موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اروپا

a/521 :کد

التهابات یونان فراگیر می شود؛ سکته سیاسی خانم صدر اعظم در آتن

علی زمانی

  یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۰:۲۷
تعداد بازدید : ۶۵۹   

بدون شک صدراعظم آلمان اصلی ترین بازنده انتخابات اخیر یونان در اتحادیه اروپا محسوب می شود. اکثر تحلیلگران مسائل اروپا بر این باورند که انتخابات اخیر یونان بیش از آنکه آوردگاه شکست " طرفداران ریاضت اقتصادی در داخل یونان " باشد، شکست آنگلا مرکل بوده است.

صدر اعظم آلمان طی سالهای اخیر به شخصیتی منفور در آتن تبدیل شده است. در بسیاری از تظاهراتهای صورت گرفته در یونان شاهد آتش زدن تصاویر مرکل و سردادن شعارهای اعتراض آمیز علیه مداخله جویی برلین در امور داخلی یونان بوده ایم. صدر اعظم آلمان پس از پیروزی " سیریزا " در انتخابات یونان ترجیح داده است سکوت کند و صرفا نظاره گر بحرانی باشد که منطقه یورو و اروپای واحد را تا چند قدمی سقوط پیش برده است!

رصد بازی سیاسی و تبلیغاتی مرکل در قبال انتخابات یونان مورد توجه بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته است. واقعیت امر این است که برلین نقش منفی و بازدارنده ای در قبال شهروندان یونانی ایفا کرد. حتی مرکل به گونه ای وانمود کرد که خروج آتن از منطقه یورو اهمیتی برای وی ندارد! این رویکرد سبب شد تا نفرت شهروندان یونانی از آلمان و آنگلا مرکل روز به روز بیشتر شود. به عبارت بهتر، در ماورای گرایش معنادار شهروندان یونانی به حزب سیریزا ، نفرت از مرکل و نهادهای اروپایی نهفته است.

صدراعظم آلمان بانی اصلی اجرای طرح های ریاضتی در منطقه یورو محسوب می شود. وی طی هفته های منتهی به انتخابات یونان، بازی زیگزاگی و متناقضی را در قبال آتن آغاز کرد :

مرکل از یک سو در صدد بی تفاوت جلوه دادن خود نسبت به انتخابات یونان و پیروزی احتمالی سیریزا بر آمد. با این حال صدر اعظم آلمان در اصل به دنبال پیروی " ساماراس " در انتخابات و شکست " سیریزا " در ماراتن 25 ژانویه امسال بود. مرکل در دایره هر دوبخش بازی تبلیغاتی خود با مشکل مواجه شد! سوسیال دموکراتهای کابینه ائتلافی مرکل و افرادی مانند " زیگمار گابریل " و " اشتاین مایر" از نخستین کسانی بودند که رویکرد مرکل نسبت به خروج یونان از منطقه یورو( که به نوعی تحقیر آتن محسوب می شد) را تقبیح کردند. مقامات ارشد پارلمان اروپا نیز به صدراعظم آلمان در خصوص این رویکرد خطرناک هشدار دادند. کار به آنجایی رسید که این هشدارها به رسانه های اروپایی کشیده شد. "مارتين شولتس " رئيس پارلمان اروپا با انتقاد از رفتار آلمان در برابر يونان اعلام کرده است که مسئله خروج يونان از حوزه يورو مطرح نيست.

" شولتس " در مصاحبه با نشريه آلماني " دي ولت "، اظهارات اخير " آنگلا مرکل " صدراعظم آلمان را در مورد خروج احتمالي يونان از حوزه واحد مشترک پول اروپا، غيرمسئولانه دانست.

در این میان، تنها دموکرات مسیحی های برلین حامی اجرای طرح های تبلیغاتی مرکل در قبال حزب " سیریزا " و انتخابات یونان بودند. دموکرات مسیحی هایی که عملا مدتهاست قدرت خود را در برلین از دست داده اند...

سفر مرکل به لندن، آن هم در آستانه برگزاری انتخابات سراسری یونان از اهمیت ویژه ای برای مخاطبان برخوردار بود .صدر اعظم آلمان در جريان سفر به لندن تاکيد کرد که يونان طي سال هاي اخير به تعهدات مالي خود در قبال شرکاي اروپايي اش عمل کرده و وي انتظار دارد که اين مسئله ادامه يابد!

شهروندان یونانی در واکنش به درخواست دستور گونه مرکل، دقیقا بالعکس عمل کرده و آرای خود را به سود حزب " سیریزا " به گردش در آوردند. پیروزی سیریزا در آتن کابوس سختی برای سران اروپای واحد و منطقه یورو محسوب می شود. کابوسی که امروز تحقق پیدا کرده است. مرکل به خوبی می داند که خروج یونان از منطقه یورو یا بقای توام با جدال آن در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا چه بحران مزمنی را در قاره سبز ایجاد خواهد کرد. کاهش ارزش یورو طی هفته ای اخیر و آینده مبهم اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا از سوی دیگر، نگرانی های صدر اعظم آلمان را دوچندان ساخته است.

نوع مواجهه گروهها و احزاب آلمانی نسبت به پیروزی " سیریزا " در انتخابات یونان در نوع خود قابل اهمیت است. در پی اعلام پیروزی حزب " سیپراس " در انتخابات سراسری یونان، احزاب حاکم آلمان از جمله سوسیال‌دموکرات‌ها از دولت یونان خواسته اند تا به تعهدات خود با سازمان‌های جهانی وام‌دهنده پایبند باشد در غیر این صورت مقامات این کشور مسئول پیامدها خواهند بود.

"هانس پیتر فریدریش " از اعضای ارشد دولت مرکل در این خصوص می گوید :

«یونانیها باید پیامدهای آن را شخصا قبول کنند و نمی‌توانند آن را به مالیات‌دهندگان آلمانی تحمیل کنند. یونانی‌ها حق دارند آنچه می‌خواهند انجام دهند و ما هم حق داریم که بدهی‌های یونانی‌ها را بار دیگر تقبل نکنیم

خشم مقامات آلمانی نسبت به پیروزی حزب " سیریزا " ، به دلیل آگاهی آنها نسبت به عدم تغییر استراتژی های این حزب پیروز در انتخابات می باشد. حزب سيريزا نشان داده است که زير بار طرح هاي رياضتي اروپاي واحد نخواهد رفت. به عبارت بهتر خروج يونان از منطقه يورو بسيار محتمل خواهد بود. یکی از برنامه های انتخاباتی " سیریزا " که نگرانی شدید مرکل را فراهم آورده است، دريافت غرامت از آلمان به خاطر خساراتي است که نيروهاي نازي درخلال جنگ جهاني دوم به مردم و زير ساخت يونان وارد کرده اند. با توجه به نفرت شهروندان یونانی از برلین و آنگلا مرکل ، این اقدام با سرعت بیشتری از سوی سیریزا پیگیری خواهد شد. طرح این موضوع جنجالی، به طور مستقیم مرکل را درگیر تقابل با آتن خواهد ساخت.

در هر حال صدر اعظم آلمان به عنوان اصلی ترین بازنده انتخابات یونان نمی تواند این حقیقت را منکر شود که رای به  سیریزا همه معادلات و پازلهای وی را در قاره سبز بر هم ریخته است. هم اکنون یونان دیگر مستعمره نامرئی صدر اعظم آلمان ( جهت اعمال طرح های ریاضتی ) محسوب نمی شود. شهروندان یونانی در حالی به سیریزا رای دادند که پیش بینی خروج کشورشان از اروپای واحد را می کردند. بدیهی است که این روند با حضور رسمی سیریزا در آتن ادامه خواهد یافت. در چنین موقعیتی صدراعظم آلمان بیش از هر زمان دیگری مورد شماتت مقامات اروپایی قرار خواهد گرفت. رفتارهای تحقیرآمیز و دیکتاتورمآبانه مرکل و دیگر مقامات حزب دموکرات مسیحی آلمان در قبال آتن در طول سالهای اخیر نقش مهمی در رقم خوردن پیروزی " سیریزا " داشته است. پدیده ای که صدراعظم آلمان هرگز پیش بینی آن را نمی کرد.

                               

  علی زمانی
  پژوهشگر
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :