موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/46881 :کد

0

تکرار سرنوشت ارومیه در انتظار ۱۶۵ دشت کشور

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۵
تعداد بازدید : ۳۷۲   
 تحلیل ایران -تکرار سرنوشت ارومیه در انتظار ۱۶۵ دشت کشور

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام کرد: ۱۶۵ دشت کشور که سفره‌های زیرزمینی را هم شامل می شود با تهدید رو به رو است و عدم توجه به این مهم تکرار سرنوشت ارومیه برای آن‌ها را به دنبال خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام کرد: ۱۶۵ دشت کشور که سفره‌های زیرزمینی را هم شامل می شود با تهدید رو به رو است و عدم توجه به این مهم تکرار سرنوشت ارومیه برای آن‌ها را به دنبال خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روابط عمومی محیط زیست ، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز دوشنبه در مراسم درختکاری با شعار آموزش عالی و توسعه پایدار در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، این مطلب را بیان کرد و افزود: باید این دشت‌ها که در معرض تهدید قرار دارند مورد اهتمام قرار گیرد.


ابتکار ضمن تاکید بر ضرورت کمک گرفتن از علم و فناوری در حل چالش‌های محیط زیستی و منابع آبی کشور، تصریح کرد: در غیر اینصورت آینده ایران دچار تهدید خواهد شد.


معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای برون رفت از چالش‌های کنونی محیط زیست نیازمند علم و فناوری نوین و روزآمد و کارآمد هستیم که دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نقشی مهم در آن دارند.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای به موضوع تغییر اقلیم و مخالفان و موافقان آن طی دو دهه داشت و گفت: تمام شواهد و اطلاعات علمی جهان حاکی از این است که مسئله گرم شدن زمین بسیار جدی است و این در حالی است که هیئت بین‌دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC) پیش‌بینی‌های بسیار خوبی با  احتمال بسیار نزدیک به یقین و درصد خطای بسیار پایین برای تجربه جهان در مسئله گرم شدن زمین داشت.


وی ادامه داد: هیئت بین‌دولتی تغییرات اقلیمی IPCC با 95 درصد اطمینان اعلام کرد که تغییر اقلیم در حال رخ دادن است و آثار و عوارض زیادی همچون آب شدن یخچال‌ها، تغییر جریان اقیانوس‌ها، خشکسالی‌ها و بالا آمدن سطح دریاها را به‌دنبال دارد.


ابتکار به نگرانی جهانی در خصوص افزایش دما دو درجه‌ای زمین و عوارض جبران‌ناپذیر آن، همچنین تلاش کشورها برای جلوگیری از افزایش بیش از 1.5 درجه‌ای کره زمین اشاره کرد و افزود: به رغم این نگرانی ها و تلاش ها، دنیا افزایش 75 درجه سیلیسیوس و ایران طی 30 سال اخیر افزایش 1.5 درجه ای گرما را تجربه کرده اند.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست توافق 195 کشور برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در پاریس را نشان‌دهنده اهمیت موضوع و عزم کشورهای جهان در این زمینه دانست و افزود: یکی از مهم‌ترین دستور کارها برای دولت در زمینه مقابله با تغییرات اقلیم و گرمایش زمین، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است و از این رو تمام کشورها با ارائه برنامه مشارکت ملی خود در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، همراهی خود با این حرکت جهانی را اعلام کردند.


ابتکار خاطرنشان کرد: ایران نیز با ارائه برنامه مشارکت ملی خود در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که در دو بخش مشروط و غیرمشروط تهیه شده بود، اعلام کرد که تا سال 2030 بر اساس ظرفیت‌های داخلی اقدام به کاهش 4 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد کرد و با شرط رفع کامل تحریم ها، انتقال تکنولوژی، حمایت‌های مالی و تخصصی 8 درصد دیگر نیز از انتشار خود کم خواهد کرد.


وی توجه به شکنندگی زیستی و توان اکولوژیک زمین را لازمه حرکت به سمت توسعه پایدار اعلام کرد و گفت: اکنون زمین 6 ماه از ظرفیت زیستی خود پیشی گرفته است و این بدان معناست که به ازای هر یک‌سال زندگی بشر بر روی کره مسکون، زمین به یک سال و نیم زمان برای بازسازی خود نیاز دارد.


** خطر بزرگ ردپای اکولوژیک نامناسب در ایران

ابتکار با اشاره به شرایط خاص اقلیمی در ایران، توسعه نامتوازن و ناپایدار، جنگ تحمیلی، افزایش جمعیت، مهاجرت بیش از 24 میلیون نفر طی دو دهه از روستاها به شهرها، خاطرنشان کرد: مجموع این عوامل و برخی دیگر از علت‌ها منجر به ایجاد چالش‌های متعدد و جدی برای محیط زیست کشور شده است تا جایی که ردپای اکولوژیک یا ظرفیت زیستی در ایران حتی نسبت به جهان نیز شرایط بدتری دارد و این زنگ خطری بزرگ برای طبیعت و آینده ایران است.


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه به طور مثال ایران در زمینه مصرف منابع انرژی به هیچ عنوان از الگوهای استاندارد دنیا تبعیت نمی‌کند به گونه‌ای که در خوشبینانه‌ترین حالت، مصرف انرژی در ایران 4 برابر اروپا است، اظهار کرد: فن آوری‌های نوین و دانش بنیان توانایی کمک برای اصلاح این الگوها و شاخص‌ها را دارند و از این رو باید مورد حمایت قرار گیرند.


ابتکار موتورخانه‌ها را یکی از منابع اتلاف انرژی و ایجاد آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ دانست و افزود: کنترل، نظارت و معاینه فنی موتورخانه‌ها از جمله برنامه‌های مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راستا است.


** آموزش عالی یکی از مهم‌ترین محورهای اهداف توسعه پایدار

وی با اشاره‌ به نهایی شدن اهداف توسعه پایدار (SDG) در سال 2015 داشت و گفت: مجامع جهانی همزمان با پایان سال 2015 اهدافی جدید با محوریت توسعه پایدار (تلفیق سه مفهوم اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) را جایگزین اهداف هزاره کردند که یکی از محورهای مهم آن تاکید بر مبحث آموزش عالی است و از این رو پرداختن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به مساله تغییر اقلیم و حفظ محیط زیست می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت پیوست ارزیابی زیست محیطی برای پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی در کشور، تصریح کرد: برخی از پروژه‌ها همچون سد گتوند به رغم برخورداری از ارزیابی محیط زیستی به دلیل ضعف علمی بسیار بالا در این ارزیابی، مشکلات عدیده ای را برای کشور و محیط زیست ایجاد کرده‌اند.


ابتکار خاطرنشان کرد: اهمیت بخشی به توانمندسازی و توان‌افزایی در ارزیابی‌های زیست محیطی به منظور توسعه سازگار با محیط زیست از جمله وظایف دانشگاه‌ها است.


**محیط زیست موضوعی بین رشته‌ای است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران سه نوع جنگل شامل جنگل‌های هیرکانی با قدمت چند میلیون سال، بلوط های زاگرس و مانگرو دارد که طبیعت زیبایی را به وجود آورده است اما توسعه ناپایدار و مدیریت غلط موجب نابودی و آسیب‌رسانی به این جنگل‌ها شده است و اصلاح این روند نیازمند بیداری دانشگاه‌ها در این زمینه است زیرا محیط زیست موضوعی بین رشته‌ای است .


ابتکار تاکید کرد: محیط زیست به عنوان یک موضوع میان رشته‌ای و گسترده که با حوزه‌های مختلف همچون علوم انسانی، اقتصاد، صنعت، اشتغال از طریق اقتصاد سبز و اقتصاد کم کربن، حسابرسی زیست محیطی، آمار زیست محیطی، اشتغال سبز، صنعت سبز، روانشناسی محیط زیست، جامعه شناسی محیط زیست، فلسفه محیط زیست پیوند خورده باید مورد توجه و حمایت بیشتری از سوی اهالی علم و دانشگاه قرار گیرد.


وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست نظام توسط مقام معظم رهبری، گفت: دیگر زمان آن رسیده که دانشگاه‌ها با رویکردی پژوهشی، موضوع محیط زیست و توسعه پایدار را مد نظر قرار دهند و تمامی فعالیت‌ها در بخش‌های مدیریت منابع آب و کشاورزی کاملا علمی انجام شود.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست  با تبریک ایام فرخنده دهه فجر به حرکت نمادین دانشگاه تربیت مدرس در راستای کاشت نهال اشاره کرد و افزود: امیدواریم این حرکت بین تمام دانشگاه‌ها و همزمان با برگزاری کنگره‌ها مشاهده شود.


ابتکارادامه داد: تفاهم نامه‌ای با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امضا کردیم که ابعاد مختلفی را در برمی‌گیرد که نهضت درختکاری را نیز می‌توان در بندهای آن مشاهده کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :