موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/46821 :کد

0

مراقب ویروس «زیکا» هستیم/ حشره ناقل تحت کنترل است

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۵
تعداد بازدید : ۷۰۴   
 تحلیل ایران -مراقب ویروس «زیکا» هستیم/ حشره ناقل تحت کنترل است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری ناشی از ویروس زیکا در منطقه گزارش نشده است، احتمال انتقال انسان به انسان این بیماری را بسیار ناچیز دانست.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری ناشی از ویروس زیکا در منطقه گزارش نشده است، احتمال انتقال انسان به انسان این بیماری را بسیار ناچیز دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران، دکتر ایرج حریرچی اظهار داشت: احتمال ورود ویروس زیکا به کشور بسیار اندک است و از حدود چهار سال پیش، نظام مراقبت فعالی در کشور برای کنترل حشره ناقل این بیماری راه اندازی شده است.


سخنگوی وزارت بهداشت بيماريهاي منتقله از طريق حشرات را يكي از اركان نظام مراقبت بيماري هاي واگير در وزارت بهداشت دانست که يكي از مهمترين اولويت هاي نظام سلامت كشور مقابه با آن می باشد.


حریرچی ادامه داد: بيش از ۵۰ سال قبل اين بيماري های واگیر رصد شده و اقدامات پيشگيري، كنترل و حذف آنها با قوت تمام دنبال مي شود نمونه بارز آن بيماري مالاريا است كه در مرحله حذف قرار گرفته و موارد ابتلا اكنون به حداقل رسيده و بنابر اعلام سازمان جهاني بهداشت يكي از موفق ترين برنامه هاي جهان است.


معاون کل وزارت بهداشت در خصوص ساير بيماريهاي منتقله از طريق حشرات و بخصوص بيماري زيكا و دو بيماري ديگر یعنی چيكن گونيا و تب دنگي نیز تصریح کرد: این سه بیماری از طريق يك ناقل مشترك كه پشه آئدس مي باشد، منتقل می شود و از ۴ سال پیش، نظام مراقبت و رصد اين حشره به صورت فعال در سطح كشور برقرار گرديده و كوچكترين تحركات آن پایش گردیده است که هر گونه ردپايی هر چند كوچك نيز تحت كنترل قرار گرفته و مي گيرد.


حریرچی با بیان اینکه بيماري زيكا نه تنها در سطح كشور بلكه در كل منطقه خاورميانه هم ديده نشده است افزود: مطالعات مربوط به رديابي پشه عامل انتقال اين بيماري با توجه به تغييرات آب و هوايي با قوت تمام و به صورت شبانه روزي انجام شده و انتظار نمي رود بدون هر گونه ملاحظه علمي و اجرايي چنين ادعايي بصورت رسانه اي مطرح شده و یا اطلاع رساني هاي مكرر وزارت بهداشت زير سوال برده شده و ايجاد تشويش عمومي شود.


سخنگوی وزارت بهداشت از پیشگیری و مراقبت بیماری های واگیر به عنوان یکی از وظایف ذاتی وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: انجام این وظیفه به صورت شبانه روزی و در تمام ایام تعطیل ادامه داشته و در سرتاسر کشور دنبال می شود.


وی افزود: اعلام ردپای یک بیماری با اهمیت بین المللی، از وظایف کلیه کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران بوده و طبق مقررات بهداشتی بین المللی هرگونه ردپایی از بیماری یا عامل ناقل آن نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح بین المللی اعلام می گردد.


سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: پخش مطالب غیرواقعی و غیر ضروری بدون هرگونه بررسی تخصصی به صلاح امنیت سلامت کشور نبوده و هیچ گونه منفعتی برای هیچ فرد و گروهی در بر نخواهد داشت. وزارت بهداشت از اصحاب رسانه انتظار دارد هرگونه سوالی را که در این رابطه مطرح می باشد قبل از انتشار با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت و یا مرکز مدیریت بیماری های واگیر این وزارتخانه، در میان بگذارند.


وی در ادامه تصریح کرد: انتقال بیماری از طریق انسان به انسان، تنها در حد فرضیه است، البته، انتقال از طریق مادر به کودک فرضیه قوی‌تری است. باید تاکید کنیم که خود بیماری نسبتا خفیف است که با تب، درد عضلات، مفاصل، ورم ملتحمه چشم و بثورات جلدی همراه است و معمولا بین دو تا هفت روز طول می‌کشد و خود به خود نیز بهبود می‌یابد.


قائم مقام وزیر بهداشت به عدم وجود علائم خاصی برای این بیماری در ۸۰ درصد موارد ابتلا، اشاره کرد و گفت: اگر علائم بیماری نیز ظاهر شود، معمولا خفیف بوده و دوره ۲ تا ۷ روزه آن به صورت ملایم طی می شود.


سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا به حال موردی از این بیماری مشاهده نشده است که در خصوص آن نگران شویم اما آنچه که نگرانی ایجاد کرده است شدت گسترش آن در آمریکای جنوبی و ارتباط بین افزایش موارد این بیماری با افزایش موارد میکرو سفالی است.


معاون کل وزارت بهداشت خطاب به کسانی که قصد سفر به مناطق دارای خطر بالای بیماری زیکا را دارند، گفت: کسانی که به این مناطق سفر می‌کنند در هنگام بازگشت، اگر دچار علایمی از این بیماری شدند حتما به مراکز بهداشتی و درمانی کشور مراجعه کنند. پرسنل مربوطه اقدامات لازم را برای این افراد انجام خواهند داد. 


وی افزود: توصیه می‌کنیم خانم‌های باردار یا کسانی که هنوز از بارداری خود مطمئن نیستند از مسافرت غیر ضروری به آمریکای جنوبی تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.


حریرچی همچنین در خصوص راهکارهای کاهش خطر این بیماری نیز تصریح کرد: آگاه سازی مسافران به مناطق طغیان بیماری زیکا به ویژه برای زنان باردار و آموزش راه های پیشگیری از گزش حشره باید انجام شود. هم چنین تقویت نظام مراقبت و استقرار روش های تشخیص انتخابی برای شناسایی بیماران سفر کرده به مناطق در خطر و افزایش ظرفیت تشخیصی آزمایشگاه ها، سمپاشی و کاهش محل های مناسب برای تخم گذاری حشره عامل بیماری از دیگر اقدامات مناسب برای کاهش خطرات بیماری زیکا است.


سخنگوی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به نقش ویژه رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی اظهار داشت: در میان کارکردهای اصلی رسانه ها، آموزش جایگاه ویژه ای دارد و رسانه ابزار انتقال پیام است و رسانه ها خواسته یا نا خواسته، اطلاعات و آموزش هایی را به مخاطبان خود می دهند که آنها می توانند این اموزش ها و اطلاعات را بپذیرند. بنابراین انتظار می رود رسانه ها کارکرد مثبت خود را در مسیر آموزش و پیشگیری هدایت کنند و از ایجاد ترس و نگرانی و انتشار اخبار نگران کننده و مضر برای سلامت روح و روان مردم، اجتناب کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :