موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/50816 :کد

0

جان کری: تل‌آویو هم از برجام اظهار رضایت کرد

  چهارشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۷
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -جان کری: تل‌آویو هم از برجام اظهار رضایت کرد

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید راهکار دیپلماتیک، تنها راه پایان دادن به جنگ سوریه است و سوال این است که آیا ایران و روسیه به آتش‌بس اخیر این کشور، پایبند می‌مانند.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در صورتی که ایران تحریم‌ها را نقض کند، واشنگتن به آن پاسخ خواهد داد.


 

به گزارش تحلیل ایران، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا امشب مهمان کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان بود و برای جلب نظر بودجه‌ای نمایندگان، اقدامات هزینه‌بر آمریکا در فراسوی مرزها را برای آنها برشمرد.


کری به حمایت از متحدان آمریکا در آسیا و مقابله با کره شمالی، تعاملات دیپلماتیک جدید در آمریکای جنوبی و باز شدن درب‌های دیپلماتیک به سمت کوبا، حمایت مالی، تسلیحاتی و آموزشی از کشورهای خاورمیانه برای مقابله با داعش و محدود کردن روسیه بین 2 گزینه «احترام به تمامیت ارضی اوکراین» و یا «چشیدن طعم تحریم‌های سخت‌تر» به عنوان این اقدامات فرامرزی اشاره کرد.


جان کری در خصوص اقدامات مرتبط با آتش‌بس سوریه گفت: «مهمترین راهی که برای حل بحران داریم، راهکار دیپلماتیکی است که با روسیه در پیش گرفته‌ایم. امروز صبح با (سرگئی) لاوروف (وزیر خارجه روسیه) صحبت کردم و تیم‌هایمان در چند روز آینده با هم ملاقات خواهند کرد؛ در خصوص تشکیل گروه کاری نشستی خواهیم داشت.»


کری گفت: «نمی‌خواهم بگویم که این راهکار قطعا موفق می‌شود، اما این یکی از راه‌هایی که می‌توانیم با آن به جنگ پایان دهیم. جایگزین آن این است که جنگ تشدید می‌شود، ممکن است سوریه به طور کامل نابود شود و دیگر به صورت یکپارچه درنیاید.»


جان کری در خصوص موضع کشورش درباره آینده سیاسی «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه گفت: «معتقدیم که بحران سوریه به جز با رفتن وی، حل نمی‌شود.»

گروه کاری که البته هنوز ترکیب کشورهای حاضر در آن نهایی نشده، بناست بر پایبندی طرفین جنگ سوریه به آتش‌بس، نظارت کند.


جان کری در ادامه به دیگر کشورهای تأثیرگذار بر روند بحران سوریه پرداخت و گفت: «همه گفته‌اند که باید به یک راهکار دیپلماتیک دست یافت، اما سوال درستی که مطرح است، این است که آیا روسیه با حسن نیت عمل خواهد کرد؟ آیا ایران با حسن نیت عمل خواهد کرد تا انتقال سیاسی آنطور که در بیانیه ژنو خواسته شده، صورت گیرد؟»


وزیر خارجه آمریکا در خصوص روابط جدید کشورش با کوبا هم صحبت کرد. وی گفت روند اجرایی شدن تغییرات حقوق‌بشری مدنظر آمریکا در این کشور «همانطور که اوباما هم بارها گفته» به طول خواهد انجامید و به سرعت دیگر موارد نخواهد بود.


جان کری ادامه داد: «اوباما در این خصوص (حقوق‌بشر) مستقیم با مردم کوبا سخن خواهد گفت.»

باراک اوباما قصد دارد به زودی به کوبا برود تا اولین رئیس‌جمهور آمریکایی باشد که پس از حدوداً 100 سال به کوبا می‌رود.


جان کری در خصوص توافق 1+5 با ایران هم سخن گفت. کری ادعاهای پیشین در خصوص بسته شدن راه‌های ایران به سمت بمب اتم در نتیجه این توافق را تکرار کرد و گفت: «حتی رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل اخیرا در یک سخنرانی گفت که توافق هسته‌ای، تهدید ایران برای بقای اسرائیل را از میان برد.»


او در مورد روابط با اسرائیل گفت: «همکاری‌های ما با اسرائیل در زمینه مسائل امنیتی، هیچ گاه تا این حد نبوده است. در زمینه گنبد آهنین و بسته کمک‌های نظامی با آن‌ها رایزنی داریم و امیدوارم این بسته که مبلغ آن بسیار زیاد هم هست، مورد توافق قرار گیرد.»


کری ادامه داد: «ایران تا امروز به تعهدات خود ذیل برجام پایبند بوده؛ این کشور 19 هزار سانتریفیوژ خود را به 5 هزار و 60 عدد تقلیل داد و قلب راکتور اراک را درآورد، نابود کرد و با سیمان پر نمود.»

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در خصوص روند عملی تعامل با ایران گفت: «تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و حقوق‌بشری این کشور کماکان در حال اجرا است و ماه ژانویه بود که به دلیل آزمایش موشکی که پیش از این انجام شده بود، اشخاصی را تحریم کردیم.»


او سپس به کشتی کمک‌های ایران که به سمت یمن در حال حرکت بود اشاره کرد و در پاسخ به این سوال که چرا پاسخی به ایران داده نشد، گفت به این دلیل که واشنگتن اطلاعات دقیقی در مورد محموله آن کشتی نداشت و ضمنا ایران کشتی را بازگرداند و به همین جهت دلیلی برای پاسخ وجود نداشت. وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما در تماس‌هایمان با دولت، تصریح کردیم که اگر محموله‌ای تحویل داده شود، ما پاسخ خواهیم داد و از آنجا که چیزی تحویل داده نشده، پاسخی صورت نگرفت.»


کری گفت: «این بازی موش و گربه نیست، اگر چیزی بیابیم، پاسخ خواهیم داد،‌ همانطور که در مسئله موشکی پاسخ دادیم... آنچه قطعا می‌دانیم، این است که تحویلی صورت نگرفت، ما با اطمینان نمی‌دانستیم که در آن چیست، بنابراین به آن‌ها اعلام کردیم که بهتر است از این جلوتر نروید و آن‌ها هم نرفتند... زمانی که اطلاعات داشته باشیم، همانطور که در مسئله موشکی ما بعد از دریافت اطلاعات، پاسخ دادیم، در آینده هم خواهیم داد. آنچه می‌دانیم این است که تسلیحات از ایران به دمشق و لبنان رفته و به آن‌ها کاملا تصریح کرده‌ایم که این با پاسخ مواجه خواهد شد.»


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :