موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/48787 :کد

0

مراکش از میزبانی نشست سران اتحادیه عرب انصراف داد

  شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -مراکش از میزبانی نشست سران اتحادیه عرب انصراف داد

دولت مراکش روز جمعه اعلام کرد تصمیم گرفته با توجه به فراهم نبودن شرایط عینی، میزبانی نشست سران کشورهای عربی که قرار بود ماه مارس در این کشور برگزار شود را عهده‌دار نشود. اتحادیه عرب نیز اعلام کرد...

دولت مراکش روز جمعه اعلام کرد تصمیم گرفته با توجه به فراهم نبودن شرایط عینی، میزبانی نشست سران کشورهای عربی که قرار بود ماه مارس در این کشور برگزار شود را عهده‌دار نشود. اتحادیه عرب نیز اعلام کرد این نشست در موریتانی برگزار می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه مراکش در بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس دستور محمد ششم، پادشاه مراکش، صلاح الدین مزوار، وزیر خارجه این کشور به دبیرکل اتحادیه عرب ابلاغ کرده که مراکش تصمیم دارد برگزاری دور عادی نشست سران کشورهای عربی در این کشور را به تعویق اندازد.

 

در این بیانیه آمده است، این تصمیم که به دبیرخانه اتحادیه عرب ابلاغ شده، براساس مقررات منشور اتحادیه عرب و رایزنی‌های انجام شده با برخی کشورهای عربی اتخاذ شده است.

 

وزارت خارجه مراکش افزود: با توجه به چالش‌هایی که جهان عرب امروز با آن مواجه است، نشست سران اکنون نمی‌تواند در راستای هدف اصلی خود تشکیل شود زیرا در مرحله‌ای که سران کشورهای عربی نمی‌توانند تنها به بررسی تقسیم شدن کشورهای عربی اکتفا کنند و تصمیمات جدی برای مقابله با این وضعیت اتخاذ نمی‌کنند،‌ شرایط عینی برای برگزاری یک نشست موفق فراهم نیست و نمی‌شود این نشست به یک نشست مناسبتی تبدیل شود.

 

در ادامه این بیانیه آمده است، در نبود قطعنامه‌های مهم و طرح‌های قابل اجرایی که بتوان بر رهبران کشورهای عربی ارائه کرد، این نشست تنها نشستی مناسبتی برای تصویب پیشنهادات عادی و سخنرانی‌هایی است که تصویری غلط از وحدت و همبستگی میان کشورهای عربی جهان ارائه می‌دهد.

در بیانیه مذکور آمده است، بحران‌های عراق، یمن، سوریه و فلسطین به دلیل رزمایش‌ها و برنامه‌های منطقه‌ای و بین المللی متعدد و نیز ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل، شرایط را پیچیده‌تر می‌کند و تلاش مشترک برای ساخت آینده کشورهای عربی بهترین ضامن برای ایجاد ثبات و آرامش جهت مقابله با رشد و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم است.

در پایان این بیانیه بدون تعیین تاریخی جدید برای نشست سران اتحادیه عرب آمده است، مراکش به دنبال برگزاری کنفرانس بیداری کشورهای عربی و ازسرگیری فعالیت مشترک این کشورهاست.

در همین راستا، مزوار در گفتگو با شبکه خبری الجزیره تاکید کرد: کشورهای عربی باید به جای تکیه کردن صرف بر توافقنامه‌های امضا شده میان آمریکا و روسیه، مسئولیت خود را در حل بحران سوریه بپذیرند. اکنون نیاز شدیدی به برگزاری نشست ویژه سران کشورهای عربی برای رسیدگی به بحران سوریه وجود دارد.

مزوار در حاشیه سفرش به واشنگتن با تاکید بر لزوم دستیابی به راه حلی سیاسی برای بحران سوریه و جلوگیری از پیامدهای احتمالی سقوط دولت دمشق برای کشورهای منطقه، اعزام هرگونه نیروی زمینی کشورهای عربی به سوریه را بعید دانست.

 

دبیرخانه اتحادیه عرب پیش از این اعلام کرده بود که براساس درخواست کشور میزبان نشست عادی این اتحادیه که قرار بود روزهای 29 و 30 مارس آتی(9 و 10 فروردین) در شهر مراکش برگزار شود را به روزهای هفتم و هشتم ماه آوریل (18 و 19 فروردین)موکول کرده است.

همچنین احمد بن حلی، معاون دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد نشست این اتحادیه در موریتانی برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :