موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/47510 :کد

0

خشکیدگی بلوط جنگل‌های ایرانی را تهدید می‌کند

  یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۹
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -خشکیدگی بلوط جنگل‌های ایرانی را تهدید می‌کند

فائو اعلام کرد: خشکیدگی بلوط و بیماری آتشک (بلایت) شمشاد به صورت گسترده‌ای جنگل‌های ایران را تهدید می‌کند.

فائو اعلام کرد: خشکیدگی بلوط و بیماری آتشک (بلایت) شمشاد به صورت گسترده‌ای جنگل‌های ایران را تهدید می‌کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، در تازه ترین بولتن «هشدار اولیه بحران زنجیره غذایی» که سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) آن را منتشر کرده، عنوان شده است، خشکیدگی بلوط و بیماری آتشک (بلایت) شمشاد به صورت گسترده‌ای جنگل‌های ایران را تهدید می‌کند.


براساس این گزارش، در مدت زمان بین ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۱۶ (دی ۱۳۹۴ تا فروردین ۱۳۹۵) پیش بینی می‌شود، بحران زنجیره غذایی به شکل فزآینده‌ای مناطقی از قاره‌های آفریقا، آمریکا و آسیا و اروپا را تحت تاثیر خود قرار دهد.


 در حال حاضر، فائو به منظور کنترل این تهدید جدی، پروژه‌ای با عنوان «تقویت سازگاری جنگل‌های زاگرس در مقابل خشکیدگی بلوط و جنگل‌های خزری در مقابل بیماری آتشک شمشاد و همچنین ایجاد سیستم ملی پایش جنگل» را با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حال اجرا دارد.


پروژه فوق با اعتباری به میزان ۳۶۰ هزار دلار آمریکا از محل منابع فائو از آبان ماه ۱۳۹۴شروع و در مدت ۱۸ ماه به اهداف تعیین شده که شامل شناسایی روش‌های کنترل زوال بلوط، آتشک شمشاد و راه اندازی سیستم ملی پایش جنگل است، خواهد رسید.


این گزارش می‌افزاید: بحران زنجیره غذایی ناشی از مجموعه‌ای از عوامل اکولوژی زراعی(روش‌های زراعت فشرده، تخریب جنگل زدایی و چرای مفرط دام)، نوسانات آب و هوایی و تغییرات اقلیمی (خشکسالی، باران های شدید، موج‌های حرارت و تغییرات پوشش گیاهی)، رفتارهای انسانی (اقدامات فرهنگی، جنگ‌ها و نا امنی های داخلی و تجارت) و همچنین بلایای طبیعی می‌شود.


 عامل بیماری آتشک شمشاد، نوعی قارچ است که باعث چروکیدگی و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در برگ گیاه  و مرگ سریع و گسترده بافت‌ها در بخش عمده یا همه قسمت‌های هوایی آن می‌شود.


هم اکنون این بیماری در کشورهای آذربایجان و گرجستان هم گزارش شده است ضمن اینکه شمشاد در فهرست گونه‌های گیاهی در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفظ طبیعت قرار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :