موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران

a/490 :کد

0

مگر مذاکره کنندگان چقدر تحمل فشار داخلی را دارند

  چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ — ۰۷:۴۶
تعداد بازدید : ۵۸۱   

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه انتقاد را حق مردم، رسانه‌ها و نمایندگان می‌داند، خطاب به منتقدین گفت: ما به عنوان نماینده کشور مذاکره می‌کنیم؛ حداقل تخریب منافع ملی را به عنوان خط قرمز قبول داشته باشید.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران، محمدجواد ظریف وزیر امور خاجه ایران که در سفر ارمنستان می باشد ، خطاب به منتقدان داخلی گفت ، می خواهم دو نکته را در نظر داشته باشند: یک نکته اینکه مراقب باشند انتقادهایشان مخرب منافع ملی نباشد، مخرب تیم مذاکره کننده هیچ مشکلی نیست. البته این نکته نیز حایز اهمیت است که ما به عنوان نماینده کشور مذاکره می کنیم اما حداقل تخریب منافع ملی را به عنوان خط قرمز قبول داشته باشند. مورد بعدی اینکه که بدانند مذاکره در این شرایط کار بسیار دشواری است و ما در شرایط بسیار دشواری در حال مذاکره هستیم.

ظریف گفت: " به فرموده رهبر معظم انقلاب تیم هسته ای کشورمان یک تنه مقابل یک لشکر ایستاده، یک لشکر به مذاکره با ما می آیند، اعضای تیم مذاکره کننده نمی توانند همزمان که با یک لشکر مذاکره می کنند ، نگران این باشند که در کشور چندین دیدگاه و نظریه می خواهد هر حرکت، گفته و صحبتشان را به چالش بکشند؛ نه به نقد بکشند بلکه به چالش بکشند."

وزیر امور خارجه ادامه داد: به هر حال قدم زدن در طول مذاکرات چیز تازه ای نیست، قدم زدن در طول مذاکرات با آمریکایی ها هم چیز تازه ای نیست اما اینکه ناگهان در این زمینه دیدگاه هایی مطرح می شود، خب بنده بازهم به همه این دیدگاه ها احترام می گذارم اما فکر می کنم خوب است قدری توجه کنند بنده و همکارانم که تعدادمان به اندازه تعداد انگشتهای دو دست است و با این فشار در حال مذاکره هستیم، چه میزان توان تحمل فشار از داخل را داریم.

ظریف همچنین درباره دیدارهایش در مونیخ با مقامات آمریکایی و اروپایی گفت: همزمان بسیاری از ما در مونیخ خواهیم بود، بنده در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور خواهم داشت، آقای کری وزیر خارجه آمریکا، آقای فابیوس وزیر خارجه فرانسه و آقای اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان هم که میزبان است ؛ همه ما در مونیخ حضور خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه صحبت هایی در مورد ملاقات های دو جانبه بین ما انجام شده است ، گفت: معمولا من نیز جلسه عمومی دارم. سال گذشته در جلسه ای که در مورد ایران بود، بیش از همه موضوع هسته ای مطرح شد ، البته در آن جلسه تنها عضو شرکت کننده از گروه مذاکره کننده من بودم و آقای آمانو و یک سناتور آمریکایی و اگر اشتباه نکنم یک مقام اروپایی نیز شرکت کرده بود و هیچ کدام از روسای تیم های مذاکره کننده کشورهای دیگر حضور نداشتند.

ظریف ادامه داد:، در مورد امسال چیزی به من نگفته اند، می دانم که رییس کنفرانس امنیتی مونیخ چنین صحبتی کرده است که با وزرای اروپایی در مورد مذاکرات هسته ای میزگرد دارم، ما تا کنون خبری نداریم که در میزگردی که قرار است من شرکت کنم آیا وزرای دیگر هم هستند یا فقط من حضور دارم، به من خبری نداده اند.

ظریف با اشاره به اینکه امکان دیدارهای دوجانبه وجود دارد، افزود: هنوز برنامه ریزی نکرده ایم، چند جلسه در پیش داریم از جمله جلسه ای که دوستان ما (معاونان وزارت خارجه) روز پنجشنبه با اتحادیه اروپا دارند، لذا هنوز ما تصمیم گیری نکرده ایم.

وی با بیان اینکه طرف مقابل نمی تواند هم تحریم داشته باشد و هم به راه حل برسد، گفت: ما اعتقاد داریم که اگر اراده سیاسی داشته باشند رسیدن به راه حل کار دشواری نیست.

ظریف همچنین افزود: همه این مذاکرات روال معمول است البته این دفعه مذاکرات ما با سه کشور اروپایی، بسیار ریز و کارشناسی خواهد بود و کارشناسان هسته ای دو طرف هم در این مذاکره حضور دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :