موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/47396 :کد

0

انتقاد اشتاین مایر از تصمیم مرکل

  چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۶:۱۸
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -انتقاد اشتاین مایر از تصمیم مرکل

وزیر امور خارجه آلمان با انتقاد از تصمیم اخیر مرکل مبنی بر لزوم دخالت ناتو در مبارزه با قاچاق پناهندگان تصریح کرد که ناتو نمی‌تواند هیچ نقشی در مدیریت مهاجرت پناهندگان ایفا کند.

وزیر امور خارجه آلمان با انتقاد از تصمیم اخیر مرکل مبنی بر لزوم دخالت ناتو در مبارزه با قاچاق پناهندگان تصریح کرد که ناتو نمی‌تواند هیچ نقشی در مدیریت مهاجرت پناهندگان ایفا کند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از نشریه "دی سایت"، "فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان به این تصمیم اخیر "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان مبنی بر اینکه از ائتلاف نظامی ناتو برای مبارزه با قاچاقچیان و حل بحران پناهندگان استفاده شود انتقاد وارد کرد.

 

"اشتاین مایر" در این باره اظهار داشت که ناتو نمی تواند هیچ نقشی در مدیریت مهاجرت پناهندگان ایفا کند.

 

وی در عین حال تصریح کرد که البته ایفای نقش ناتو در زمینه عملیات شناسایی به منظور ارائه تصویری از شرایط موجود برای مبارزه موثر با قاچاق غیر قانونی مهاجران قابل تصور است.

 

در این میان معاون رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان هم درباره تصمیم مرکل مبنبی بر لزوم دخالت ناتو برای غلبه بر بحران پناهندگان ابراز شگفتی کرده و این تصمیم را غافلگیر کننده خواند.

 

وی گفت که تازه بعد از دیدار مشترک مرکل با نخست وزیر ترکیه در روز دوشنبه در آنکارا از این تصمیم صدر اعظم آگاه شده است. وزرای دفاع ناتو قرار است امروز در بروکسل گردهم آیند و در اولین دیدار خود در سال نوی میلادی به بحران سوریه و بحران پناهندگان بپردازند. در این میان همچنین به پیشنهاد آلمان-ترکیه مبنی بر اینکه ناتو در نظارت بر سواحل ترکیه در بحران پناهندگان مشارکت کند پرداخته خواهد شد.

 

در این میان "یورگن هاردت"، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه احزاب متحد مسیحی از این پیشنهاد مرکل استقبال کرده و اظهار داشت که ما توافق در راستای یک عملیات مشترک آلمان-ترکیه در مبارزه با باندهای قاچاق غیر قانونی را تمجید می کنیم. اینکه ناتو چگونه می تواند در مبارزه با قاچاقچیان در آبهای بین یونان و ترکیه مشارکت کند مسئله ای است که باید در دیدارهای پیش روی وزرای ناتو به آن پرداخته شود.

 

"سم ازمیر"، رئیس سبزهای آلمان هم چنین تصمیمی را رد کرده و درباره آن ابراز شک و تردید کرده و درباره نظامی شدن سیاست پناهندگان در چنین شرایطی سخن گفته و اظهار داشت: بخصوص این مسئله مشخص نیست که بر اساس کدام اساس قانونی چنین عملیاتی می تواند شکل گیرد.

 

مرکل روز دوشنبه بعد از دیدار با نخست وزیر ترکیه پیشنهاد داد که ناتو برای مقابله با بحران پناهندگان در دریای اژه به کار گرفته شود. این تصمیم قرار است در دیدار وزرای دفاع ناتو که امروز در بروکسل آغاز می شود مورد بررسی قرار گیرد.

 

صدر اعظم آلمان در این باره گفت: ما از این فرصت همچنین استفاده می کنیم تا درباره این امکان سخن بگوییم که در چه وسعتی ناتو می تواند در نظارت بر شرایط در دریا مفید باشد و از فرانتکس و گارد ساحلی ترکیه حمایت کند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :