موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/48805 :کد

0

داوودی:پرداخت یارانه‌ تا بهبود وضع اقتصادی باید ادامه یابد

  شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -داوودی:پرداخت یارانه‌ تا بهبود وضع اقتصادی باید ادامه یابد

پرویز داوودی با تشریح برنامه های اقتصادی مجلس اصولگرا در مورد یارانه نقدی گفت: تا سیاست های توانمندسازی و بهبود ساختارهای اقتصادی به ثمر نرسیده است، یارانه ها را باید بپردازیم زیرا فشارهای عدیده ای...

پرویز داوودی با تشریح برنامه های اقتصادی مجلس اصولگرا در مورد یارانه نقدی گفت: تا سیاست های توانمندسازی و بهبود ساختارهای اقتصادی به ثمر نرسیده است، یارانه ها را باید بپردازیم زیرا فشارهای عدیده ای به مناطق محروم وارد می شود.


 به گزارش تحلیل ایران، پرویز داوودی در نشست خبری "معیشت و پیشرفت، خواستگاه مجلس دهم" که در خبرگزاری تسنیم در حال برگزاری است با بیان اینکه در وضعیت فعلی اقتصاد با دوگونه مشکلات مبنایی-ریشه ای و کوتاه مدت مواجه هستیم، اظهار کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی که ابلاغ شد نقشه راه برای حل معضلات اقتصادی کشور به حساب می آید و صرفا برای حل مشکلات دوران تحریم نبود لذا باید آن را سرلوحه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه این سیاست ها مبتنی بر شاخص های دانش بنیان، مردمی بودن، برون گرایی و درون زایی است، گفت: در اهداف نظام اسلامی هم همواره مورد تأکید بوده که در بعد اقتصادی موجب اختلاف طبقاتی زیاد نشویم؛ برخی راه حل ها با درگیر کردن مردم در عموم فعالیت های اقتصادی است زیرا مشارکت مردم در تولید بسیاری از مشکلات را می کاهد.

او به بحث دانش بنیان که مربوط به توسعه تکنولوژی های روز دنیا می شود، اشاره کرد و درباره درون زایی اقتصاد مقاومتی گفت: درون زایی یعنی اعتماد به توانمندی های داخلی؛ هر وقت این اعتماد به مدیریت و تفکرات منتهی شد قطعا قدم های بلندی برخواهیم داشت که البته تجربه چنین کاری را در دوران دفاع مقدس و تحریم ها نیز داشته ایم.

داوودی درباره برون گرایی نیز گفت: این موضوع یعنی داشتن اقتصاد قدرتمند؛ ما نباید در مرزهای خود محصور شویم و باید به حدی برسیم که در دنیا نقش بازی کنیم.

وی با بیان اینکه آسیب های کنونی را می توان با ابزارهای در دست حل کرد، گفت: در حال حاضر کمتر از یک سال فرصت داریم تا اقتصاد یک حرکتی از خودش نشان دهد و آسیب های آن کاهش یابد.

او افزود: در حال حاضر واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی یا نیمه تعطیلی هستند؛ لذا به دنبال این قضیه بیکاری هم اتفاق می افتد و با توجه به این قضیه چند مزیت فوری فوتی داریم که باید از آن استفاده کرد.

داوودی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی بانک هاست که مدیریت 100 هزار میلیارد تومان آن در دست بانک مرکزی است و بقیه در اختیار بانک هاست بنابراین بانک ها می توانند نقش فعالی در زمینه حمایت از واحدهای تولیدی داشته باشند.

وی گفت: به یک سیستم نظارتی مشخص از سمت بانک مرکزی نیاز داریم تا در بانک اعمال شود تا 800 هزار میلیارد تومان به سمت واحدهای تولیدی رود.

او خاطر نشان کرد: برخی واحدهای تولیدی تکنولوژی آکبند دارند و برخی باید تکنولوژی شان به روز شود؛ مبنای این حمایت نیز این هست که واحدهای تولیدی می گویند باید در بازار رونق باشد تا بتوانیم بفروشیم.

داوودی به معضل نرخ تسهیلات بانکی هم اشاره کرد و گفت: برای سوق پیدا کردن منابع بانکی به سمت واحدهای تولیدی باید نرخ تسهیلات بانکی به شدت کاهش یابد. در حال حاضر این نرخ بالای 25 درصد برای واحدهای تولیدی تمام می شود.

وی گفت: در این صورت می توانند با اجناس خارجی رقابت کنند و مشکل اشتغال به نحوی حل می شود و این رویکرد کوتاه مدت ماست.

داوودی به یارانه ها هم اشاره کرد و گفت: در بحث یارانه ها هم در مقطع کنونی تا سیاست های توانمندسازی و بهبود ساختارهای اقتصادی به ثمر نرسیده است، یارانه ها را باید بپردازیم زیرا فشارهای عدیده ای به مناطق محروم وارد می کند.

او افزود: خانوارهای تحت فشار و محروم حتی در اطراف استان تهران زیاد هستند و کمی یارانه به عنوان ابزاری برای رفع فشارها آنها عمل می کند.
منبع:مشرق
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :