موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی پزشکی

a/49015 :کد

0

روش جدید محققان برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

  یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۱۴
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -روش جدید محققان برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

محققان علوم پزشکی اعلام کردند: نخستین بار موفق شده اند نوعی آنتی بادی مونوکلونال را از سد خونی مغزی عبور دهند که این روش، امیدها را برای تشخیص زودهنگام آلزایمر افزایش داده است.

محققان علوم پزشکی اعلام کردند: نخستین بار موفق شده اند نوعی آنتی بادی مونوکلونال را از سد خونی مغزی عبور دهند که این روش، امیدها را برای تشخیص زودهنگام آلزایمر افزایش داده است.

 

 

به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، بر اساس این مطالعه که نتایج آن در شماره اخیر نشریه نیچر ارتباطات منتشر شد پادتن مورد نظر از طریق سد خونی مغزی به درون مغز وارد می شود و از طریق تصویر برداری به روش پت PET می توان آن را رهیابی کرد.

دکتر لارس لانفلت و همکارانش می گویند آنتی بادی مورد نظر ما به اشکال قابل حل شدن انواع مولکول آمیلوئید بتا متصل می شود.

ترکیب حاصل را می توان به روش تصویر برداری پت مشخص و آن را رهیابی کرد.

با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.

این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد. 

خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که براى یاداوری آن ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند.

در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می یابد اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست. 

سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند.

 آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می کند. 

بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :