موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انتخابات

a/48339 :کد

0

حضور پرشور و عقلی در انتخابات همراه با انتخاب اصلح باشد

  پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۷:۳۳
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -حضور پرشور و عقلی در انتخابات همراه با انتخاب اصلح باشد

مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: همه در انتخابات شرکت کنند و فردی را به خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بفرستند که از هرلحاظ پاک باشد و بتواند پرچم این انقلاب را با دست صاحب اصلی‌اش برساند.

مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: همه در انتخابات شرکت کنند و فردی را به خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بفرستند که از هرلحاظ پاک باشد و بتواند پرچم این انقلاب را با دست صاحب اصلی‌اش برساند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله عبدالله جوادی در درس اخلاق هفتگی خود که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزارشد، به مسئله مهم انتخابات پیش رو و شرکت در آن اشاره کردند و بر حضور پرشور، حماسی و عقلی همراه با انتخاب اصلح از روی دانش، تفکر و عقل عملی مردم تاکید کرد و اظهار داشت: همه در انتخابات شرکت کنند و فردی را به خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بفرستند که هر از لحاظ پاک باشد و بتواند پرچم این انقلاب را به دست صاحب اصلی‌اش برساند.

 

مرجع تقلید شیعیان افزود: بحث اخلاقی از اینجا شروع می‌شود که خدای متعال در درون نهاد آدمی سرمایه‌ای قرار داده که با آن سرمایه نظام هستی را بشناسد و این بیان نورانی رسول اکرم (ص) است که فرموده «بد‌ترین دشمنان در درون خود انسان است»، این سخن بدان معنا است که خدای متعال انسان را در عین حال که خلق العظیم خلق کرده، خود هم خالق بی‌همتای است و این عدا عدو که در درون آدمی وجود دارد، نه اینکه خدا در درون انسان این عدا عدو را قرار داده است.

 

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: این عدو؛ عدو به خود انسان بر می‌گردد، یعنی آدمی خود باعث این مشکلات و ناهنجاری و ناامنی‌ها می‌شود.

 

وی ادامه داد: کار دشمن بیرون، از بین بردن سرزمین و مال و اموال است؛ اما دشمن درون که انسان خود باعث رشد آن می‌شود، کارش از بین بردن ایمان است.

 

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: خدا انسان را زیبا در کل نظام هستی آفریده و حتی این زیبایی در درون هر آدمی هم وجود دارد، مانند حسن خلق، صدق و کمال که همگی از صفات عالیه نفسانیه‌اند و برای به سعادت رساندن در انسان قرار داده شده است.

 

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: اما، آدمی در این خلق زیبا دست کاری می‌کند و چیزهای که نباید بشنود، می‌شنود، سخنانی که نباید بگوید، برزبان جاری می‌کند و هم خود را به بیراه می‌برد و هم دیگران را به بیراه می‌کشاند و نتیجه آن این می‌شود که در درون خود به جای پرورش کمال، مار و عقرب می‌پرواند.

 

مفسر بزرگ قرآن کریم اظهار داشت: از اول خلقت و در حوزه ذات این مار و عقرب در آدمی نبوده، بلکه به مرور زمان انسان این‌ها را به وجود آورده و ساخته است و از حسن خلق عظیم دور شد.

استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: مسئله علم اخلاق غیر از موعظه و پند است چون اخلاق، علم برهان و معرفت‌شناسی است و با موضوع و محمول سر کار دارد.

 

آیت الله جوادی آملی گفت: خدا در درون آدمی رهبرانی چون عقل نظری و عملی و فکر و اندیشه و فطرت پاک را به وجود آورده و این‌ها سرمایه‌اند تا از رهگذر آن‌ها به کمال عالیه رهنمود شود، اگر انسان در این سرمایه خلل ایجاد کند و بجای گوش به فرمان عقل عملی و نظری به شهوت و هم و خیال توجه کند این‌‌ همان از بین بردن ن‌ها آدمی و بیراه رفتن است.

 

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: خدا متعال فرموده «قلب و اعضاء و جوارح خود را در کنار هر علمی قرار ندهید» چون همه شنیدید این‌ها علم نیستند چون بعضی عالم بی‌عمل هستند، زمانی که بیگانه وارد درون آدمی شد، به این راحتی از درون بیرون نمی‌رود، بلکه با صاحبخانه درگیر می‌شود و مخزن اصلی را ویروسی می‌کند و باعث بیراه آدمی می‌شود.

 

مفسر بزرگ قرآن کریم اظهار داشت: زمانی که بیگانه وارد نهان پاک شد عقل عملی و اندیش ور را به اسارت می‌برد و بر او عقل عملی حاکم می‌شود و باعث تولید مار و عقرب در نهان آدمی می‌شود.

 

استاد برجسته حوزه علمیه اظهار داشت: خدا انسان را خلق العظیم و آنچه لازمه کمال هویت است آفریده و به او داده و می‌تواند همتای فرشتگان شود و بسیاری از اوضافی که برای فرشته است را برای انسان هم ذکر می‌کند و آدمی هم می‌تواند به این اوصاف برسد.

 

وی گفت: ولی انسان با قلم و علم وسخمن خود این اوصاف فرشته خوی را از بین می‌برد و با گفتار خود به دیگران نیش زبان می‌زند، عابروی هم را می‌برند.

 

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: اگر انسان با وهم و خیال باطل زندگی کند این زیبایی درونی را از بین برده و موجب به اسارت گرفتن عقل عملی و فطرت شده و که متولی اراده و جزم است.

 

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: خدا در قرآن فرموده «به خود خیانت نکنید چون آنچه در درون نهاد شما آفریده شد، شما امین آنید نه مالک؛ زمانی که امانتدار شدید باید به وظیفه خود درست عمل کنید و یک وظیفه شما این است که این امانت را در پایان کار سالم تحویل خالق هستی دهید.

 

وی ادامه داد: «امن یجیب» هم در حقیقت اشاره به همین معنا است، که آدمی امانتدار است و نباید در حق و گوش و چشم خیانت کند، ولی خدا فرموده «بعضی‌ها خیانت می‌کنند»، اگر انسان خیانت کرد در واقع خود را بیراه برده و خود را به اسارت گرفته است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :