موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/52 :کد

آیا نمی خواهیم از برداشته شدن تحریم ها نفع ببریم؟

تحلیل ایران

  شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ — ۲۳:۳۲
تعداد بازدید : ۱۲۲   

یکی از مباحثی که متاسفانه در مباحث مربوط به تواق هسته ای فراموش می شود، بحث نفع بردن و نحوه نفع بردن از امتیازهایی است که ما در مسیر مذاکرات از طرف غربی گرفته ایم. در واقع بحث اصلی ما صرفاً این است که ما چقدر امتیاز گرفته ایم، و کسی به این نکته توجه نمی کند که ما چقدر برای بهره بردن از همین میزان امتیازی که گرفته ایم برنامه داریم. یا اینکه اصلا چقدر از آن نفع برده ایم؟ این نکات از این رو اهمیت دارند که به موازات بی توجهی کارشناسان و رسانه ها به این مساله، به نظر می رسد دولت هم برنامه دقیقی برای نفع بردن سریع از همین امتیازات ندارد. در واقع بحث های جناحی و جدلی بر سر بحث کلی «چی دادیم، چی گرفتیم؟» ما را از سوال مهم دیگری غافل کرده است: آیا همانی هم که گرفتیم، واقعاً گرفتیم؟

 کسانی که فرآیند مذاکرات را دنبال می کنند به یاد دارند که مهم ترین دغدغه و بحث کشورهای غربی هنگام مذاکره با ایران نحوه اجرایی شدن توافقات بر سر تعلیق فرآیند غنی سازی بود. اینجا همانجایی بود که نفع غرب در آن نهفته بود. علاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که ماهیت امتیازاتی که ایران داده است به گونه ای است که اجرایی کردن آنها سر راست تر است. چرا که عوامل واسطه و میانی در آن نقشی ندارند: یعنی نیروگاه ها مستقیم دست دولت ایران است که یکی از طرفین مستقیم مذاکره است و اجرایی شدن آنها به صرف تصمیم دولت ایران به انجام می رسد و در این میان نیازی به فعال شدن عوامل واسطه نیست. با همه این تفاسیر یکی از مهمترین مباحث برای غربی ها و رسانه های آنها بحث شیوه دقیق اجرایی شدن آن توسط ایران بود. دقتی که آنها را در این مرحله از مذاکرات به نتیجه مطلوبشان رسانده است.

اما از طرف دیگر، نوع امتیازاتی که غرب بایستی به ما بدهد، یعنی برداشتن تحریم ها و همچنین بازگردادندن میزانی از دارایی ها، برای اجرایی شدن یا برای اینکه برای ما تبدیل به نفع شوند نیازمند مشارکت عوامل میانجی هستند. یعنی علاوه بر نحوه مذاکره، دولت ایران بایستی برنامه ای دقیق برای نفع بردن از این امتیازات داشته باشد. ممکن است این مذاکرات در آینده به هر مسیری برود، از همین رو ما اقلاً باید از همین مرحله آن حداکثر نفع را ببریم. دولت ایران بایستی برنامه ای دقیق و مشخص برای نفع بردن «سریع» از تحریم های رفع شده داشته باشد. همچنین بایستی در انتقال دارایی های آزاد شده از تمام توان استفاده کرد. این نیازمند برنامه و هماهنگی میان دستگاه های مختلف کشور است. برنامه و هماهنگی که متاسفانه خیلی در عملکرد دولت در این زمینه دیده نمی شود. اختلافاتی که بین نهادهای داخلی بر سر دریافت دارایی های بلوکه شده ایران وجود دارد گواه این مساله است.

در نتیجه بهتر است تمرکز دولت به جای انجام مصاحبه های پی در پی و پاسخ به منتقدانش، بر عملی سازی سریع همین امتیازهایی باشد که همه می دانیم گرفته ایم. ما باید بتوانیم در همین سیر مذاکرات حداکثر نفع اقتصادی ممکن را ببریم، چه از طریق بهره برداری حداکثری از تحریم های برداشته شده، و چه از طریق دریافت سریع دارایی هایمان. آینده قابل پیش بینی نیست.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :