موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/51755 :کد

0

پای گوشت ایرلندی به بازار ایران باز می‌شود

  یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۵
تعداد بازدید : ۱۸۵   
 تحلیل ایران -پای گوشت ایرلندی به بازار ایران باز می‌شود

دولت ایرلند امیدوار است با استفاده از فرصت لغو تحریم ایران بتواند صادرات گوشت قرمز به این کشور را از سر بگیرد.

دولت ایرلند امیدوار است با استفاده از فرصت لغو تحریم ایران بتواند صادرات گوشت قرمز به این کشور را از سر بگیرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری فارمرز ژورنال، انتظار می رود پس از لغو تحریم های ایران، روابط تجاری ایران و کشورهای غربی رشد کند.


هرچند گوشت قرمز مستقیما تحت تحریم قرار نداشت، اما به دلیل نبود روابط تجاری کلی بین تهران و غرب، صادرات این کالا نیز به ایران انجام نمی شد.


نهاد بازاریابی گوشت گاو و گوسفند انگلیس  (ای اچ دی بی) خاطر نشان کرد که عادی سازی روابط چشم انداز تجارت با ایران را روشن تر کرده، اما خط مشی دولت ایران در زمینه سطح صادرات گوشت قرمز به این کشور در آینده تعیین کننده خواهد بود.


با توجه به اینکه ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست، اعمال تعرفه های وارداتی نیز می تواند بر صادرات این کالا به این کشور تاثیر بگذارد.


علیرغم افزایش مصرف گوشت مرغ در ایران، مصرف گوشت قرمز در این کشور رشد چشمگیری نداشته است.


چندین سال بود که واردات گوشت گاو از ایرلند به ایران ممنوع شده بود. این محدودیت ها در سال 1996 به دلیل نگرانی از گسترش بیماری جنون گاوی در آن زمان واضع شده بود. یک هیئت دامپزشکی از ایران 3 سال قبل این ممنوعیت را لغو کرد و مسیر را برای صدور یک گواهینامه دوجانبه در زمینه سلامت دام هموار ساخت.


بورد بیا، نهاد دولتی ایرلند در زمینه گسترش فروش محصولات غذایی این کشور اخیرا اعلام کرده که بازار ایران برای صدور گوشت گاو و گوسفند رسما باز است.


قبل از ممنوعیت واردات گوشت گاو از ایرلند، بازار ایران بازاری مهم برای ایرلند محسوب می شد. در سال 1995، ایرلند 25 هزار تن گوشت گاو به ایران صادر کرد. ارزش بازار گوشت گاو ایران در آن سال برای صادر کنندگان ایرلندی 45 میلیون پوند ایرلند بود. در آن زمان صادرات گوشت گاو ایرلندی به ایران بیش از صادرات به کشورهای ایتالیا، هلند، آلمان یا سوئد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :