موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/51805 :کد

0

توطئه های موازی سعودی در خاورمیانه

  یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۰
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -توطئه های موازی سعودی در خاورمیانه

عربستان همزمان با رزمایش«رعدشمال» در ژست تهاجمی علیه دمشق تلاش می کند لبنان و عراق را به آشوب بکشد.سعودی های سرخورده در ابعاد مختلف از هر زمان دیگری خطرناک تر شده اند.

عربستان همزمان با رزمایش«رعدشمال» در ژست تهاجمی علیه دمشق تلاش می کند لبنان و عراق را به آشوب بکشد.سعودی های سرخورده در ابعاد مختلف از هر زمان دیگری خطرناک تر شده اند.

 

به گزارش تحلیل ایران، آتش بس نیم بند در سوریه با تفاهم طرفین جنگ سوریه از بامداد روز شنبه برقرار شده است. علی رغم حملات برخی گروه های معارضین و اقدامات تروریست های تکفیری داعش و النصره آتش بس همچنان حاکم است.

 

برخی کارشناسان آتش بس سوریه را یک فرصت طلایی برای پایان جنگ داخلی سوریه قلمداد می کنند اما این اتفاق موضوعی نیست که به مزاج سعودی های در حال سقوط خوش بیاید.

 

آمریکا و روسیه در پیام هایی تلاش کرده اند که ریاض را از هرگونه اقدام جدید بازدارند. همه می دانند که جنگ چندملیتی شده سوریه نقطه آغاز جنگ جهانی سوم خواهد بود.

 

مسئله اساسی اینجاست که سعودی ها تشنه جنگ است و خود را به آب و آتش می زند و برهمین اساس رزمایش «رعدشمال» با مشارکت 350 هزار نیروی نظامی از 20 کشور در خاک عربستان آغاز شده است. گفته می شود رزمایش نظامی «رعدشمال» در واقع ژست تهاجم زمینی ریاض علیه دمشق است.

 

بنا بر ادعای خبرگزاری سعودی واس، در این رزمایش 20 هزار تانک، 2540 جنگنده، 460 بالگرد و صدها کشتی و شناور نظامی در کنار 350 هزار نظامی از بیست کشور شرکت‌کننده حضور دارند که بزرگ‌ترین مانور مشترک برگزار شده در خاورمیانه محسوب می‌شود.

 

توطئه بزرگ علیه دمشق

 

سعودی ها به موازات تلاش برای مداخله زمینی علیه دمشق، توطئه بزرگ را علیه لبنان از یک هفته پیش و همزمان با بازگشت «سعدحریری» ، نخست وزیر سابق لبنان به بیروت آغاز کرده اند. حریری که از ریاض چمدان های دلار کثیف رشوه را سوغات برده تلاش می کند ائتلاف چهارده مارس را علیه نیروهای مقاومت بسیج کند.

 

توطئه سعودی ها در عربستان عملیات بزرگی است که هر لحظه ابعاد وسیع تری به خود می گیرد، اولین نشانه آن هفته گذشته و اعلام خبر قطع کمک عربستان به ارتش لبنان ظاهر شد.

 

عربستان دلیل اقدام خود را عدم موضع گیری شفاف بیروت در برخورد با تهران اعلام کرد.

 

بلافاصله پس از این اتفاقات سعدحریری به میدان آمد و گفت که هیچ توهین را به سعودی ها تحمل نمی کند و با آن برخورد خواهد کرد.نارضایتی طیف وسیعی از مردم و ارتش لبنان از اقدام ریاض اعلام نارضایتی کردند.

 

بلافاصله پس از این اتفاق بود که شیخ نشین های متحد سعودی اتباع خود را از سفر به لبنان منع کردند. این موضع گیری نشان می دهد که احتمالا عربستان در آینده نه چندان دور برنامه های گسترده تری برای ایجاد بلبشو در لبنان تدارک

 

سعودی ها که ظرف 5سال گذشته دست به هرکاری زدند تا آتش جنگ سوریه دامن لبنان را نیز بگیرد اما به دلیل هوشیاری نیروهای مقاومت و ائتلاف چهار مارس به نتیجه نرسیدند.

 

روز گذشته سعودی ها فاز جدیدی از توطئه های موازی خود را عملیاتی کردند. یک شبکه عربستانی در اقدامی خصمانه ویدیویی را منتشر کرد که در آن یک جوان در یک برنامه طنز با تقلید از «سید حسن نصرالله» ، دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره یمن و سوریه صحبت می‌کند و سخنانش را با پرداختن به مسئله فلسطین پایان می‌دهد.

 

این ویدیو که از ماهواره MBC «ام بی سی» پخش شد خشم حامیان حزب‌الله در لبنان را برانگیخت و اعتراضات مردمی سراسر بیروت و اطراف آن را فرا گرفت. در سال‌های 2006 تا 2013 نیز شبیه این اتفاق رخ داده بود. بامداد امروز در مناطقی از لبنان هواداران حزب الله دست به اعتراضات خیابانی زدند و براساس برخی گزارش ها مزدوران سعودی ها تلاش کردند حامیان مقاومت را وارد تنش کنند.

 

عربستان با جنگ طلبی در لبنان تلاش می کند قدرت نیروهای مقاومت حزب الله را درگیری مجادله داخلی لبنان کند. واقعیت اینجاست که سعودی ها از وضع آتش بس همزمان با پیروزی های میدانی ارتش سوریه که با تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپایی همراه شده است به شدت خشمگین است. عربستان سرخورده در یمن و جنگ هایی که ایجاد کرده است امروز از هر زمان دیگری خطرناک تر است.

 

در یک نتیجه گیری ساده می توان گفت که عربستان براساس طراحی توطئه تل آویو تلاش می کنند که توطئه های موازی را برای ایجاد جنگ و بحران را در خاورمیانه دنبال می کند که هوشیاری ویژه ای را در برخورد با آن از سوی ائتلاف متحدین دمشق در ابعاد مختلف می طلبد.

 

عربستان که این روزها خود را در گوشه رینگ جنگ سوریه گرفتار می بیند تنها و تنها گسترش جنگ و پرداخت هزینه های آن از جیب کشورهای مسلمان را راه نجات خود از سقوط و فروپاشی می بیند.

 

منبع:خانه ملت

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :