موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51120 :کد

0

ناتو از حل اختلافات بین ترکیه و یونان در دریای اژه خبر داد

  جمعه ۰۷ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۲:۱۰
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -ناتو از حل اختلافات بین ترکیه و یونان در دریای اژه خبر داد

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه اعلام کرد اختلافات شدید بین یونان و ترکیه را برای نهایی کردن عملیات این ائتلاف علیه افراد قاچاقچی پناهجویان در دریای اژه را حل کرده است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه اعلام کرد اختلافات شدید بین یونان و ترکیه را برای نهایی کردن عملیات این ائتلاف علیه افراد قاچاقچی پناهجویان در دریای اژه را حل کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروکسل ، ناتو این عملیات را دو هفته پیش با هدف کمک به اتحادیه اروپا برای مواجهه با وخیم ترین بحران پناهجویان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، آغاز کرد.


اما اختلافات دیرینه بین آتن و آنکارا بر سر حریم هوایی و آب های قلمروی در دریای اژه ، مانع از نهایی شدن جزئیات عملیاتی شده بود.


در این حال ناتو پس از مذاکرات فشرده چهارشنبه شب در خصوص شرایط مربوط به زمان و مکان عملیات نیروی دریایی متشکل از پنج کشتی شامل کشتی هایی از کشورهای یونان و ترکیه به توافق رسید.


ناتو در بیانیه ای اعلام کرد: فرماندهان ما در خصوص ناحیه عملیاتی در هماهنگی با یونان و ترکیه تصمیم خواهند گرفت؛ شناورهای ناتو می توانند به آب های قلمروی یونان و ترکیه نیز وارد شوند.
این بیانیه افزود که نیروی یونانی و ترکیه ای درون حریم هوایی و آب های قلمروی یکدیگر عملیاتی نخواهند داشت.


این نیروی ناتو عملیات شناسایی و مراقبت هوایی و دریایی به منظور جمع آوری اطلاعات برای کمک به یونان ، ترکیه و آژانس مرزی اتحادیه اروپا (Frontex) انجام خواهد داد تا آنها بهتر بتوانند با قاچاقچیان انسان برخورد کنند.


«تاسیا خریستودولوپولو» معاون رئیس پارلمان یونان هفته گذشته گفته بود که حضور ناتو در دریای اژه صلح در خاورمیانه را بطور جدی در مخاطره می اندازد و ساختار حقوق بشر در اروپا را نقض می کند.


وی همچنین گفته بود حضور ناتو در دریای اژه منافع یونان را با خطر جدی مواجه و برای اولین بار یونان را به سوی حضور در عملیات نظامی در همسایگی خود سوق خواهد داد.


معاون رئیس پارلمان یونان گفت : آمریکا، آلمان و ترکیه با بهانه قرار دادن موضوع ورود پناهجویان از سوریه و دیگر کشورها به یونان و دیگر کشورهای اروپایی ، درصدد توسعه حضور نیروهای ناتو برای مقاصد دیگری هستند.


به راه انداختن جنگ های نیابتی غرب در کشور های سوریه ، عراق، یمن ، لیبی و دیگر کشورهای افریقایی باعث شده که تعداد زیادی از شهروندان این کشورها برای نجات جان خود و زن و فرزندانشان از خشم افراط گرایان دست پرورده آمریکا و اروپا ، بسوی کشورهای اروپایی سفر کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :