موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/50559 :کد

0

کری: ایران کمتر از ۵۰ میلیارد دلار دریافت می‌کند

  ﺳﻪشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۴
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -کری: ایران کمتر از ۵۰ میلیارد دلار دریافت می‌کند

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید میزان دارایی‌هایی که ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای به دست می‌آورد زیر ۵۰ میلیارد دلار است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید میزان دارایی‌هایی که ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای به دست می‌آورد زیر ۵۰ میلیارد دلار است.


به گزارش تحلیل ایران، کری در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره گزارش‌های مختلف پیرامون میزان دارایی‌های آزاد شده ایران گفت: «این رقم زیر 50 میلیاد دلار است.»


خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که ایران پس از اجرای برجام به حدودا 100 میلیارد دلار از دارایی‌هایی که به دنبال تحریم‌های ضدایرانی مسدود شده بودند، دسترسی یافت اما بخشی از آن به دلیل بدهی‌ها و سایر تعهدات مصرف شده بود.

برخی گزارش‌های پیشین مدعی بودند میزان مبلغ مسدود شده ایران تا 150 میلیارد دلار است.


کری در جلسه استماع کمیته روابط خارجی آمریکا با موضوع بازبینی درخواست بودجه وزارت امور خارجه آمریکا برای سال 2017 با دفاع کامل از رژیم صهیونیستی تاکید کرد: «به علت چالش ناشی از تهدیدهایی که ایران و دیگران ایجاد می کنند، ما همچنان مشغول همکاری بی‌سابقه نظامی‌، اطلاعاتی و امنیتی با اسرائیل هستیم. ما همچنان متعهد به کمک به همپیمان خود هستیم تا (اسرائیل) با محیط امنیتی پیچیده خود مقابله کند و از برتری نظامی کیفی خود اطمینان داشته باشد.»

جان کری در ادامه این جلسه افزود: «ما هر روز با اسرائیل کار می‌کنیم تا تحریم‌ها را اعمال کنیم.»


وی گفت:‌ «سال گذشته‌، ما با شرکای 1+5، درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مذاکره کردیم و تک تک مسیرهای احتمالی دستیابی ایران به توانمندی هسته‌ای را قطع کردیم و این کشور را ملزم کردیم که هزاران سانتریفوژ خود را  غیر فعال کند، به قلب راکتور آب سنگین خود بتون بریزد و 98 درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج انتقال دهد. به علت این گام‌ها و بازرسی قوی و تدابیر راستی آزمایی که تهران با آنها موافقت کرده است، تهدید یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای فروکش کرده است، همپیمانان ما امنیت بیشتری دارند و ما نیز همین طور.»


وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: «در ماه‌های آینده‌، ما همچنان با کنگره مشورت نزدیک خواهیم داشت درحالیکه پیروی و تبعیت ایران از برجام را زیر نظر داریم. ما در مخالفت با سیاست ها و اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه، در کنار دوستان و همپیمانان خود هستیم.»


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :