موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/49225 :کد

0

کسانی را انتخاب کنید که دغدغه اقتصاد ایران را داشته باشند

  دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۳:۵۰
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -کسانی را انتخاب کنید که دغدغه اقتصاد ایران را داشته باشند

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان این که آینده اقتصاد نابسامان و مریض حال حاضر کشورمان پیوندی ناگسستنی با انتخابات پیش رو پیدا کرده است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان این که آینده اقتصاد نابسامان و مریض حال حاضر کشورمان پیوندی ناگسستنی با انتخابات پیش رو پیدا کرده است گفت: کسانی را انتخاب کنید که دغدغه اقتصاد ایران را داشته باشند نه دغدغه اقتصاد جیب شان را.

 

به گزارش تحلیل ایران،‌ محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی در نشستی انتخاباتی، طی سخنانی در جمع مردم یکی از شهرهای استان تهران اظهار داشت: اقتصاد تاثیر بسیار بالایی بر تمامی انتخابات داخلی و خارجی دارد که اصلاً قابل نفی و انکار نیست و بالعکس بعضاً انتخابات نیز اثرات خود را بر اقتصاد کشور میگذارد. فلذا کم نیستند اتفاقات سیاسی که بر اقتصاد تاثیرگذارند و گاهی هم برعکس این مسائل اقتصادی است که بر سیاست و سیاسیون تأثیر گذاشته و برای آنان تعیین تکلیف می کند که به راحتی میتوان گفت که اقتصاد و سیاست دو حوزه ناگسستنی از هم میباشند. پس باتوجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ضروری است که موضوع ارتباط و تأثیر این دو مقوله بر یکدیگر را مورد واکاوی قرار دهیم.

 

وی افزود: اقتصاد نابسامان و مریض حال حاضر کشورمان و خصوصاً آینده اقتصاد ایران پیوندی ناگسستنی با انتخابات پیش رو پیدا کرده است. از سویی دیگر شرایط اقتصادی قطعاً بر مشارکت مردم تأثیر دارد و از طرفی ملت عزیز ایران امید بالایی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور پس از انتخابات دارند. اهمیت اقتصاد موجب شده است تا غالب کاندیداها شعارهای اقتصادی را برای تبلیغات خود انتخاب کرده و به این مبحث بیش از سایر مباحث بپردازند. آخر همین هفته، ایران اسلامی با دو انتخابات مهم آنهم در دو سطح حساس روبرو میباشد. انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که هر دو رویداد سیاسی تاثیر بسزایی بر فضای اقتصادی کشور خواهند گذاشت البته اقتصاد نیز بر انتخابات پیش رو تأثیرگذار خواهد بود. این تأثیر به اندازه ای است که پیش بینی ها حکایت از وجود شعارهای اقتصادی در تبلیغات کاندیداها بیش از سالهای گذشته دارد زیرا در شرایط فعلی اقتصاد دغدغه اصلی کشور و مردم است. براساس فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد اصلی ترین مسئله کشور میباشد. رقابت پیش رو در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری باید در راستای حل این معضل ملی باشد. انتخابات فرصت مناسبی برای بیان نظرات افراد، گروه های مختلف سیاسی و عامه مردم درخصوص مسائل مختلف علی الخصوص بحث اقتصاد در سطح جامعه است. قطعاً افرادی هم که پا به این عرصه گذاشته اند بحث اقتصاد را فراموش نخواهند کرد که در غیر این صورت دست به فرصت سوزی تاریخی زده اند.


علیپور در ادامه با اشاره به پیوند تنگاتنگ اقتصاد و سیاست گفت: اقتصاد و سیاست ایران در اکثر ادوار پیوند تنگاتنگی با هم داشته اند. ایران اسلامی در تاریخ خود دو بار شرایط سخت سیاسی و اقتصادی را در کنار هم داشته است. اول در زمان جنگ 8 ساله ای که بر ایران تحمیل شد، بطوریکه در این 8 سال شاهد اقتصادی ویران بودیم که با اعتماد مردم به سیاست و سیاست مداران کشور سربلند شدیم. همچنین طی 12 سال گذشته نیز برای دومین بار مردم عزیزمان گرفتار شرایط سخت اقتصادی شده اند. اتهامات بی اساس بر صنعت صلح آمیز هسته ای و اعمال تحریم های ظالمانه و همچنین سوء مدیریت غیر قابل انکار برخی از دولتمردان شرایطی را بوجود آورد که اقتصاد ایران رفته رفته مریض و مریض تر شد و بسمت سراشیبی پیش رفت. درحال حاضر نیز پس از فراز و نشیب های فراوان به سوی دوران پسا برجام حرکت می کنیم. در این دوران دو انتخابات حساس نیز پیش رو داریم که قطعاً با وضعیت اقتصادی گره خورده اند. این موضوع هم میتواند فرصت خوبی برای آنهایی که برنامه اقتصادی دارند، باشد و هم میتواند استرس و دل نگرانی هایی را برای عده ای به وجود آورد که با وجود مسئولیتهای گذشته خود، نتوانسته اند توقعات و انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کنند و در این مسیر گامهای درست و موفقیت آمیزی بردارند.

 

رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی ضمن تأکید بر تاثیر مشارکت مردم بر انتخابات و اقتصاد تصریح کرد: مشارکت واژه ای پر اهمیت در همه موضوعات است. دربحث انتخابات نیز میزان مشارکت مردم حرف اول را میزند. از سویی دیگر گمانه هایی پیرامون ابهام در میزان این مشارکت آنهم بدلیل فشارهای چند ساله اقتصادی بر ملت عزیزمان وجود دارد. براساس آمارها، نرخ تورم، رکود، بیکاری و بی پولی ازجمله عوامل مهمی هستند که بر مشارکت مردم تأثیر منفی دارند و در عوض با افزایش سطح سواد و درآمد سرانه کشور، سطح مشارکت گسترده تر خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که ثبات سیاسی ایجاد شده بواسطه انتخابات بر روحیه و اعتماد مردم، فعالان بخش خصوصی و آینده ایران نیز تأثیر بالایی خواهد داشت. امید ایجاد شده در دل صاحبان صنایع و سرمایه، تولیدکنندگان و مسئولان اقتصادی کشور موجب میشود تا فعالیت در عرصه اقتصاد بیش از پیش افزایش یابد.

 

در این راستا عده ای اعتقاد دارند که مجلس هماهنگ با دولت میتواند اوضاع اقتصاد کشور را شکوفا کند اما عده ای نیز این تعامل و یکدستی را قبول ندارند و معتقدند که پیشرفتهای اقتصادی کشور بواسطه تضارب آرا و اختلاف دیدگاهها و مباحثات طرفین اتفاق می افتد و لازم است مجلس نگاهی متفاوت از دولت داشته باشد.

 

علیپور حضور و مشارکت مردم در عرصه انتخابات و همچنین در حوزه اقتصادی را مستلزم انگیزه دانست و گفت: ابتدایی ترین حرکت در هر انتخابات، وعده ها و شعارهای کاندیداها برای بالا بردن انگیزه مردم جهت حضور در انتخابات میباشد. وعده های اقتصادی و رفع مشکلات در این حوزه در شرایط فعلی احتمالاً در اولویت وعده ها و شعارهای تمامی نامزدهای انتخاباتی است. البته اقتصاد موضوعی است که در حافظه بلندمدت مردم قرار دارد و در شرایطی که احساس کنند وعده ها رنگ و بویی از حقیقت ندارد از فرد کاندیداها و شاید از فضای انتخابات دور و گریزان شوند. انگیزه هر قشر با متغیرهای گوناگون بالا میرود. بطور مثال برای فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صاحبان سرمایه، متغیرهای مالیات، تسهیلات و سود بانکی، رفع ممنوع الخروجی، رفع تبعیض ها و رانت ها، شکسته شدن انحصارها .... و برای مصرف کنندگان و خانوارها، متغیرهایی همچون نرخ تورم، افزایش رفاه و درآمد و در نهایت برای جوانان متغیرهای اشتغال و مسکن و وامهای ازدواج اهمیت بیشتری دارد.

 

وی افزود: مسئله مهم این است که شرایط اقتصادی ماه های قبل از انتخابات تاثیر زیادی بر میزان مشارکت مردم در انتخابات دارد. تحولات و وضعیت اقتصادی قبل از برگزاری انتخابات به دو صورت در انتخابات مؤثر است. اول اینکه وضعیت اقتصادی بر جلب نظر مردم برای مشارکت تأثیرگذار است و دوم اینکه وضعیت اقتصادی بر رأی مردم به نامزدها و تأیید یک حزب، گروه و دسته سیاسی اثرگذار میباشد. درخصوص وضعیت اول، تصمیم گیران میتوانند برای جلب آراء مردم متغیرهای اقتصادی را به سمتی حرکت دهند که رضایت مردم جلب شود. البته این کار به میزان دانش مردم نیز بستگی دارد زیرا شهروندان، عاقل تر از آن هستند که توسط سیاستمداران منفعت طلب به سمت و سوی خاصی هدایت شوند.

 

و اما پیرامون وضعیت دوم نیز نگاه مردم بر دغدغه های نامزدها و احزاب میباشد که از چندین ماه قبل به بررسی این دغدغه ها و مواضع افراد در زمان بحران های اقتصادی می پردازند. البته آخرین حرکت در این رابطه همانگونه که اشاره شد، شعار ها و وعده اقتصادی داده شده است. مهمترین و ملموس ترین موضوع در اقتصاد هر کشور که تاثیرگذار بر تصمیمات سیاسی مردم در انتخابات است، نرخ تورم و گرانی است. رأی و نظر مردم نسبت به سیاستهای دولت بشدت وابسته به نرخ تورم میباشد. تورم متغیری است که روز به روز مردم آن را با گوشت و پوست خود لمس می کنند و در ارزیابی خود نسبت به عملکرد سیاست گذاران و انتخاب ایشان، آن را ملاک قرار خود میدهند.

 

سبزعلیپور تأکید کرد که: در دو انتخابات مهم پیش رو نامزدهای انتخاباتی باید برنامه ای صحیح پیرامون اقتصاد و سیاست های انتخاباتی در پیش بگیرند. از جمله حرکتها و عملکرد صحیح احزاب و افراد، ثبت نام اشخاص شایسته در این حوزه است. احزاب و آنهایی که دغدغه مردم و نظام را دارند، میبایست افرادی را تشویق به حضور و ثبت نام در انتخابات کنند که نسبت به مسائل اقتصادی بیگانه نباشند و دغدغه توسعه کشور و رفع معضلات موجود را داشته باشند. یعنی در اصل با بحث اقتصاد بخوبی آشنا باشند و قدرت برنامه ریزی، چانه زنی و تصمیم گیری های درست را داشته باشند نه اینکه چون روزی از کنار یک اداره و یا وزارتخانه اقتصادی عبور کرده اند و یا چند روی در یکی از این سازمانها مشغول کار بوده اند پس دیگر خود را اقتصاددان و ناجی اقتصاد ایران اعلام کنند.  نه خیر، این اشخاص نه تنها اقتصاددان نیستند بلکه هنوز الفبای اولیۀ اقتصاد را هم نمیدانند و اگر با عنوان دهن پر کن اقتصاددان و ناجی اقتصاد ایران وارد عرصه انتخابات شوند، خائن و کاسبی بیش نیستند.

 

از همین رو بعنوان یکی از دلسوزان این مرز و بوم و بعنوان برادری کوچک به مردم عزیز و فعالان اقتصادی ایران توصیه میکنم که کسانی را انتخاب کنید که واقعاً دغدغه اقتصاد ایران و معیشت مردم را داشته باشند نه دغدغه اقتصاد جیب شان را. از سویی دیگر نامزدهای انتخاباتی اگر واقعاً دلسوز نظام، رهبری و کشورمان هستند در صورتی پا به این عرصه مهم و حساس بگذارند که احساس کنند، می توانند به حل و فصل اصلی ترین معضل کشور در آینده کمک کنند.

 

وی گفت: اتحاد و همدلی نمایندگان مجلس آینده نسبت به وضعیت اقتصادی امری مهم است و نباید در آینده استراتژی های متفاوت و ضد و نقیض در این عرصه شکل گیرد. در کنار تمامی گفته ها در انتخابات 7 اسفند نظارت صحیح نهاد نظارتی حائز اهمیت است و توصیه میشود به اقتصاد به عنوان یک مشکل مهم توجه ویژه داشته باشند. این نهاد در تأیید صلاحیتها در این دوره میبایست اقتصاد را هم مورد توجه قرار میداد. صلاحیت بسیاری از افراد در دوران های گذشته مورد شک و تردید قرار گرفته و افرادی که از همین حالا منابع کشور را در رقابت های انتخاباتی در امور نامتعارف خرج کرده اند، نباید جایی در دستگاه های سیاست گذار داشته باشند. نظارت بر تبلیغات نامزدهای انتخاباتی باید جلوی ارائه وعده های پوچ تبلیغاتی را بگیرد و مانع ملتهب شدن فضای کشور آنهم در شرایط فعلی شود. در ابتدا صحبت از ارائه برنامه کردیم و گفتیم که همه منتظر برنامه اقتصادی مشخص، علمی ومفید نامزدها برای اوضاع اقتصاد کشور هستیم. این برنامه ها باید راه درمانی برای اقتصاد مریض ایران باشد. در تمامی انتخاب ها مهمترین وظیفه را مردم بر عهده دارند که با چشمانی باز، ذهنی هوشیار به اصلح ترین نامزدهای انتخاباتی رأی دهند. انتخاب آنها هر چه باشد، خوب یا بد آینده ساز کشورمان خواهد بود. تغییر این وضع بیش از اینکه در گرو برنامه ها و مسئولیتها باشد در گرو انتخاب آگاهانه نمایندگان مجالس آینده از سوی مردم میباشد.

 

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در پایان سخنان خود اظهار داشت: مخلص کلام اینکه درد را همه میدانند اما درمانگر کجاست؟ در نهایت دولتمردان، صاحب نظران، ارباب جرائد و همه افرادی که دغدغه اقتصادی کشور را دارند باید در شرایط فعلی و در ایام انتخاباتی پیش رو به چند نکته توجه داشته باشند. آنها باید در راستای آگاه سازی مردم به حقوق اقتصادی خود و مطالبه آن حق در انتخابات حرکت کنند و در مرحله بعد بدنبال ایجاد و گسترش سرمایه اجتماعی در میان مردم به ویژه از سوی متولیان حکومتی باشند. طرح نظریه های مختلف و مباحثات کارشناسی توسط صاحب نظران اقتصادی طرفدار کاندیداهای مختلف سبب هم اندیشی و تبادل اندیشه های مختلف و بعضاً متناقض خواهد شد که در صورت هوشمندی تصمیم گیران آتی میتواند به یک راهکار روشن و راهگشا منجر شود. درکل لازم به ذکر است که فی الواقع امروز مردم عزیزمان در برخی تنگناهای شدید اقتصادی هستند که بایستی مجالس آینده برنامه‌ های مدون و مشخصی برای رفع مشکلات مردم داشته باشند و اینجانب امیدوارم که مجلس دهم برنامه ‌های مناسب و کارشناسی شده ای برای رفع مشکلات اقتصادی کشور ارائه دهد و انقلابی در جهت رفع مشکلات و نابسامانی های اقتصادی آنهم در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی انجام دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :