موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/46726 :کد

0

مرکل بهتر بود به‌جای ترکیه به روسیه سفر کند

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -مرکل بهتر بود به‌جای ترکیه به روسیه سفر کند

یک روزنامه آلمانی با اشاره به سفر امروز مرکل به ترکیه به منظور حل بحران پناهندگان این مسئله را بهتر ارزیابی کرد که صدر اعظم به مسکو سفر کرده وبه جای زانو زدن در برابر اردوغان دربرابرپوتین زانومی‌ زد.

یک روزنامه آلمانی با اشاره به سفر امروز مرکل به ترکیه به منظور حل بحران پناهندگان این مسئله را بهتر ارزیابی کرد که صدر اعظم به مسکو سفر کرده و به جای زانو زدن در برابر اردوغان در برابر پوتین زانو می‌زد.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه "تاگس اشپیگل" در مطلبی به مناسبت سفر امروز "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان به ترکیه به منظور یافتن راهکاری برای غلبه بر بحرن پناهندگان نوشت: در بحران پناهندگان گزینه خوبی برای غرب وجود ندارد.

 

مرکل امروز در آنکارا یک بار دیگر درباره پناهندگان گفتگو خواهد کرد اما شاید پوتین شریک گفتگوی مناسبی برای این مسئله باشد.

 

نویسنده در ادامه چند پرسش را مطرح کرد که آیا مرکل در برابر اردوغان به زانو می افتد؟ آیا ترکیه اروپا را در حالت بی قراری می گذارد؟

 

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت: در آنکارا مرکل و داوداغلو برای سومین بار از شروع سال جاری میلادی همدیگر را ملاقات می کنند. مرکل با سران هیچ یک از کشورهای اروپایی اخیرا این گونه همکاری و مناسبات فشرده ای نداشته است. این مشغولیت فشرده اشاره به ناامیدی روزافزون دارد. صدر اعظم آلمان به دلیل شرایطی که بر کشور و حزبش حاکم است به موفقیت های فوری نیاز دارد. تصمیم مرکل برای کاهش شمار پناهندگان مبتنی بر این انتظار است که ترکیه باید اقدامات بیشتری را برای کاهش هجوم پناهندگان در اروپا انجام دهد. اما تا به حال هیچ نشانه ای مبنی بر عملی شدن این طرح وجود ندارد. شمار پناهندگانی که به یونان هجوم می آورند البته کم تر شده است اما به شرایط بد آب و هوایی بستگی دارد.

 

علاوه بر این بین اروپا و ترکیه اختلافاتی وجود داد. آنکارا از اتحادیه اروپا انتظار کمک های مالی مستقیم حداقل سه میلیارد یورو را دارد و البته بروکسل می خواهد این پول را تنها در صورت برآورده شدن هدف آزاد کند. ترکیه بخصوص بر مسئله آزادی کامل سفر شهروندان خود به اروپا در اواسط سال جاری میلادی تاکید دارد، البته اتحادیه اروپا احتمالا اجازه این امر را نمی دهد.

 

همچنین موضع دو گانه اتحادیه اروپا ناراحتی هایی را در ترکیه ایجاد کرده است. از یک طرف اروپا

از آنکارا درخواست اقدامات بیشتر علیه هجوم پناهندگان را دارد و از طرف دیگر به ترکیه اعلام می کند که مرزهای کشور خود را به سوی مردم حلب در سوریه بگشاید تا سوری های بیشتری به این کشور وارد شوند و تنها این انسان ها حق ندارند به اروپا بیایند.

 

اما حقیقت تلخ این است که نه صدر اعظم آلمان و نه نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه با توجه به تعداد زیاد پناهندگان نمی توانند کار زیادی انجام دهند. تحولات در حلب نشان دهنده این مسئله است.

 

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت مرکل بهتر بود به مسکو سفر می کرد. مرکل مدتهای طولانی نظاره گر تحولات سوریه بود چرا که این باور در آلمان وجود داشت که بحران در دمشق اروپا را لمس نمی کند. حالا بحران پناهندگان به اروپا رسیده است و زمان برای سیاستمدارانی مانند مرکل در حال گذر است.

 

در همین حال روسیه خود را به عنوان یک بازیگر مهم تثبیت و مطرح کرده و تلاش می کند با راهکار نظامی درگیری ها در این کشور را به نفع متحد خود بشار اسد تمام کند. شاید اروپا در آینده نزدیک باید در برابر پوتین به زانو درآید.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :