موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/47586 :کد

0

یادگیری زبان دوم پیری ذهن را کُندتر می‌کند

  دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -یادگیری زبان دوم پیری ذهن را کُندتر می‌کند

دانشمندان همواره بر مزایای یادگیری زبان دوم تاکید کرده‌اند، اما به تازگی اعلام شده که این اقدام افزون بر افزایش مهارت‌های ذهنی، پیری مغز را به تاخیر میاندازد.

 

دانشمندان همواره بر مزایای یادگیری زبان دوم تاکید کرده‌اند، اما به تازگی اعلام شده که این اقدام افزون بر افزایش مهارت‌های ذهنی، پیری مغز را به تاخیر میاندازد.


 

به گزارش تحلیل  ایران محققان می‌گویند تلاش برای مدیریت و استفاده از واژگان و دستورِ دو زبان مختلف به سودِ کودکان و یا بزرگسالانی است که در حال یادگیری و یا استفاده از زبان دوم هستند.


آنتونلا سوراچه، استاد دانشگاه ادینبروی اسکاتلند در این رابطه می‌گوید: «کمتر والدینی به زبان‌های اقلیت با فرزندان خود صحبت می‌کنند، چرا که به گمانشان، این اقدام کارآمد نیست. بسیاری از مردم هنوز فکر می‌کنند زبان اقلیت باعث گیج شدن فرزندانشان می‌شود و در مدرسه نیز به ضرر آنهاست.»


با این وجود، دکتر سوراچه می‌گوید کودکانی که دو زبانه هستند، در مقایسه با آنها که تنها یک زبان می‌دانند، مغز فعال‌تری دارند.


به گفته او «کودکان دو زبانه، به پیشبرد توانایی‌های زبانی خود تمایل دارند و افزون بر آن نقطه‌نظر دیگران را بهتر درک می‌کنند و در مواجه با شرایط پیچیده به لحاظ روحی انعطاف‌پذیرتر هستند.»


البته بزرگسالان نیز در صورت یادگیری زبان دوم از تمام این مزایا بهره‌مند خواهند شد.

محققان دانشگاه ادینبرو تحقیق جالبی روی تعدادی از افراد بازنشسته انجام داده‌اند؛ در این تحقیق افرادی که حتی کلمه‌ای از زبان بومی اسکاتلند نمی‌دانستند، روزانه پنج ساعت تحت آموزشِ این زبان قرار گرفتند.


دکتر سوراچه در این رابطه گفت: «ما پس از آموزشِ این افراد آنها را با بازنشستگانی که در کلاسی دیگر دوره می‌دیدند مقایسه کرده و دریافتیم، مهارت ذهنی کسانی که وقت خود را به فراگیری زبان گذراندند، پیشرفت بیشتری داشته است.»


تحقیقات همچنین نشان می‌‎دهد عوارض کهنسالی در ذهن و رفتار کسانی که زبان دوم می‌دانند، دیرتر بروز می‌کند.


سوراچه در پایان با تاکید بر اهمیت این موضوع، اظهار داشت یادگیری زبان دوم باید در مدارس و حتی دانشگاه‌ها اجباری شود.

 منبع : پرس تی وی

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :