موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/48347 :کد

0

ترکیه وفرانسه ازسرگیری گفت‌وگوهای سوری-سوری را خواستار شدند

  پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۲۶
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -ترکیه وفرانسه ازسرگیری گفت‌وگوهای سوری-سوری را خواستار شدند

روسای جمهوری فرانسه و ترکیه، امروز طی گفت‌وگویی تلفنی بر ازسرگیری مذاکرات بین طرف‌های درگیر در سوریه تأکید کردند.

روسای جمهوری فرانسه و ترکیه، امروز طی گفت‌وگویی تلفنی بر ازسرگیری مذاکرات بین طرف‌های درگیر در سوریه تأکید کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ ریاست‌جمهوری جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی «فرانسو اولاند» رئیس‌جمهوری این کشور و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه خبر داد.

 

در این بیانیه آمده است «اولاند و اردوغان بر ازسرگیری مذاکرات بین سوری‌ها که اوایل فوریه در ژنو متوقف شد، تأکید کردند.»

 

این بیانیه افزود: «سران فرانسه و ترکیه همچنین درباره ضرورت اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و بیانیه گروه حمایت بین‌المللی از سوریه، که 11 فوریه در مونیخ صادر شد، به‌ویژه بُعد انسانی آن به توافق رسیدند.»

 

طبق آنچه که در بیانیه آمده است، اولاند در این گفت‌وگوی تلفنی از پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در حلب، که ترکیه را مضطرب کرده، ابراز نگرانی شدیدی کرده است.

 

نیروهای سوری با پشتیبانی هوایی روسیه پیروزی‌های چشمگیری را در حلب که به عنوان یکی از مناطق مهم تحت کنترل گروه‌های ترویستی وابسته به ترکیه و عربستان بود، به دست آورده‌اند. در پی این پیروزی‌ها، که ادامه آن به قطع خطوط مواصلاتی گروه‌های تروریستی با خاک ترکیه منجر خواهد شد، آنکارا و ریاض تصمیم خود برای حمله به سوریه را مطرح کرده‌اند.

 

روسای جمهور ترکیه و فرانسه همچنین بر ضرورت دستیابی به راه‌حلی برای پایان دادن به جنگ در سوریه و «اراده مشترک این دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم» تأکید کردند.

 

اولاند همچنین به اردوغان در ارتباط با انفجار چهارشنبه شب در آنکارا که بیش از 18 کشته و دست‌کم 45 زخمی برجای گذاشت، تسلیت گفت و این انفجار را «تجاوزی وحشیانه» خواند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :