موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/47073 :کد

0

لغو تحریم‌های هواپیمایی ارتباطی به تحریم‌های هسته‌ای ندارد

  ﺳﻪشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۹
تعداد بازدید : ۱۱۹   
 تحلیل ایران -لغو تحریم‌های هواپیمایی ارتباطی به تحریم‌های هسته‌ای ندارد

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: لغو تحریم‌های هواپیمایی ربطی به تحریم‌های هسته‌ای نداشت.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: لغو تحریم‌های هواپیمایی ربطی به تحریم‌های هسته‌ای نداشت.
 
 به گزارش تحلیل ایران،حمید بعیدی نژاد رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکرات با 1+5 و مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست «ناگفته‌های برجام و رویکردهای پسابرجام» که توسط دیپلماسی ایرانی برگزار شد، با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای برای آمریکایی‌ها نیز منحصر به فرد بود، اظهار داشت: آمریکایی‌ها مشابه چنین مذاکرات پر جزئیاتی را با شوروی و فقط در زمینه خلع سلاح هسته‌ای داشتند. 
 
وی با اشاره به فعالیت خود در زمینه خلع سلاح هسته‌ای از سال 1368 تاکنون افزود: موضوع راستی آزمایی یکی از پیچیده‌ترین مذاکرات است. از روز اول مذاکرات، هدف ما اعلام تعهد ایران برای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای و در عین حال لغو تحریم‌ها و محدودیت‌ها بود. 
 
رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکرات با 1+5 با بیان اینکه غربی‌ها به طور مشخص می‌گفتند فردو باید تعطیل و برنامه هسته‌ای فقط باید در نظنز انجام شود، ادامه داد: آنها می‌گفتند راکتور آب سنگین اراک برای ما توجیه پذیر نیست، چون تولید پلوتونیوم در آن ایجاد نگرانی می‌کند و باید تبدیل به آب سبک شود تا پلوتونیوم تولید نشود. 
 
بعیدی‌نژاد با اشاره به موضع غربی‌ها در مذاکرات عنوان کرد: غربی‌ها در مذاکرات می‌گفتند ایران تاسیساتی ندارد که نیاز به سوخت هسته‌ای داشته باشد. خانم شرمن تا همین ماه‌های اخیر در مذاکرات می‌گفت باید تعداد سانتریفیوژها خیلی خیلی خیلی خیلی (8 بار) کمتر از ظرفیت موجود باشد. 
 
5 هزار سانتریفیوژ از 9 هزار سانتریفیوژ فعال مانده است 
 
وی با بیان اینکه 9 هزار و 200 سانتریفیوژ غنی‌سازی انجام می‌دادند اما 10 هزار سانتریفیوژ هنوز تزریق گاز نشده بود، خاطرنشان کرد: دو گروه به 20 هزار سانتریفیوژ اشاره می‌کنند یکی گروه‌های منتقد در داخل و دیگری گروه‌هایی در آمریکا. آنها 5 هزار سانتریفیوژ را از 20 هزار سانتریفیوژ در نظر می‌گیرند درحالی که 5 هزار سانتریفیوژ از 9 هزار سانتریفیوژ فعال مانده است. 
 
مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه فردو به فعالیت‌هایش ادامه خواهد داد، عنوان کرد: روس‌ها در فردو برنامه مخصوصی برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار پیش خواهند برد که این برای اولین بار است که در ایران انجام می‌شود. 
 
بعیدی‌‌نژاد با بیان اینکه 1040 سانتریفیوژ در فردو باقی می‌ماند اما غنی‌سازی نمی‌کند، ادامه داد: نیروگاه تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی‌ ماند و این از کارهای بسیار سخت ما بود. غربی‌ها تمام دانشمندان خود را وارد مذاکره کرده بودند و با بسیج همه نیروهای خود سعی داشتند با ایران مقابله فنی کنند و می‌گفتند طرح ایران برای ابقای آب سنگین اراک قابل اجرا نیست. 
 
وی با اشاره به اینکه یکی از شاهکارهای ایران در مذاکرات هماوردی با قدرتمندترین کشورهای جهان در قبول فناوری هسته‌ای بود، گفت: تعداد سانتریفیوژهای فعال از 500 عدد درخواستی آمریکا به 5060 سانتریفیوژ رسید. 
 
مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها دنبال تغییر رژیم در ایران بودند و با طراحی تحریم‌ها این هدف خود را دنبال می‌کردند، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها برای رفع تحریم‌های خودشان گیج شده بودند و به ما در مذاکرات گفتند فکر نمی‌کردیم روزی مجبور شویم این تحریم‌ها را لغو کنیم. 
 
بعیدی‌نژاد ادامه داد: همکاران ما مجاهدت کردند تا با تلاش شبانه‌روزی به سیستم حقوقی آمریکا تسلط یابند و در مذاکرات بتوانیم به لغو تحریم‌ها دست یابیم. 
 
وی با بیان اینکه تعهدات ما در برجام مشخص است، عنوان کرد: تعداد 5060 سانتریفیوژ فعال، تقویت و ارتقای راکتور آب سنگین اراک با همکاری 1+5 و با مدیریت ایران، ادامه فعالیت فردو و تولید ایزوتوپ‌های پایدار، تعهدات ما در توافق با 1+5 است. 
 
لغو تحریم‌های هواپیمایی ربطی به تحریم‌های هسته‌ای نداشت 
 
رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکرات با 1+5 با اشاره به اینکه برخی یا باورشان نمی‌شود یا تعمدی دارند که درباره لغو تحریم‌ها تردید ایجاد کنند، افزود: لغو تحریم‌های هواپیمایی یکی از مهم‌ترین تعهدات آمریکایی‌ها بود که ربطی هم به تحریم‌ها هسته‌ای نداشت و از ابتدای انقلاب وضع شده بود. 
 
بعیدی‌نژاد ادامه داد: ایرانی‌ها سالانه 5 میلیارد دلار خرج سفرهای هوایی و خرید بلیت می‌کنند و اگر برای خرید هواپیما هزینه شود، به نفع ماست. 
 
وی با بیان اینکه باید جواب پس بدهیم که چرا ملزومات اولیه مردم را نخریدیم؟ خاطرنشان کرد: سالانه 5 میلیارد دلار از جیب ملت ایران می‌رود. بار اول که رفع تحریم‌های هواپیمایی مطرح شد جان کری گفت من نمی‌توانم چنین کاری کنم، چون این تحریم‌ها هسته‌ای نیست. 
 
مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه اظهار داشت: تمام محدودیت‌های سوئیفت برای بانک‌های ایران لغو شده است. سوئیفت قبل از برجام با برخی بانک‌های ایران ارتباط داشت و اکنون بانک‌های تحت تحریم توانسته‌اند به سوئیفت وصل شوند. 
 
بعیدی‌نژاد با بیان اینکه از همکاران رسانه‌ای درخواست می‌کنم که درباره مسئله سوئیفت به واقعیات مراجعه کنند، گفت: سوئیفت علاوه بر سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزارهای پشتیبانی دارد و باید این دو نیاز برآورده شود. 
 
وی افزود: سوئیفت سرویس پیام‌رسانی است و وقتی این سرویس را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، که نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را برآورده کرده باشد. الان بانک‌ها هستند که باید به سوئیفت وصل شوند. برخی رسانه‌ها افرادی را می‌فرستند تا از بانک‌ها بپرسند به سوئیفت وصل شده‌اند و بعد تیتر می‌زنند هنوز تحریم سوئیفت لغو نشده است. 
 
* افتخار ما این است که به مردم دروغ نگفتیم و نمی‌گوییم 
 
این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای با اشاره به اینکه برخی در داخل می‌گفتند ما اطلاع موثق داریم PMD بسته نمی‌شود، اظهار داشت: در سال 2003 تحریم و فشاری بر کشور نبود، اما طرف مقابل آماده توافق با ایران نبود. انتظار ایران هم در سطح فعلی نبود و خواسته ما آن زمان فقط غنی‌سازی بود. ایران در آن سال فقط با اروپایی‌ها مذاکره می‌کرد و غربی‌ها می‌گفتند باید غنی‌سازی تعطیل شود که ایران نپذیرفت. 
 
بعیدی‌نژاد با بیان اینکه اگر غربی‌ها آن زمان گستره محدودی از غنی‌سازی را می‌پذیرفتند توافق شدنی بود، عنوان کرد: غربی‌ها از ابتدا دنبال تعطیلی غنی‌سازی بودند، اما ما گفتیم توافق بدون ادامه غنی‌سازی شدنی نیست. غربی‌ها می گفتند ما پیشنهادهای زیادی به شما دادیم، اما شما فقط دنبال غنی‌سازی هستید. 
 
وی با تاکید بر اینکه محدودیت‌های صدور ویزا در آمریکا جزو نگرانی‌های ما و از پرونده‌های باز است، خاطرنشان کرد: اگر قانون کنگره اجرا شود در روابط اقتصادی ما ایجاد مشکل می‌کند. آقای کری قول داده که این قانون به گونه‌ای اجرا می‌شود که در از سرگیری تبادلات اقتصادی ایران خللی ایجاد نشود. 
 
رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکرات با 1+5 افزود: این بحث مربوط به ایران نیست بلکه اولین جبهه مقابله با آن اروپایی‌ها هستند. سفیران اتحادیه اروپا در واشنگتن به این قانون اعتراض کرده‌اند و این قانون اگر همانگونه که کنگره تدوین کرده اجرا شود، از نظر ما نقض برجام است. 
 
بعیدی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا با تشکیل گروه کاری برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی (WTO) مخالفت کرده بود، اما اطلاعی از موضع جدید آنها نداریم و طبیعتا در فضای موجود نباید مشکلی وجود داشته باشد. 
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :