موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/52095 :کد

0

هشداررئیس شورای حقوق بشرسازمان ملل درباره خطرگرسنگی درسوریه

  دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۸
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -هشداررئیس شورای حقوق بشرسازمان ملل درباره خطرگرسنگی درسوریه

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد، در پی محاصره حدود نیم میلیون تن در سوریه هزاران نفر احتمالا بر اثر گرسنگی کشته شده‌اند.

 

 

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد، در پی محاصره حدود نیم میلیون تن در سوریه هزاران نفر احتمالا بر اثر گرسنگی کشته شده‌اند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، زید رعد الحسین، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل در جلسه شورای حقوق بشر در این باره گفت: گرسنگی دادن به مردم و استفاده از آن به عنوان یک سلاح جنگی بدون هیچ اما و اگری ممنوع است. این ممنوعیت را می‌توان به محاصره شهرها نیز گسترش داد که طی آن غیرنظامیان از دسترسی به کالاهایی چون غذا محروم می‌شوند.

 

زید طی سخنرانی خود در آغاز نشست سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل به شرایط بحران حدود 480 هزار تن اشاره کرد که در شهرها و روستاهای سوریه محاصره شده‌اند.

 

نیروهای امدادرسان می‌گویند، ده‌ها تن از مردم سوریه تنها در شهر مضایا بر اثر گرسنگی جان باخته‌اند؛ شهری که با انتشار تصاویر وحشتناک ساکنان آن به نماد فلاکت سوری‌ها محاصره شده تبدیل شد.

 

اما زید هشدار داد که وضعیت ممکن است از این هم وحشتناک‌تر و سهمگین‌تر شود؛ هزاران نفر ممکن است بر اثر گرسنگی در سوریه از پا درآیند.

 

اظهارات زید در حالی مطرح شد که سازمان ملل برای ارائه کمک به هزاران غیرنظامی محصور در سوریه با برقراری آتش بس شکننده اخیر آماده می‌شود.

 

این آتش بس که برای اولین بار طی پنج سال گذشته در جنگ سوریه برقرار شده است قرار است به امدادرسانان اجازه دهد تا به 154 هزار تن از افراد محصور طی پنج روز آینده کمک کنند.

 

اما زید با اظهار تاسف نسبت به شرایط سوریه تاکید کرد، حقوق بشر حدود پنج سال است که به طرز شگفت آوری در سوریه نقض می‌شود.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :