موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ و هنر

a/47955 :کد

0

اجرای موسیقی دانان تاجیک بر روی شعرمولانا و حافظ

  چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۴
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -اجرای موسیقی دانان تاجیک بر روی شعرمولانا و حافظ

دو نوازنده گروه بدخشان ازتاجیکستان باخواندن شعرهایی از شاعران سرشناس ایران همچون مولانا، حافظ و سعدی گوشه ای از موسیقی عرفانی تاجیکستان را امشب برای حاضران در تالار رودکی اجرا کردند.

دو نوازنده گروه بدخشان ازتاجیکستان باخواندن شعرهایی از شاعران سرشناس ایران همچون مولانا، حافظ و سعدی گوشه ای از موسیقی عرفانی تاجیکستان را امشب برای حاضران در تالار رودکی اجرا کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، کنسرت دو تن از نوازندگان گروه بدخشان تاجیکستان در تالار رودکی برگزار شد. در این اجرا که تنها با حضور حق نظرالواتف و شادی مبات کولف به روی صحنه رفت بخش هایی از موسیقی عرفانی و محلی منطقه بدخشان تاجیکستان به گوش حاضران در تالار رسید.


این اجرا از دو بخش تشکیل شده بود دربخش نخست حق نظرافزون برخوانندگی، نوازندگی رباب بدخشانی را هم بر عهده داشت.


آغازاین بخش نخست با شعری درمدح حضرت محمد (ص) (دل دربرم چو کعبه مقام محمد است) بود و پس از این مدیحه آغازین در ادامه آوازغزل «روزها فکر من این است وهمه شب سخنم» از حضرت مولانا به نوا درآمد و باز در ادامه همین غزل، غزلی عاشقانه از سعدی خوانده شد.


پس ازشعرسعدی دو نوازی با شعری ازمولانا آغازشد که از اینجا تا پایان بخش نخست شادی مبات کولف معروف به شادی خان نیز با دف بدخشانی خود حق نظر را همراهی می کرد.
پس ازشعرمولانا ترجیع بندی در مدح حضرت امیرالمومنین (ع) خوانده شد که این ترجیع بند دوباره به غزلی از مولانا متصل شد.


با خواندن شعر «خوش خرامان می روی ای جان جان بی من مرو» پرده دیگری از این اجرا را به نوا درآورد.
خواننده در ادامه این بخش بی وقفه شعر معروف حافظ «گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس» را خواند.


به طورکلی هرچه ازآغاز اجرا به پایان بخش نخست نزدیک می شدیم ریتم خوانش و ضرباهنگ نواختن هنرمندان تندتر می شد.


اما بخش دوم این کنسرت با تغییرساز نوازنده و خواننده تاجیکی همراه بود؛ بدین ترتیب که حق نظر، رباب بدخشانی خود را به زمین گذاشت و تنبور بدخشانی در دست گرفت.


بخش دوم با آهنگ وخوانش یک وطنیه آغاز شد و پس از این وطنیه آهنگ معروف «دورمشو» با شعری از مولانا که آن را دولتمند خالف «خواننده سرشناس تاجیکی» سالها پیش اجرا کرده بود به نوا درآمد. این آهنگ در اجرای امشب از زیباترین بخش های کنسرت بود.


پس از دور مشو نیز باز شعرهای دیگری از مولانا خوانده شد.
دربخش دوم کنسرت نیز شیوه کار به گونه ای بود که هر چه به پایان نزدیک می شدیم ریتم اجرا و خوانش نیز تندتر می گشت.


به طورکلی اجرای این دو نوازنده تاجیکی جزو اجراهای متفاوت جشنواره بود اما اگر گروه به صورت کامل به ایران می آمد و به اجرای برنامه می پرداخت به یقین اجرایی شاداب تر، دلپذیرتر و ماندگارتر در خاطره ها ثبت می شد.


البته طبق آنچه شادی خوان «نوازنده دف بدخشانی» درپایان کنسرت به خبرنگار موسیقی ایرنا گفت: گروه بدخشان دارای 6 نوازنده است اما برگزارکنندگان جشنواره تنها دو نفر از گروه را برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر به ایران دعوت کرده بودند.

** تعدادی از گردشگران آلمانی و نیز علی مرادخانی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) جزو تماشاگران ویژه اجرای گروه نوازندگان تاجیکی بودند.


سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر تا یک اسفندماه در تالارهای وحدت، رودکی، فرهنگسرای نیاوران، مرکز همایش های برج میلاد و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران ادامه خواهد داشت.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :