موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سینما و تئاتر

a/50594 :کد

0

کیارستمی به شبکه مستند می‌آید

  چهارشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۱:۳۵
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -کیارستمی به شبکه مستند می‌آید

شبکه مستند سیما در بیست و چهارمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «دندان درد» ساخته عباس کیارستمی و «حاج مصور ملکی» ساخته خسرو سینایی را روی آنتن می‌فرستد.

شبکه مستند سیما در بیست و چهارمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «دندان درد» ساخته عباس کیارستمی و «حاج مصور ملکی» ساخته خسرو سینایی را روی آنتن می‌فرستد.

 به گزارش تحلیل ایران ، با برگزاری مراسم بزرگ «میم مثل مستند» و تقدیر از گنجینه‌های سینمای مستند ایران، در همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه‌های 40، 50 و 60 از مستندسازان بر‌تر ایران برای پخش در برنامه «گنجینه» انتخاب شده‌اند و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است.

برخی از این مستند‌ها تا به حال از تلویزیون پخش نشده‌اند و در قالب «گنجینه» با اجرای پریوش نظریه برای نخستین بار روی آنتن می‌روند.

این برنامه این هفته «حاج مصور ملکی» ساخته خسرو سینایی را روی آنتن می‌فرستد. این مستند درباره محمدحسین مصورالملکی معروف به حاج مصورالملکی طراح، نقاش، نگارگر، تذهیب‌کار، قلمدان‌ساز و شاعر بلندآوازه اصفهانی است که در نقاشی و مینیاتور به اوج کمال رسید.

وی به شیوه‌های مختلف نقاشی آشنایی کامل داشت و علاوه بر مینیاتور و طراحی و قلم‌گیری و تشعیر و تذهیب، تابلوهای رنگ روغن و نقشه‌های بسیار زیبای فرش هم می‌ساخت. او همچنین از اولین مرمت کنندگان نقاشی‌های چهل‌ستون در دهه 20 شمسی بود.

در ادامه این قسمت «گنجینه» مستند «دندان درد» ساخته عباس کیارستمی در سال 59 پخش می‌شود؛ فیلمی آموزشی در راستای توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان که حول داستان کم توجهی محمدرضا عسگری، دانش آموز کلاس دوم دبستان، به این مسئله و در نتیجه دندان درد او شکل می‌گیرد و در ‌‌نهایت با مراجعه به دندان پزشک و به کار بستن توصیه‌های او پایان می‌یابد.

مجموعه «گنجینه» ساعت 21 روز چهارشنبه 5 اسفند ماه از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ششم اسفند ساعت 15 و جمعه هفتم اسفند ساعت 9 صبح خواهد بود.
منبع: تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :