موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/46702 :کد

0

گسترش مناسبات تجاری ایران و پاکستان یک ضرورت است

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۲
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -گسترش مناسبات تجاری ایران و پاکستان یک ضرورت است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گسترش بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ویژه در شرایط پساتحریم را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست .

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گسترش بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ویژه در شرایط پساتحریم را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و گفت که هیچ مانعی در مسیر اجرا و تکمیل خط لوله گاز وجود ندارد.

 

به گزارش تحلیل ایران ،مهدی هنردوست در مصاحبه ای با شبکه خبری 'وقت نیوز' پاکستان، در پاسخ به این سوال که چه مانعی در راه احداث خط لوله گاز ایران پاکستان وجود دارد، گفت: از طرف ایران هیچ مانعی وجود ندارد. ایران خط لوله گاز را تا مرز بلوچستان تکمیل کرده است و اکنون این پاکستان است که باید در خاک خود خط لوله گاز را احداث کند. پاکستان برای توسعه اقتصادی به گاز نیاز دارد و می تواند گاز ارزان را از ایران وارد کند.


هنردوست در پاسخ به سوالی درباره روابط دوجانبه پاکستان و ایران گفت: پاکستان و ایران به دلیل برخورداری از مشترکات دینی، تاریخی، فرهنگی و زبان مشترک، با یکدیگر بسیار نزدیک اند. معتقدم هیچ تفاوتی بین دوکشور وجود ندارد.


وی افزود: من پیش از این در کشورهای اروپایی سفیر بودم و ماموریت کنونی من به عنوان سفیر در پاکستان، به انتخاب خودم بوده است. هدف من این است که پاکستان و ایران بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شوند و به منظور تحکیم روابط ایران و پاکستان، گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی یک ضرورت است.


هنردوست در این مصاحبه با بیان اینکه در شرایط کنونی حجم تجارت دو کشور تنها 200 میلیون دلار است، تاکید کرد: این رقم دست کم باید 5 میلیارد دلار در سال باشد.


سفیر ایران افزود: اگر خط لوله گاز تکمیل شود، تجارت پاکستان و ایران نیز افزایش خواهد یافت.
هنر دوست در پاسخ به سوالی درباره معضل قاچاق در مرز دو کشور گفت: اگر تجارت رسمی بین دو کشور آغاز شود، پدیده قاچاق خود به خود کاهش خواهد یافت.


سفیر ایران در پاسخ به سوالی در خصوص مسایل منطقه ای افزود: این برداشت که ایران به دنبال ارعاب همسایگان است، کاملا نادرست است. تاریخ چند صد ساله ایران گواه است که ایران با هیچ یک از کشور های همسایه، جنگی را آغاز نکرده است.


سفیر ایران در پاسخ به این سوال که آیا آشتی و مصالحه بین ایران و عربستان به عنوان دو کشور مهم جهان اسلام که اختلافات میان این دو جهان اسلام را نگران کرده است، امکان پذیر است، گفت: ما هیچ خصومتی با عربستان سعودی نداریم. مهاجمان به سفارت عربستان سعودی در تهران بازداشت شده اند و مطابق با قانون با آنها برخورد خواهد شد. تصمیم قطع روابط دیپلماتیک با ایران توسط عربستان سعودی تاسف انگیز است.


هنر دوست در بخشی دیگر از این مصاحبه گفت: ایران پس از لغو تحریم های اقتصادی، همچنان به اصول انقلاب و استقلال خود پایبند است و سلطه غرب را نخواهد پذیرفت و اجازه مداخله در امور داخلی را به احدی نخواهد داد.

منبع : ایرنا

                               

سفیر     ایران     روابط     گاز     پاکستان    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :