موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51764 :کد

0

فقط به ناتو نیاز داریم نه اتحادیه اروپا

  یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۴
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -فقط به ناتو نیاز داریم نه اتحادیه اروپا

وزیر دفاع سابق انگلیس با نوشتن مقاله‌ای ضمن حمایت از خروج کشورش از اتحادیه اروپا، استدلالهای حامیان تداوم عضویت کشورش در این اتحادیه را به چالش کشید.

وزیر دفاع سابق انگلیس با نوشتن مقاله‌ای ضمن حمایت از خروج کشورش از اتحادیه اروپا، استدلالهای حامیان تداوم عضویت کشورش در این اتحادیه را به چالش کشید.


به گزارش تحلیل ایران،‌ لیام فاکس، وزیر دفاع سابق انگلیس در مقاله‌ای که در نشریه د"یلی میل" منتشر کرد گفت، آنچه که کشورش به آن احتیاج دارد باقی ماندن در ائتلاف نظامی "ناتو" است نه اتحادیه اروپا و استدلالهای کسانی که برای باقی ماندن انگلیس در این اتحادیه تبلیغ می کنند تنها مبتنی بر "پروژه ترس" است.

 

وی در این مقاله نوشت: تبلیغات حامیان باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا مبتنی بر ایجاد ترس است تا ما باور کنیم که بدون حمایت بروکسل امنیت نداشته و نمی توانیم در جهان مدیریت کنیم. آنها برای این ترس افکنی محدودیتی قائل نیستند و هر چیزی می‌گویند و از هر کسی بهره برداری می‌کنند تا به هدفشان برسند.

 

لیام فاکس همچنین این ادعا مبنی بر این که "ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در صورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خرسند شده و کمتر خود را در تهدید خواهد دید" را به چالش کشید. وی نوشت: انگلیس زمانی که روسیه به استونی به عنوان همپیمان ما در حوزه بالتیک حمله سایبری کرد عضو اتحادیه اروپا بود. آیا چنین چیزی جلوی پوتین را گرفت؟ آیا زمانی که پوتین به گرجستان حمله کرد به خاطر عضویت ما در اتحادیه اروپا در کارش تردید کرد؟ آیا او با مشاهده بودن ما در اتحادیه اروپا قبل از ملحق کردن کریمه به خاک روسیه متزلزل شد؟ آیا این افراد (حامیان باقی ماندن در اتحادیه اروپا)‌ ما را احمق فرض کرده‌اند؟ این جسارت روسیه به خاطر شکست غرب در پاسخ به "تجاوزگری‌های" روسیه است و هیچ ربطی به ماندن یا نماندن ما در اتحادیه اروپا ندارد.

 

 

 

 

وزیر دفاع سابق انگلیس تاکید کرد: امنیت مردم ما تنها وابسته به دو چیز است: ناتو و سرویسهای اطلاعاتی نه اتحادیه اروپا. ناتو در پشت خود تعهد دفاعی آمریکا را به همراه دارد؛‌ کشوری که بودجه نظامی‌اش بزرگتر از مجموع بودجه نظامی 11 کشور دیگری که بعد از آمریکا بیشترین بودجه‌های دفاعی را دارند از جمله چین و روسیه است.

 

وی در انتهای مقاله خود استدلال کرد: ما در حال کشیده شدن به مسیری هستیم که بر خلاف منافع ملی ما است. مساله به اصطلاح "مذاکرات مجدد" با اتحادیه اروپا هیچ تغییری در این مسیر نداده است. هیچ اصلاحات اساسی انجام نشده و نخواهد شد. باقی ماندن در اتحادیه اروپا "ریسک" بزرگتری را متوجه استقلال کشور ما خواهد کرد. زمان آن رسیده که اتحادیه اروپایی که به دنبال یکپارچگی است را ترک کنیم و خودمان سرنوشت کشورمان را در دست بگیریم.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :