موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51123 :کد

0

چین خواستار امضای پیمان دائمی صلح شد

  جمعه ۰۷ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۲:۴۴
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -چین خواستار امضای پیمان دائمی صلح شد

چین ابراز امیدواری کرد: قطعنامه جدید که پیش نویس آن هم تهیه شده بتواند مانعی برای توسعه برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی کره شمالی ایجاد کند

چین ابراز امیدواری کرد: قطعنامه جدید که پیش نویس آن هم تهیه شده بتواند مانعی برای توسعه برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی کره شمالی ایجاد کند، اما تاکید کرده که قطعنامه راه حل همه مشکلات نیست و منطقه شبه جزیره کره به رژیم دائمی صلح به جای تحریم نیاز دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه خود با خبرنگاران در پکن این مطلب را عنوان کرد و اظهار داشت: نباید همه تلاش ها جهت اعمال فشار بر کره شمالی متمرکز شود، بلکه باید راهکارهایی نیز برای عاری سازی منطقه از تسلیحات هسته ای پیدا کرد.


وی همچنین تاکید کرد که در کنار افزایش فشارها بر کره شمالی باید به موضوعاتی چون ایجاد یک رژیم دائمی صلح و امضای پیمانی در این ارتباط توجه شود.


وی در پاسخ به سوالاتی در باره تهیه پیش نویس قطعنامه از سوی چین و آمریکا و توافق طرفین برای جلوگیری از فعالیت های هسته ای کره شمالی گفت که قطعنامه ای علیه این کشور در راه است.


سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با اشاره به اینکه هدف قطعنامه جلوگیری از برنامه های هسته ای تسلیحاتی و موشکی کره شمالی است، افزود: همچنان تاکید داریم که تحریم ها راهی یکجانبه است که به این شکل به نتیجه نمی رسد بلکه لازم است همه طرف ها بار دیگر به میز مذاکرات بازگردند.


این در خواست در حالی مطرح می شود که از پایان سال 2008 میلادی تاکنون با بالا گرفتن خصومت میان کره شمالی و آمریکا مذاکرات شش جانبه هسته ای پکن برگزار نشده است.


سخنگوی چین یک بار دیگر تصریح کرد که جنگ در شبه جزیره کره با آتش بس پایان یافته است در صورتی که منطقه به پیمان دائمی صلح نیاز دارد.


همزمان با این تحولات وزارت دفاع و وزارت خارجه چین یک بار دیگر با انتشار بیانیه هایی صراحتا با استقرار سامانه موشکی «تاد» آمریکا در کره جنوبی مخالفت کرده و آن را علیه منافع ملی پکن دانسته اند.


از کره جنوبی هم خبرگزاری یونهاپ خبر داده است که «دانیل راسل» معاون وزیر خارجه آمریکا فردا جمعه قرار است با «لیم سونگ نام» همتای کره ای خود در سئول دیدار کرده و با وی در باره آزمایش های موشکی و هسته ای تسلیحاتی کره شمالی گفت و گو کند.


این خبرگزاری می افزاید که طرفین در باره قطعنامه جدید شورای امنیت نیز که در برگیرنده مواد تحریمی بسیار سختی علیه کره شمالی است، بحث و تبادل نظر خواهند کرد.


روزنامه گلوبال تایمز چین امروز نوشت که اوضاع در شبه جزیره کره بحرانی است و «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دو ماه آینده را در این منطقه، دورانی حساس توصیف کرده است.


این نشریه می نویسد که جنگ لفظی میان دو کره بالا گرفته و هر دو کشور یکدیگر را تهدید به حمله و نابودی کرده اند.


کره شمالی امروز در پاسخ به «پارک گئون هی» رئیس جمهور کره که گفته بود پیونگ یانگ در صورت توسعه تسلیحات هسته ای رو به نابودی خواهد رفت، تهدید کرد که کاخ ریاست جمهوری کره موسوم به «چونگوا دائه» را مورد حمله قرار می دهد.


ستاد کل ارتش کره شمالی در بیانیه ای آورده است که در صورت مشاهده کوچکترین حرکت نادرست از کره و آمریکا، ابتدا نهاد ریاست جمهوری کره و سپس مقام های این کشور را هدف قرار می دهد.


همزمان خبرگزاری کره شمالی در تازه ترین مطلب خود بار دیگر رئیس جمهور کره را یک زن فرتوت دیوانه که به ملت کره خیانت می کند، توصیف کرده است.


ارتش کره جنوبی هم در مقابل آشکارا اعلام کرده است که امسال رزمایش مشترک این کشور با آمریکا تمرینی برای حمله به کره شمالی و هدف قرار دادن «کیم جونگ اون» رهبر آن کشور است.
این کشور افزوده است که هر گونه تحرک و اقدام خطرناک از سوی کره شمالی باعث نابودی و فروپاشی آن کشور خواهد شد.


این نخستین بار در سال های اخیر است که کره جنوبی مستقیما از واژه هایی چون نابودی و اضمحلال کره شمالی سخن می گوید. بکارگیری چنین عباراتی در این منطقه پیشتر یک تابو بزرگ بوده است.

منبع : ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :