موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/50794 :کد

0

بررسی وضعیت برجام در دیدار وزرای خارجه چین و آمریکا

  چهارشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۳
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -بررسی وضعیت برجام در دیدار وزرای خارجه چین و آمریکا

وزیران خارجه آمریکا و چین در جریان ملاقات و گفت‌وگوهای خود در واشنگتن، آخرین تحولات روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و مسئله هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند.

وزیران خارجه آمریکا و چین در جریان ملاقات و گفت‌وگوهای خود در واشنگتن، آخرین تحولات روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و مسئله هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت رسمی وزارت امور خارجه چین خبر، «وانگ یی» وزیر خارجه چین که هم اکنون در واشنگتن بسر می برد در جریان مذاکراتش با «جان کری» همتای آمریکایی خود، ضمن گفت وگو در خصوص مهم ترین مسائل مورد توجه دو کشور، به بررسی آخرین تحولات مربوط به اجرایی سازی «برجام» پرداخته است.

 

دو طرف همچنین در نشست خبری مشترکی که پس از مذاکرات خود داشتند، با اشاره به انجام موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای ایران، از «برجام» به عنوان دستاوردی جهانی یاد کردند که مصداقی از تعامل مثبت بین المللی بین واشنگتن و پکن بوده است.

 

جان کری در این رابطه گفت: تعامل سازنده دو کشور در خصوص موضوع هسته ای ایران و همچنین کسب نتایج مورد نظر در جریان مذاکرات مربوط به تغییرات اقلیمی و آب و هوایی که سال گذشته میلادی صورت گرفت، از جمله موارد در خور و مهمی است که تاثیراتی قابل توجه در نظام بین الملل داشته است.

 

«وانگ یی» وزیر خارجه چین نیز در این نشست خبری بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های مثبت همکاری بین پکن و واشنگتن که نمونه آن در جریان موضوع هسته ای ایران متبلور شد، تاکید کرد.

 

وزیر خارجه چین همچنین در بخشی از سخنان خود از استقرار سامانه موشکی تاد در خاک کره جنوبی ابراز نگرانی کرد و از مخالفت کشورش در این رابطه خبر داد.

 

بر اساس این گزارش؛ طرفین به غیر از مسائل دوجانبه و آخرین تحولات مربوط به منطقه شرق آسیا بویژه فعالیت های هسته ای کره شمالی، درباره سوریه و اتفاقاتی که در این کشور در حال رخ دادن است نیز گفت‌وگو کرده اند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :