موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/47976 :کد

0

رشد قارچ گونه موسسات اعتباری/ ربا خواری در راه است

  چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۰۰
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -رشد قارچ گونه موسسات اعتباری/ ربا خواری در راه است

کارشناس اقتصادی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی در صورت عدم تصمیم گیری دولت برای سرمایه های خرد منجر به ربا خواری می شود.

 

کارشناس اقتصادی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی در صورت عدم تصمیم گیری دولت برای سرمایه های خرد منجر به ربا خواری می شود.

به گزارش تحلیل ایران، هادی حق شناس کارشناس اقتصادی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در خصوصو کاهش نرخ سود بانکی اظهار داشت: در حال حاضر بانک ها بیش از 200 هزار میلیارد تومان از دولت و بخش خصوصی طلب دارد که بخشی عمده ای از این مطالبات مربوط به سود تسهیلات است.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن در اقتصاد کشور، گفت: کاهش نرخ سود بانکی علاوه بر کاهش قیمت تمام شده منجر به رقابتی شدن کالا می شود.

حق شناس با بیان این که نرخ سود 20 درصدی بانک ها در اقتصاد ایران بالا بوده، بیان داشت: نرخ سود بالا در اقتصاد ایران موجب شده که پول به بخش واقعی اقتصاد ورود نکند، اما لازم به ذکر است که سود سپرده ها و تسهیلات بانکی به سبب وجود نرخ تورم در کشور بالا بود و چنانچه دولت با توجه به سیاست های پیش رو اگر بتواند نرخ تورم را کنترل و تک رقمی کند مطمئنا با یک وقفه چند ماه مجدد کاهش نرخ سود بانکی را خواهیم داشت.

کارشناس اقتصادی با اشاره به چالش های پیش رو نظام بانکی یادآور شد: مطالبات معوقه و دارای های غیر مولد دو چالش پیش رو نظام بانکی حاصل از تورم در کشور هستند هرچند که روکورد حاکم بر اقتصاد نیز به تشدید این موضوع دامن زده است.

حق شناس تصریح کرد: در ایران هزینه های بانک داری گران است و به همین خاطر بایستی بانک ها به اصلاح ساختار، کوچک سازی و تکنولوژی بپردازند تا هزینه بانک ها به حداقل برسد زیرا هزینه بانک داری در کشورهای توسعه یافته یک دهم درصد هزینه پولشان است در حالی که در اقتصادی مایران این رقم تحت عنوان کار مزد به 4 درصد هزینه پول می رسد.

**بی اعتمادی مردم در صورت لحاظ نشدن نرخ سود در ساختار اقتصادی

ساسان شاه ویسی کارشناس اقتصادی گفت: نرخ سود بانکی اثر گذار در اختصاص بانک محور مهمترین مولفه بوده که در ساختار اقتصادی نقش تعیین کننده ای دارد.

وی افزود: اگر بر اساس ظرفیت ها و کنش و واکنش های اقتصادی نرخ سود بانکی مورد محاسبه قرار نگیرد چالشی جدید در حوزه پیام رسان اقتصاد بانک محور به وجود می آید که در نتیجه این امر بی اعتمادی به تصمیمات نهادهای سیاست گذاری پولی و بانکی را به دنبال خواهد داشت.

شاه ویسی با اشاره تغییرات نرخ سود بانکی بیان کرد: یک برهه زمانی اصرار بر افزایش نرخ سود بانکی وجود داشت و حال اصرار بر کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد، اما نباید فراموش کرد که هر دوی این مقاومت ها چالش های در تصمیم سازی به وجود می آورد.

**مردم نگران کاهش نرخ سود بانکی هستند

حسین طاهری کارشناس اقتصادی بیان کرد: طی دو سال اخیر کاهش نرخ سود بانکی از جمله مسائل مورد بحث و بررسی بوده که این امر را به نرخ نورم ربط دادند.

وی با اشاره به نبود برنامه خاص از سوی دولت برای رونق اقتصادی گفت: در چنین شرایطی که دولت تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی گرفته، اما برنامه خاص برای رونق اقتصادی ندارد و حال باید گفت که با کاهش نرخ سود شاید پول های با حجم بالا به دنبال استفاده در بخش های دیگر باشد، اما قشری از جامعه هم چون بازنشستگان که اندکی پول دارند و نمی توانند آن را در بخش های دیگر اقتصاد به کار گیرند همواره از کاهش نرخ سود بانکی نگران هستند.

طاهری در خصوص خطرات کاهش نرخ سود بانکی یادآور شد: با کاهش نرخ سود بانکی موسسات اعتباری سودجو بی کار نمی نشینند به طوری که برای جذب پوا افراد سودهای بالاتری می دهند کما این که اکنون سود فعلی بانک ها 20 درصد است در حالی که بسیاری بانک ها در حال حاضر تحت عنوان اوراق و غیره 23 الی 24 سود می دهند.

کارشناس اقتصادی با اشاره به چالش پیش رو بانک ها تصریح کرد: بانک ها به سبب رعایت نکردن استانداردها و شفافیت اعتبار سنجی با چالش های هم چون مطالبات معوقه و دارای های غیر مولد مواجه هستند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :