موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/51669 :کد

0

از سرگیری فعالیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس بدون حضور وزرا

  یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۵:۴۱
تعداد بازدید : ۱۳۶   
 تحلیل ایران -از سرگیری فعالیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس بدون حضور وزرا

جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس پس از سه هفته تعطیلی از روز یک‌شنبه بدون حضور وزرا از سر گرفته می‌شود.

 

جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس پس از سه هفته تعطیلی از روز یک‌شنبه بدون حضور وزرا از سر گرفته می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، فعالیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی پس از سه هفته تعطیلی، از روز یک‌شنبه از سر گرفته می‌شود.

دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این هفته به شرح زیر است:

**بررسی شكوائيات در کمیسیون اصل 90

اعضای كميسيون اصل نودم (90) قانون اساسی روز دوشنبه(10اسفند) به بررسی شکایات واصله مبادرت می‌ورزند.

**بررسی طرح نظام رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش

اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ در هفته جاری ضمن بررسی طرح نظام رتبه‌بندی معلمان، ارزیابی طرح سنجش و پذيرش دانشجو در دوره‌های تحصيلات تكميلی اعاده شده از شورای نگهبان را نیز در دستور کار دارند.

**بررسی لایحه کاهش ساعت کار زنان شاغل در کمیسیون اجتماعی

اعضای کمیسیون اجتماعی؛ در این هفته علاوه بر جمع‌بندی لایحه بودجه سال 1395 کل‌کشور،  بررسی طرح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین‌شهری و لایحه کاهش ساعت کار زنان شاغل را نیز در دستور کار دارند.

**بررسی لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی در کمیسیون اقتصادی

اعضای کمیسیون اقتصادی؛ روز یک‌شنبه بررسی و جمع‌بندی پیشنهادها، مصوبات و تنظیم گزارش کمیسیون در خصوص لایحه بودجه 1395 کل‌کشور را در دستور کار دارند.

علاوه بر این اعضای کمیسیون مزبور در روز سه‌شنبه علاوه بر بررسی لايحه عضويت دولت جمهوری اسلامی ایران در بانك سرمايه‌گذاری زيرساخت آسيا، لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی را نیز بررسی می‌کنند.

**انتخاب یک نفر در کمیسیون امنیت ملی برای رسیدگی به لایحه جلوگيری از آلودگی هوا

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ در هفته جاری یک نفر از اعضای كميسيون را جهت عضويت در كميسيون مشترك رسيدگي به لايحه اصلاح قانون نحوه جلوگيری از آلودگي هوا انتخاب می‌کنند.

**بررسی موافقتنامه مالیاتی بین ایران و قبرس در کمیسیون انرژی

اعضای کمیسیون انرژی؛ در هفته جاری ضمن انتخاب و معرفی سه نفر از اعضای کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، بررسی لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قبرس به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام تشریفات (پروتکل) الحاقی را در دستور کار دارند.

**کمیسیون بهداشت طرح منع تبليغات آسيب‌رسان به سلامت را بررسی می‌کند

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان؛ روز دوشنبه دو نفر از اعضای كميسيون را جهت عضويت و شركت در كميسيون مشترك لايحه اصلاح قانون نحوه جلوگيری از آلودگي هوا انتخاب می‌کنند.

ضمن اینکه اعضای كميسيون مذکور در این روز بررسی طرح منع تبليغات و معرفی محصولات و خدمات آسيب‌رسان به سلامت در فضاهای مجازی و شبكه‌های ماهواره‌ای(اعاده شده از صحن علنی مجلس شورای اسلامی) را نیز در دستور کار دارند.

**بررسی لوایح بودجه و برنامه در کمیسیون شوراها

اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور؛ روز دوشنبه علاوه بر انتخاب دو عضو كميسيون به‌ عنوان اعضای كميسيون مشترك رسيدگی به لايحه مقابله با تقلب در تهيه آثار علمی و انتخاب يك عضو كميسيون به عنوان اعضای كميسيون مشترك رسيدگی به لايحه اصلاح قانون نحوه جلوگيری از آلودگی هوا، بررسی لايحه بودجه سال 1395 كل كشور و لايحه احكام مورد نياز اجرای برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران را در دستور کار دارند.

 **انتخاب 5 عضو كميسيون مشترك لايحه آلودگی هوا در کمیسیون صنایع و معادن

اعضای کمیسیون صنایع و معادن؛ در هفته جاری پنج نفر را  برای كميسيون مشترك لايحه آلودگی هوا انتخاب می‌کنند.

**بررسی گزارش كارگروه مسكن مهر پرند و پرديس در کمیسیون عمران

اعضای کمیسیون عمران؛ در هفته جاری ضمن بررسی گزارش كارگروه مسكن مهر پرند و پرديس، گزارش سه‌ماهه دوم 1394 ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طبق ماده (218)آيين‌نامه داخلی را نیز بررسی می‌کنند.

**جمع‌بندی گزارش بودجه 95 در کمیسیون فرهنگی

اعضای کمیسیون فرهنگی؛ در هفته جاری بررسی مواد ارجاعی لایحه بودجه سال 1395 کل کشور و جمع‌بندی و ارائه گزارش آن را در دستور کار  دارند.

**بررسی طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی در کمیسیون قضائی

اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی؛  در هفته جاری طرح الحاق يك تبصره به ماده (550) قانون آيين‌دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی و طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی را بررسی می‌کنند.

**بررسی بودجه و برنامه 95 در کمیسیون کشاورزی

اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی؛ در این هفته به لايحه بودجه سال 1395 كل كشور و لايحه احكام مورد نياز اجرای برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران رسیدگی‌ می‌کنند.

شایان ذکر است که در هفته جاری هیچ یک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس میزبان وزرای دولت تدبیر و امید برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس نیستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :