موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/48842 :کد

0

نمایش آثار ۱۴۰۰ ساله ایران در اسلام

  شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۵:۳۹
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -نمایش آثار ۱۴۰۰ ساله ایران در اسلام

آثار ۱۴۰۰ سال تمدن ایران در دوره اسلامی به نمایش در می‌آید.

آثار ۱۴۰۰ سال تمدن ایران در دوره اسلامی به نمایش در می‌آید.

 

به گزارش تحلیل ایران، همزمان با انتخاب مشهد پایتخت معنوی ایران به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2017 (دی ماه 1395 تا دی ماه 1396) نمایشگاهی از آثار تمدن ایران دوره اسلامی در موزه بزرگ خراسان برگزار می‌شود.

 

در این رابطه محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور دلیل برگزاری این نمایشگاه در تاریخ یاد شده را انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی شرکت کنندگان اجلاس آیسسکو در سال 2010 عنوان کرد. 

 

محمد حسن طالبیان با اشاره به اهمیت نمایشگاه یاد شده گفت: در این زمینه کمیته‌ای از صاحب نظران جهت انتخاب اشیایی از وجوه تمدن دوره اسلامی در ایران در اقلام فلز کاری، کتابت، معماری، سفالگری، اسناد، ضرب سکه و ... از موزه‌های سراسر کشور در اداره کل موزه‌های این معاونت تشکیل می‌شود.

 

وی این رویداد فرهنگی را فرصتی برای توجه کشورهای جهان اسلام به تاریخ خراسان به‌ویژه مشهد مقدس و زمانی مناسب برای مطرح شدن ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام طی یک سال برشمرد.

 

معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه خراسان و به‌ویژه مشهد مقدس خاستگاه اندیشه‌های سترگ و مردان بزرگی همچون حکیم ابوالقاسم طوسی، شیخ طبرسی، خواجه نصرالدین طوسی، خواجه نظام الملک، خیام نیشابوری، عطار و ....  است، انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2017 را زمان مناسبی برای معرفی گنجینه‌های فرهنگی و تمدنی این خطه عنوان کرد.

 

به گزارش معاونت میراث فرهنگی کشور سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی ( آیسسکو  (ISESCO) ) هر سال سه شهر آسیایی، آفریقایی و عربی را به عنوان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام بر می‌گزیند. این سازمان در سال 2010 مشهد را برای سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب کرد.

 

برنامه تعیین پایتخت فرهنگی جهان اسلام با تاکید بر احیا، معرفی و توسعه میراث امت اسلامی از سال 2001 میلادی با انتخاب مکه مکرمه به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی جهان آغاز شد و از آن سال تاکنون 31 شهر از کشورهای جهان اسلام این عنوان را برای یک سال به خود اختصاص داده اند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :