وزارت کشور و نیروی انتظامی هستند که وظیفه برقراری امنیت را بر عهده دارند.
 
وی افزود: در این راستا مسئولین شوراهای تامین استان ها در حوزه شهرستان هایشان حضور دارند و خدمات را پشتیبانی می کنند.
 
مقیمی با تاکید بر این که انتخابات اقدامی است که توسط مردم انجام می شود اظهار داشت: همه مردم در این انتخابات مشارکت دارند و می توانند نقش بسزایی در پروسه انتخابات داشته باشند.
 
معاون سیاسی وزیر کشور درباره تعداد واجدین شرایط رای دهندگان نیز اظهار داشت:  در این راستا مرکز آمار و ثبت احوال کشور اطلاعات را به روز کردند و در زمان مقرر در اختیار حوزه شهرستان قرار خواهند داد و بر این اساس تعداد واجدین شرایط در کل کشور اعلام خواهد شد.
 
مقیمی در پایان داوطلبین این دوره از انتخابات را به رعایت اخلاق و قانون در پروسه تبلیغات دعوت کرد و اظهار داشت: داوطلبین نباید یکدیگر را تخریب کرده و ارزش خود را در این راستا پایان بیاورند.
 منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :