موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/52047 :کد

0

تصمیمات جدید مجلس درباره نحوه برگزاری انتخابات الکترونیک

  دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۱۹۸   
 تحلیل ایران -تصمیمات جدید مجلس درباره نحوه برگزاری انتخابات الکترونیک

نمایندگان مجلس ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را رفع کردند.

نمایندگان مجلس ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را رفع کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را که از شورای نگهبان اعاده شده بود، بررسی کردند و برای تامین نظر این ش.را ایرادات آن را رفع کردند.


براساس مصوبه مجلس در ماده الحاقی 4 این طرح مقرر شد در انتخابات الکترونیکی پس از ثبت‌نام رای‌دهنده و بعد از تایید هیئت نظارت، کارت الکترونیکی مورد تایید نماینده فرماندار و ناظر صادر و تحویل رای‌دهنده می‌شود.

 

طبق تبصره این ماده نیز مصوب شد با توجه به انجام تمامی بازبینی‌ها توسط سامانه و عدم وجود تعرفه کاغذی و صدور کارت الکترونیکی نیازی به اخذ اثرانگشت از رای‌دهنده نیست.

 

بهارستان‌نشینان همچنین با تصویب ماده الحاقی 5 این طرح مصوب کردند در انتخابات الکترونیکی پس از اعلام رسمی پایان رای‌گیری، شمارش آرا با دستور نماینده فرماندار و نماینده هیئت نظارت با امضای الکترونیکی آنها توسط دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود.

 

وکلای ملت در ماده الحاقی 6 مقرر کردند پس از پایان انتخابات بلافاصله صورتجلسه الکترونیکی نتیجه انتخابات با امضای الکترونیکی هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و هیئت نظارت بر انتخابات حوزه مربوطه تهیه و 5 نسخه از آن چاپ می‌شود که یک نسخه نزد هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه نگهداری می‌شود و بقیه برای هیئت نظارت بر انتخابات مزبور و وزارت کشور (دو نسخه) و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می‌شود.

 

نمایندگان مجلس ماده الحاقی 7 را نیز به تصویب رساندند که براساس آن پس از شمارش آرا، صندوق الکترونیکی و صندوق ثبت با نظارت ناظرین مهر و موم (پلمب) می‌شود و به همراه نسخه چاپی صورتجلسه الکترونیکی نتیجه انتخابات برای بخشداری و فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه ارسال می‌شود.

 

مجلس در ماده الحاقی 8 نیز مصوب کرد در صورت اختلال رای‌گیری الکترونیکی در یک شعبه اخذ رای یا یک دستگاه، با پیشنهاد رئیس شعبه و تصویب فرماندار و تایید هیئت نظارت حوزه انتخابیه، انتخابات به صورت غیرالکترونیکی انجام می‌شود.

 

همچنین در پایان اخذ رای در شعبه، نتیجه تجمیع دستگاه الکترونیک، بازخوانی می‌شود و بازشماری صندوق اخذ رای دستی به صورت مجزا انجام و در نهایت آرای شعبه تجمیع می‌شود.

نمایندگان مجلس با تصویب ماده الحاقی 10 نیز مقرر کردند کارشناس فنی الکترونیکی با تایید رئیس شعبه و هیئت نظارت می‌تواند به منظور رفع اشکالات احتمالی دستگاه الکترونیکی اخذ رای، در شعبه حضور داشته باشد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :