موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/48729 :کد

0

سلامی:شهید مغنیه معمار ساختمانِ دفاعی قدرتمند برای لبنان بود

  شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۷
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -سلامی:شهید مغنیه معمار ساختمانِ دفاعی قدرتمند برای لبنان بود

سردار حسین سلامی در مراسم هشتمین سالگرد شهادت عماد مغنیه گفت: شهید مغنیه معمار ساختمانِ دفاعی قدرتمند برای ملت لبنان بود.

 

سردار حسین سلامی در مراسم هشتمین سالگرد شهادت عماد مغنیه گفت: شهید مغنیه معمار ساختمانِ دفاعی قدرتمند برای ملت لبنان بود.

 

 به گزارش تحلیل ایران، مراسم یادبود هشتمین سالگرد شهادت عماد مغنیه که روز پنج شنبه در سالن اندیشۀ حوزه هنری برگزار شد، با حضور نمایندگان سیاسی کشور لبنان و شخصیت های کشوری و لشکری از جمله غلامعلی حداد عادل؛ سردار ابوشریف، نماینده جهاد اسلامی در ایران؛ صلاح فحص، نماینده جنبش امل لبنان در ایران؛ دکتر مومنی، ریاست حوزه هنری؛ حجت الاسلام و المسلمین کریمیان، دبیر کل اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی و سردار حسین سلامی، جانشین فرماندهی کل سپاه در ایران همراه بود.

 

سردار حسین سلامی، جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم ضمن خیر مقدم از حضور شخصیت های سیاسی و ارتشی کشور لبنان و همچنین گرامیداشت ساگرد شهادت عماد مغنیه، اظهار داشت: در تاریخ ملت ها، همواره شخصیت هایی وجود دارند که سازندگان هویت ملت ها هستند و تندیس های زنده فضایل ملت به حساب می‌آیند و برای یک ملت تاریخ جدیدی از افتخار و عزت و اقتدار و آزادی و کرامت می سازند. ستاره های پرافتخارِ بی غروب سپهر آرزوهای یک ملت هستند. آنها انسان های جاودانه ای هستند که تاریخ بعد از خود را می سازند و گاهی ملت ها آنها را به عنوان نمادهای حقیقی هویت خود می دانند.

 

وی افزود: شهید عماد مغنیه، از آن دسته مردانی است که برای لبنان آفرینش گر مسیر جدید، مسیر عزت، شکست ناپذیری و تسخیرناپذیری بود. او به افتخار جهان اسلام و فخر بزرگ دنیای عرب و به خصوص به عنوان یک افتخار جاودان ملت لبنان تبدیل شد. وی جزو شخصیت های برجسته ای بود که از یازده سالگی به آموزش فقه اسلامی پرداخت، معرفت دینی را از مکتب اهل بیت (ع) فراگرفت و در همان دوران با آرمان های بلندی، به اردوگاه آموزشی مجاهدان فلسطینی رفت تا درس جهاد را نه فقط از مکتب وحی بلکه به عنوان واقعیتی تجلی یافته از روح مقاومت وحیانی در روی زمین بیاموزد.

 

سردار سلامی ادامه داد: شهید مغنیه از جمله مردانی بود که بعد از پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی حامل آرمان های متعالی امام خمینی (ره) و بعد از آن، آرزوهای بزرگ رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نجات مسلمانان از اسارت، وابستگی و بردگی دنیای استکبار بود. در صف مجاهدینی قرار داشت که در سال 1982 با یک حرکت استشهادی، 270 تفنگدار آمریکایی را که در سواحل بیروت حضور داشتند را به هلاکت رساند. در آن زمان آمریکا از بیروت خارج شد و تا به حال هرگز به لبنان بازنگشت. این حرکت اولین تجلی ظهور جوانان برومندی مثل حاج عماد مغنیه در صحنه دفاع و مقاومت اسلامی در مقابل تهاجم همه جانبه دنیای استکبار و نظام سلطه بر جهان اسلام بود.

 

وی افزود: کسانی که او را می شناسند، می دانند که شهید مغنیه در معماری ساختمانِ دفاعی قدرتمند برای ملت لبنان، مجاهدت های زیادی انجام داد. تمام ارتفاعات، جنگل ها، رودها و روستاها تصویر با شکوهی از رشادت های شهید مغنیه را در صفحات ذهن خود جای دادند.

 

حسین شیخ‌الاسلام، دبیرکل کمیته حمایت از انتفاضۀ فلسطین و سفیر اسبق ایران در سوریه، در این مراسم ضمن تسلیت ایام فاطمیه (س) دربارۀ سابقۀ فعالیت های شهید مغنیه اظهار داشت: شهید عماد مغنیه قبل از تشکیل حزب الله لبنان، در فلسطین کار اطلاعاتی می کرد و از آنجا کوله باری از تجربه را به حزب الله لبنان انتقال داد. او اولین دبیر کل حزب الله بود و به خدمت امام خمینی (ره) نیز مشرف شده بود. استقبالی که امام (ره) از مغنیه و حزب الله کردند، بسیار پرشور و بی نظیر بود.

 

وی با اشاره به شخصیت معنوی شهید مغنیه،‌ تصریح داشت: به نظرم، مهم ترین رکن تقویت حزب الله، خلوص شهید مغنیه بود. وی دارای شخصیت برجسته ای بود که جز با همنشینی مدام با ایشان، این برجستگی ها آشکار نمی شد. همچنین از بُعد سیاسی و اطلاعاتی، بسیار فرد پرقدرتی بود و در تمام صحنه های سیاسی حضوری جدی داشت.

 

ابوشریف، مسئول جهاد اسلامی فلسطین در ایران ضمن قرائت مقالۀ دکتر رزاق عبدالله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، گفت: دکتر رزاق عبدالله در مقاله ای که درباره شخصیت عماد مغنیه نوشته بود اشاره دارد، هنگامی که انتفاضه آغاز شد، شهید مغنیه نقش عظیمی در زمینۀ کمک به مقاومت فلسطینی با سلاح، تجربه و اطلاعات ایفا کرد و اولین شخصیتی بود که ایدۀ وارد ساختن سلاح از خارج فلسطین به نوار غزه را مطرح و اجرا کرد. برکات شهید مغنیه در پیروزی مقاومت در جنگ اخیر غزه و موشک باران تل‌ اویو و همچنین در عملکرد بسیار خوب مقاومت فلسطین و دفع دشمن صهیونیستی مشاهده شد.

 

ابوشریف افزود: شهید مغنیه دوره جدیدی را ساخت که عنوانش این است: مهم نیست رژیم صهیونیستی چه می گوید و چه کاری انجام می‌دهد بلکه مهم آن است که مقاومت چه می گوید و چه کاری انجام می دهد.

 

نواش، از همرزمان و از دوستان صمیمی عماد مغنیه، ضمن حضور در این مراسم با اشاره به خاطره ای از عماد مغنیه اظهار داشت: چندین سال قبل، عماد مغنیه نزدم آمد و درخواست داشت با گروهش جنگ چریکی را آموزش ببیند تا در آینده به فلسطین کمک کند. این دیدار بر روی بنده خیلی تأثیر گذاشت، چرا که در آن زمان تشکیلات مؤمن در راه کمک به فلسطین بسیار کم و تشکیلات ناسیونالیستی و ملی گرایی و... زیاد بود.

 

وی افزود: بعد از این دیدار، شهید مغنیه را به پادگان بردیم و او را در دوره های آموزشی شرکت دادیم.

 

پیگیری او نسبت به درس هایی که می آموخت و همچنین استعداد سرشارش، نوید آینده ای روشن را برای من تداعی می کرد. یک مسأله خیلی اساسی در روحیه حاج عماد، این بود که مدام می گفت من از رزمندگان حزب الله هستم، رزمندگان حزب الله باید باهوش تر و مرتب تر از همه باشند.

 

رونمایی از کتابی مستند درباره شهید مغنیه از سوی موسسه فرهنگی قاف، پخش کلیپ های متعددی از رشادت های شهیدان عماد مغنیه و فرزندش جهاد مغنیه و اجرای گروه تواشیح «رضوان» لبنان و گروه بین المللی تواشیح و مدیحه سرایی نورالهدی از برنامه های این مراسم بود.

 

این مراسم با عنوان «روضه رضوان» و به همت ستاد مردمی بزرگداشت شهید حاج عماد مغنیه و با مشارکت موسسه فرهنگی- هنری "قاف" برگزار شد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :