a/47122 :کد

0

وضعیت مازاد عرضه نفت در حال بدتر شدن است

  ﺳﻪشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۰
تعداد بازدید : ۱۲۴   
 تحلیل ایران -وضعیت مازاد عرضه نفت در حال بدتر شدن است

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد در شرایطی که کاهش تولید نفت آمریکا زمان خواهد برد و اوپک هم بعید است در هماهنگی با سایر تولید کنندگان دست به کاهش تولید بزند.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد در شرایطی که کاهش تولید نفت آمریکا زمان خواهد برد و اوپک هم بعید است در هماهنگی با سایر تولید کنندگان دست به کاهش تولید بزند، دنیا در بیشتر روزهای سال ۲۰۱۶ نفتی را که لازم ندارد ذخیره خواهد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که امروز منتشر کرده نوشته است در عین حالی که باور ندارد برخی از بدبینانه ترین پیش بینی ها درباره قیمت نفت محقق شود و قیمت ها تا 10 دلار کاهش یابد، اما بالا رفتن قابل توجه قیمت ها از سطح فعلی هم بسیار دشوار به نظر می رسد.


آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال 2016 را نیز کاهش داد.


این موسسه تخصصی انرژی میزان تقاضا برای نفت اوپک در سال 2016 را نسبت به پیش بینی قبلی خود 100 هزار بشکه در روز کاهش داد و به 31.7 میلیون بشکه رسید. این رقم بسیار کمتر از تولید اعضای اوپک در ماه ژانویه (32.63 میلیون بشکه) است.


در ادامه این گزارش آمده است: «گمانه زنی ها درباره توافق بین اعضای اوپک و تولید کنندگان غیرعضو اوپک مبنی بر کاهش تولید صرفا گمانه زنی به نظر می رسد... احتمال کاهش هماهنگ تولید بسیار پایین است.»


آژانس بین المللی انرژی گفته که همچنان عرضه ممکن است در کل سال 2016 از تقاضا پیشی بگیرد و اینکه تولید کشورهای غیرعضو اوپک در سال 2016 تنها 0.6 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.


آژانس بین المللی انرژی گفت: «البته ممکن است این رقم بیشتر باشد و آمارهای بسیاری از شرکت های مهم نفتی بین المللی نیز حکایت از این مسئله دارد، اما این احساس وجود دارد که کاهش قابل توجه تولید نفت شیل آمریکا مدت زمان زیادی طول خواهد کشید. شاید صنعت شیل همچنان جا برای مقاومت (در برابر کاهش قیمت ها) داشته باشد.»


در این گزارش خاطر نشان شده که با توجه به تقاضای ضعیف جهانی، احتمال افزایش تولید از سوی عراق، ایران و عربستان، شانس پایین موافقت اوپک برای کاهش تولید، ادامه تولید نفت آمریکا و تقویت ارزش دلار مازاد عرضه جهانی نفت احتمالا بدتر خواهد شد.


آژانس بین المللی انرژی گفته، حتی اگر تولید اوپک بدون تغییر باقی بماند، ذخایر جهانی نفت در سه ماهه نخست امسال 2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و در سه ماهه دوم نیز این افزایش 1.5 میلیون بشکه خواهد بود.


«آمارهای عرضه و تقاضا در نیمه دوم سال نشان می دهد که افزایش حجم ذخایر بیشتر خواهد شد و به 3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. اگر این رقم ها محقق شود و با توجه به اینکه بازار از قبل اشباع شده است، خیلی سخت است شاهد افزایش قابل توجه قیمت ها در کوتاه مدت باشیم. در این شرایط، ریسک کاهش قیمت نفت در کوتاه مدت، افزایش یافته است.»

منبع: خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :