موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51577 :کد

0

تظاهرات هزاران لندنی در اعتراض به تسلیحات هسته‌ای انگلستان

  شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۳
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -تظاهرات هزاران لندنی در اعتراض به تسلیحات هسته‌ای انگلستان

هزاران بریتانیایی در مرکز لندن در اعتراض به بازسازی سیستم تسلیحات هسته‌ای بریتانیا موسوم به تریدنت دست به تظاهرات زدند.

هزاران بریتانیایی در مرکز لندن در اعتراض به بازسازی سیستم تسلیحات هسته‌ای بریتانیا موسوم به تریدنت دست به تظاهرات زدند.


به گزارش تحلیل ایران، در این تظاهرات نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند، و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلستان، به سخنرانی پرداختند.

انتظار می‌رود دولت انگلیس با اتخاذ تصمیمی زیردریایی‌های این کشور را که موشک‌های تریدنت را حمل می‌کنند، تعویض کند. این برنامه در حدود 43 میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت.


حزب حاکم محافظه‌کار به‌ریاست دیوید کامرون خواهان اجرای این برنامه بوده و می‌گوید این سیستم برای حفاظت از امنیت بریتانیا ضروری است.

فیلیپ دان، وزیر دفاع، پیش از این تظاهرات گفت: «اکنون خلع سلاح قماری خطرناک با امنیت ملی ما بوده و به‌نفع دشمنان‌مان خواهد بود».

حزب مخالف کارگر درباره این مسأله کاملاً دچار انشقاق شده. چپ‌گراهایی به‌مانند کوربین مخالف آن بوده و مرکزگراها خواهان حفظ سیستم تریدنت هستند.


بریتانیا اکنون دارای چهار زیردریایی در ناوگان تریدنت است که دست‌کم یکی از آنها به‌صورت 24ساعته در اقیانوس‌ها در حال گشت‌زنی است.

دولت قصد دارد این زیردریایی‌ها را با چهار زیردریایی مدرن دیگر جایگزین کند. اولین زیردریایی نیز در اوایل دهه 2030 به آب انداخته می‌شود.


سازمان‌دهندگان این تظاهرات می‌گویند افکار عمومی به‌صورت فزاینده‌ای مخالف سیستم‌های تسلیحاتی دوران جنگ سرد هستند. این ناوگان هم‌اکنون در ساحل غربی اسکاتلند پهلو گرفته است.

حزب حاکم اسکاتلند به‌رهبری استروژن خواهان برچیده شدن این تسلیحات هسته‌ای هستند، این امر بدین معنی است که هرگونه رأی‌ آتی به‌نفع استقلال اسکاتلند می‌تواند مسأله را پیچیده‌تر سازد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :