موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51584 :کد

0

درخواست رسمی بوسنی و هرزگوین برای عضویت در اتحادیه اروپا

  شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۰:۲۵
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -درخواست رسمی بوسنی و هرزگوین برای عضویت در اتحادیه اروپا

رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین به‌طور رسمی نامزدی کشورش برای عضویت در اتحادیه اروپا را ارائه کرد.

 

رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین به‌طور رسمی نامزدی کشورش برای عضویت در اتحادیه اروپا را ارائه کرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، دراگان چوویچ، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، به‌طور رسمی نامزدی کشورش برای عضویت در اتحادیه اروپا را در همین هفته گذشته ارائه کرد.

 

دراگان چوویچ در دیدار با مقامات بلندپایه اروپایی، درخواست کشورش مبنی بر نامزدی برای عضویت در اتحادیه اروپا را به برت کوندرس، وزیر امور خارجه هلند و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه ارائه داد و گفت: «کشورش سعی می کند شرایط تعیین شده برای عضویت در اتحادیه اروپا را تأمین کند».

 

هلند اکنون ریاست دوره‌ای و شش‌ماهه اتحادیه اروپا را به‌عهده دارد.

 

طبق این درخواست، بوسنی متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا در سال 2017 میلادی است. این درخواست بعد از ماه‌ها تلاش سختکوشانه و تنها بعد از گذشت 20 سال از جنگهایی اتفاق افتاد که اثرات تخریبی فراوانی را ایجاد کرده بود.

 

رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین تصریح کرد بوسنی که بیش از کشورهای دیگر حوزه بالکان به‌دنبال پیوستن به اتحادیه اروپاست، می‌تواند در آغاز سال آتی میلادی رسماً جایگاه کاندیدا شدن برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از آن خود کند.

 

وی در ادامه چنین اظهار داشت که مقام‌های محلی به‌صورت کامل به‌دنبال توافق به‌روی یک مکانیسم هماهنگ کننده هستند تا بتوانند اختلافات را کنار گذاشته و با یک رویکرد واحد به اتحادیه اروپا بپیوندند.

 

دراگان کوویچ در حاشیه مراسم اعطای درخواست عضویت بوسنی گفت: «ما باید اقتصاد خود را بهبود بخشیم و انتخابات محلی را برگزار کنیم که فرصتی برای به نمایش کشیدن توان ما برای ایجاد اصلاحات در کشورمان است».

 

وی افزود: «از درخواست عضویت در اتحادیه اروپا به نام شهروندان بوسنی و هرزگوین خرسند هستم. این افتخار بزرگیست و انجام این کار آسان نبود. امیدوار هستم که به درخواست ما هرچه زودتر جواب مثبت داده شده و به‌عنوان کاندیدای عضویت قبول شویم. مطمئن هستم که کار زیادی پیش رو داریم. همسایه ما کرواسی از سال 2013 عضو اتحادیه اروپاست و مونته‌نگرو و صربستان نیز در مسیر عضویت در این اتحادیه قرار دارند».

 

مقام‌های اروپایی ضمن استقبال از درخواست بوسنی، خواهان انجام اصلاحاتی در ساختار اقتصادی این کشور شدند و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درخواست مطرح شده کشور بوسنی را گامی مؤثر در جهت نیل به قاره‌ای متحدتر و امن‌تر ارزیابی کرد.

 

موگرینی گفت: در حال حاضر اتحادیه 28عضوی اروپا این تقاضا را بررسی خواهد کرد. این اتفاق خبر خوبی برای اتحادیه اروپا و بوسنی یا همان جمهوری سابق یوگسلاوی است که در جنگ دهه 1990 میلادی 100هزار کشته داد.

 

موگرینی اظهار داشت: در شرایطی که اتحادیه اروپا از داخل زیر سؤال است، مشاهده چنین انرژی و تمایلی در کشورهای همسایه برای پیوستن به اتحادیه و سختکوشی آنها برای مطابقت دادن سازوکارها، نهادها، اقتصاد و کشورشان با معیارهای اروپا احساس مسئولیتی را در ما، در قبال شهروندان اتحادیه اروپا ایجاد می‌کند.

 

بعد از این درخواست، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی از اقدام بوسنی و هرزگوین برای عضویت در اتحادیه اروپا استقبال کرد.

 

به نقل از خبرگزاری آناتولی در این بیانیه گفته شده که ترکیه در چارچوب تلاش‌های همگرایی بوسنی و هرزگوین با نهاد‌های اروپایی و یورو آتلانتیک، هم از سعی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا و هم از فعالیت روند برنامه اقدام برای عضویت در ناتو حمایت می‌کند. ترکیه بر این باور است که عضویت بوسنی و هرزگوین در اتحادیه اروپا، باعث ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی در این کشور خواهد شد، بنابراین همیشه از این روند حمایت خواهد کرد.

 

موضوع پیوستن بوسنی و هرزگوین به اتحادیه اروپا از سال 2003 میلادی مطرح است، ولی اختلاف داخلی این کشور موجب شده تا این روند سیاسی به تأخیر بیفتد.

 

وزیران خارجه اتحادیه اروپا و کشور بوسنی و هرزگوین در مارس سال 2015 توافقنامه همکاری و مشارکتی را امضاء کردند که در نهایت راه را برای ارائه تقاضای عضویت از سوی بوسنی هموار کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :