موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/49281 :کد

0

کامرون امروز پرونده اتحادیه اروپا را به پارلمان می‌برد

  دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۶
تعداد بازدید : ۱۱۸   
 تحلیل ایران -کامرون امروز پرونده اتحادیه اروپا را به پارلمان می‌برد

نخست‌وزیر دولت محافظه‌کار انگلیس برای ارائه رسمی طرح برگزاری رفراندوم به پارلمان کشورش درباره عضویت در اتحادیه اروپا آماده می‌شود.

نخست‌وزیر دولت محافظه‌کار انگلیس برای ارائه رسمی طرح برگزاری رفراندوم به پارلمان کشورش درباره عضویت در اتحادیه اروپا آماده می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس که می‌خواهد کشورش همچنان عضوی از بلوک اقتصادی – سیاسی اروپا بماند، امروز (دوشنبه) به پارلمان می‌رود تا طرح مورد نظرش را ارائه کند. این در حالی است که طرح کامرون با واکنش‌های داخلی و مخالفت‌های اپوزیسیون همراه شده است.

 

نخست وزیر انگلیس می‌گوید با رهبران اتحادیه اروپا بر سر مفادی به توافق رسیده‌ که به این کشور "موقعیت ویژه‌ای" در این اتحادیه می‌دهد.

انگلیس در آستانه برگزاری همه‌پرسی 23 ژوئن برای ماندن یا ترک اتحادیه اروپاست. نخست‌وزیر انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد توافقی که وی بعد از دو روز مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل به آن دست یافته، به کشورش اجازه می‌دهد مستقل از قوانین اتحادیه اروپا با کشیدن "ترمز اضطراری" برای مدت هفت سال "پرداخت‌های رفاهی" را متوقف کند.

 

وی همچنین تاکید کرده که بر اساس این توافق، برخی از معاهده‌های اتحادیه اروپا هم با تغییراتی روبه‌رو می‌شوند. بر اساس تغییراتی که کامرون می‌گوید در مصوبات و معاهده‌های اتحادیه اروپا ایجاد می‌شود، بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، ولز و اسکاتلند) اجازه می‌یابد که بنا بر مصالح داخلی خود از انجام برخی تصمیمات این اتحادیه معاف شود.

 

انگلیس از منتقدان عمده قوانین اتحادیه اروپاست و خواستار تغییرات ساختاری در حوزه یورو است. این کشور در آستانه برگزاری یک همه‌پرسی برای ماندن یا ترک اتحادیه اروپاست. به همین علت کامرون وعده داده بود که در مذاکراتش با رهبران اتحادیه اروپا، امتیازات ویژه‌ای در ازای ماندن در این اتحادیه طلب کند. اکنون وی می‌گوید توانسته به اهداف خود برسد؛ هر چند مخالفان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا می‌گویند این تغییرات "اندک و بی‌ثمر" است.

 

نخست‌وزیر دولت محافظه‌کار انگلیس مدعی است که توافق مذکور به لندن اجازه می‌دهد تا در صورتی که کشورهای دیگر به دنبال اتحادیه‌ای نزدیکتر بودند در حاشیه اتحادیه اروپا بایستد. وی همچنین متعهد شد که اقتصاد کشورش در خارج از اتحادیه اروپا هم شکوفا باقی بماند. کامرون پس از 31 ساعت مذاکره گفت: حال می‌توانم بگویم که انگلیس در شرایطی در اتحادیه اروپا باقی می‌ماند که بهترین منافع را دارد. ما اصلا نمی‌خواهیم از اروپا دوری کنیم و این را راه‌حل نمی‌دانیم.

 

نخست وزیر انگلیس 23 ژوئن سال جاری میلادی (سوم تیر) را برای برگزاری همه‌پرسی جدایی از اتحادیه اروپا تعیین کرد. به دنبال توافق لندن با اتحادیه اروپا بر سر اصلاح روابط دوجانبه و اعلام برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ 23 ژوئن آتی، نخست وزیر انگلیس از شهردار شهر لندن تقاضا کرد از کمپین باقی ماندن این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کند.

 

نخست وزیر انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری "بی‌بی‌سی" از بوریس جانسون، شهردار محبوب و کاریزماتیک شهر لندن خواست تا از کمپین باقی ماندن در این اتحادیه حمایت کند. این در حالی است که موضع جانسون و حمایت وی از این کمپین می‌تواند تاثیر زیادی در پیشبرد آن داشته باشد. در تبلیغات مربوط به همه‌پرسی بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تصمیم بوریس جانسون تاثیر زیادی خواهد گذاشت. همانطور که پیش‌بینی می‌شد جانسون از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت کرده که این مساله ضربه بزرگی به دیوید کامرون آن هم دو روز بعد از حصول توافق وی با اتحادیه اروپا برای اصلاح روابط‌شان وارد خواهد کرد.

 

بوریس جانسون در یادداشتی برای دیلی تلگراف نوشت، ماندن در اتحادیه اروپا فرصت اندکی در اختیار انگلیس قرار می‌دهد و ماندن در آن به معنی دموکراسی کمتر و فدرالیسم بیشتر است.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :