موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/47482 :کد

0

اگر رئیس‌جمهور اطلاعاتی درباره قاچاق دارد اعلام کند

  یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۳
تعداد بازدید : ۱۵۷   
 تحلیل ایران -اگر رئیس‌جمهور اطلاعاتی درباره قاچاق دارد اعلام کند

سخنگوی قوه قضائیه گفت: رئیس‌جمهور اگر اطلاعاتی در خصوص قاچاق کالا از فرد یا جریانی دارد اعلام کند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: رئیس‌جمهور اگر اطلاعاتی در خصوص قاچاق کالا از فرد یا جریانی دارد اعلام کند.

 
به گزارش تحلیل ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور از نقش یکی از دستگاه‌ها در خصوص قاچاق کالا مطالبی را عنوان کرده و نظر شما چیست،‌ اظهار داشت: اینکه از ناحیه هر مسئولی و به خصوص مسئولان عالی مانند رئیس جمهور به صورت مبهم و کلی سخنی بگویند حرف صحیحی نیست و حتی اخلاقاً هم اگر مسئولی می‌خواهد حرفی کلی بزند که ذهن مردم به جاهای گوناگون برسد درست نیست در حدی که تشویش اذهان عمومی می‌کند.

وی افزود: ما ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم که رئیس آن رئیس جمهور است و اگر رئیس جمهور اطلاعاتی دارد که فردی، گروهی یا جریانی قاچاق کالا انجام می‌دهند می‌توانند بگویند.

اژه‌ای ادامه داد: وزارت اطلاعات هم جزئی از دولت است و می‌تواند این موضوع را پیگیری کند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه چنانچه اگر فردی اطلاعاتی دارد و آن را اعلام می‌کند خلاف است، تصریح کرد: متأسفانه در بعضی از دوره‌های قبل هم این طور بود که مثلاً گفته می‌شد «لیست مفسدان در جیب من است»؛ چرا این موارد را به دستگاه قضایی و انتظامی نمی‌دهید و اگر رئیس جمهور از جایی در خصوص قاچاق اطلاعاتی دارند قانون و اخلاق ایجاب می‌کند معرفی کنند و به سراغ آن دستگاه بروند.

وی افزود: تاکنون مورد خاصی که با این عنوان به قوه قضاییه آمده باشد پیگیری نشده باشد سراغ ندارم.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه قوه قضاییه در خصوص معرفی دستگاه‌های متخلف در موضوع آلودگی هوا فعالیتی انجام می‌دهد، گفت: در یک بخش باید بگویم آیا دستگاه‌های مسئول و متولی هر کدام کار خودشان را به درستی برای پیشگیری و رفع آلودگی هوا انجام داده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بازرسی کل کشور گزارشی تهیه کرده است که باید منتظر پایان تحقیقات آن باشیم که آیا فردی در این باره تقصیری دارد یا خیر؛ آلودگی هوا ممکن است نیاز به همکاری دستگاه‌های دیگر و بودجه‌ها و فعالیت‌هایی نیز داشته باشد.

محسنی اژه‌ای در خصوص عدم همکاری قوه قضاییه با سازمان محیط زیست این طور پاسخ داد، در این مورد مطلبی نشنیده‌ام؛ کجا و چه درخواستی کردند که وظیفه قوه قضاییه باشد و پیگیری نکرده باشیم.

وی افزود: در پاره‌ای از موارد حتی نامه‌هایی وجود دارد که از دستگاه قضایی تشکر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه آیا شعب خاصی در خصوص پرونده‌های محیط زیست وجود دارد، تصریح کرد: پرونده‌های این مورد متفاوت است و یک نوع و گروه نیست.

اژه‌ای ادامه داد: افرادی هستند که آب، خاک و هوا را ‌آلوده می‌کنند و کسانی هستند که محیط زیست را تخریب و به مراکز حفاظت شده تعدی و یا افرادی هستند که به حیوانات مراکز نگهداری تعدی می‌کنند، آیا ضرورت دارد در همه موضوعات قضایی یک شعبه وجود داشته باشد؟

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه در خیلی از جاها ممکن است محیط زیست پرونده‌ای برای رسیدگی نداشته باشد، خاطرنشان کرد: بدیهی است که نمی‌شود یک شعبه اختصاصی برای محیط زیست اختصاص داد اما اینکه به صورت تخصصی رسیدگی شود افرادی آموزش دیده‌اند و اطلاعات دارند که در این مورد این کار انجام شده است.

وی درباره برخی کودهای شیمیایی و سمومات وارد شده به کشور، گفت: در پاره‌ای از موارد چیزهایی وجود دارد که فراتر از این موارد است زیرا بعضی از این کود و یا سمومات وارد شده زیاد مصرف می‌شوند و کود نیز استاندارد نیست و خاک و محصول را خراب می‌کند که در این باره سایر دستگاه‌ها باید فعالیت‌هایی انجام دهند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در چند روز گذشته در خصوص برنج‌های تاریخ مصرف‌ گذشته که می‌خواهد توزیع شود مطالبی مطرح شد که اگر گزارشی به قوه قضاییه برسد دادستان کل کشور به عنوان مدعی‌العموم وارد می‌شود که این برنج‌ها توزیع نشود اما در خصوص تاریخ مصرف و اینکه آیا هنوز امکان مصرف آنها وجود دارد یا خیر دستگاه‌های متولی باید وارد شوند زیرا قوه قضاییه نمی‌تواند همه چیز را در کشور قفل کند.

وی ادامه داد: دادستانی نسبت به آنچه که به سلامت جامعه، آب، خاک و خوراک مربوط می‌شود حساس است ضمن اینکه در پاره‌ای از موارد افرادی گله‌مند هم می‌شوند که چرا فلان رستوران را پلمب کردید؛ زیرا اگر در این رستوران غذای غیربهداشتی توزیع شود ببینید چه اتفاقی رخ می‌دهد.

اژه‌ای تأکید کرد: هر مقداری که سازمان محیط زیست در چارچوب قانون بخواهد با آنها همکاری می‌کنیم.
 منبع:مشرق
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :