موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انتخابات

a/49039 :کد

0

رویارویی فهرست ها در کشاکش تبلیغات انتخاباتی

  یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۲
تعداد بازدید : ۱۱۱   
 تحلیل ایران -رویارویی فهرست ها در کشاکش تبلیغات انتخاباتی

تبلیغات نامزدهای انتخابات، نمای کوچه‌ها و خیابانها را تغییر داده است و مردم خود را برای حضور گسترده در انتخابات ۷ اسفند آماده می‌کنند.

تبلیغات نامزدهای انتخابات، نمای کوچه‌ها و خیابانها را تغییر داده است و مردم خود را برای حضور گسترده در انتخابات 7 اسفند آماده می‌کنند.
 
به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در حالی که کمتر از پنج روز به برگزاری انتخابات هفتم اسفند باقی مانده است تبلیغات نامزدهای انتخابات ، نمای کوچه‌ها و خیابانها را تغییر داده و مردم در مناطق مختلف، خود را برای حضور گسترده و باشکوه در این انتخابات 7 اسفند آماده می‌کنند.
 
همزمان با رویارویی فهرست ها در کشاکش تبلیغات انتخاباتی، بیش از یک میلیون کارگزار هم در حوزه های شهری و روستایی خود را آماده می کنند تا بر روند رای گیری نظارت کنند.
 
وزیر کشور گفت: فضای انتخابات 7 اسفند، با توجه به حضور همه احزاب و گروه ها و سلایق سیاسی رقابتی است. 
 
به گفته آقای رحمانی فضلی، 53 هزار شعبه اخذ رأی و 20 هزار صندوق در نظر گرفته ایم و حتی بالگرد برای انتقال صندوق های اخذ رأی به مناطق سخت گذر پیش بینی شده است.
 
* وحدت، پرهیز از بداخلاقی ها و امیدآفرینی 
توصیه های انتخاباتی وزیر کشور، پنج روز مانده به انتخابات هفت اسفند. آقای رحمانی فضلی در برنامة نگاه یک، با اشاره به 55  میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات 7 اسفند، از رسانه ها خواست: از هرگونه اتهام زنی و تحریف پرهیز کنند و مردم را دچار ابهام نکنند. 
 
رصد فضای مجازی یکی دیگر از نکاتی بود که وزیر کشور بر آن تاکید داشت. 
آقای رحمانی فضلی گفت: گفتمان انتخاباتیِ گروه های سیاسی باید در میان مردم، امید ، نشاط و حرکت برای حضور پرشور در انتخابات ایجاد کند. 
 
وزیر کشور البته با برشمردن فعالیتهای متراکم وزارتخانة متبوعش از فروردین امسال تاکنون برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات اسفند گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم که انتخابات در امنیت کامل برگزاری و جلوی بهانه جویی های دشمنان و  بیگانگان گرفته می شود. 
 
دخالتهای این روزهای رسانه های بیگانه دربارة انتخابات هم ازسوی وزیر کشور بی پاسخ نماند. 
وی گفت: 37 سال است که مردم ما به این دخالت ها عادت کرده اند و پاسخ درخور این رسانه ها هم البته توسط مردم در انتخابات و راهپیمایی های مختلف ، داده شده است.
 
* تنور داغ تبلیغات انتخاباتی
با گرم شدن تبلیغات نامزدهای انتخابات هفتم اسفند، علاوه بر پایتخت چهره شهرها و روستاهای کشورمان هم انتخاباتی تر شد.
 
سخنگوی وزارت کشور گفته  شمار کسانی که نخستین بار می توانند رای دهند و باصطلاح رای اولی هستند، سه میلیون هشتاد و هشت هزار و سیصد نفر است.
 
به زبان دیگر، پسران و دخترانی که متولدان هفت اسفند 1377 به قبل هستند ، حق دارند بطور رسمی با ورود به دنیای سیاست بزرگسالان، در سرنوشت کشور تعیین کننده باشند.
 
تبلیغات انتخاباتی هم با قوت بیشتری ادامه دارد بخصوص در تهران که هم جمعیت زیادی دارد و هم نامزدها و فهرست های انتخاباتی زیاد. برای همین پوسترها و تبلیغات همایش ها و جلساتی متعددی امروز در پایتخت به چشم می خورد و نشستهای خبری که می خواهند شعارها و اهداف انتخاباتی را تبیین کنند.
 
البته در کلانشهرها بطور عموم و تهران بطور خاص، رقابت انتخاباتی روی فهرستهای سیاسی بسته شده است.
 
یکی از ویژگیهای این دوره از انتخابات، حضور قوی پدیده فضای مجازی در بین مردم است که باعث شده، دستورالعملی ویژه برای نظارت بر این فضا تدوین و ابلاغ شود تا چهره نامزدها و جریانها و کلا اخلاق انتخاباتی در این فضا تخریب نشود.
 
سخنگوی وزارت کشور گفته آنچه در فضای غیرمجازی درباره تبلیغات انتخابات جرم و ممنوع اعلام شده و در فضای مجازی هم مصداق دارد جرم تلقی می‌شود. 
 
اما با گرم شدن تبلیغات نامزدهای انتخابات هفتم اسفند  هر روز فهرست هایی از داوطلبان منتشر و چهره شهرها و روستاها  انتخاباتی تر می شود.
 
با وجود 6 هزار و 229  نامزد  برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، در تهران برای هر صندلی مجلس ، بیش از سی  نفر و در دیگر استانها،  دستکم بیست و یک نفر باهم رقابت می کنند.
 
تبلیغات نامزدها تا ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 6 اسفند مجاز است و 24 ساعت قبل از آغاز اخذ رای تبلیغات متوقف خواهد شد. در این مدت، تبلیغات دستگاههای رسمی و دولتی برای نامزدهای انتخاباتی ممنوع است و  نامزدها و هواداران آنها در تبلیغات خود  باید به  رعایت قانون و اخلاق مداری هم  توجه داشته باشند.
 
به گفته معاون سیاسی وزیر کشور کمیته‌ای تخصصی مامور بررسی  عملکرد همه نامزدها در فضای مجازی است و دستورالعمل تبلیغات در این فضا نیز به نامزدها ابلاغ شده است .
 
رئیس ستاد انتخابات کشور هم گفت : همه نیازهای برگزاری انتخابات هفتم اسفند تامین و تعرفه ها و صندوقهای رأی به استانها و شهرستانها تحویل داده شده است.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :